Światło - relaksujące działanie barwy
REKLAMA
REKLAMA
Istotny wpływ na kolory elementów wnętrza ma barwa emitowanego przez źródło światła oraz tzw. współczynnik oddawania barw. Pojęcie to związane jest ze zjawiskiem zmiany wyglądu obserwowanego obiektu w zależności od właściwości i rozkładu światła.
REKLAMA
Barwy ciepłe i zimne
Łatwo można zauważyć, że przedmioty obserwowane w świetle dziennym, wyglądają inaczej niż w oświetleniu sztucznym. W każdym pomieszczeniu barwa światła powinna być dostosowana do stylizacji wnętrza oraz charakteru wykonywanych czynności. W pokoju przeznaczonym do wypoczynku i relaksu istotne jest przede wszystkim zapewnienie komfortu psychicznego. Pomieszczenie to powinno być wnętrzem monochromatycznym, gdzie barwa światła harmonizuje z kolorem ścian. Zalecane jest światło o ciepłej, delikatnej barwie, podkreślające i wydobywające kolorystykę. Nie należy stosować żarówek o barwie chłodnej, niebiesko zielonej, gdyż wprowadzają stan niepokoju i zimna, nie koniecznie pożądanego w sypialni. Niewątpliwie zastosowanie oświetlenia w kolorze czerwonym, pobudza, wzmacnia podniecenie, można więc pokusić się o tego rodzaju oświetlenie w wyjątkowych sytuacjach.
Zobacz także: Jak oświetlić wnętrze?
Żarówki i kolorowe filtry
Dostępne na rynku źródła światła różnią się odcieniami bieli, w rezultacie mniej lub bardziej wiernie oddają barwę otoczenia. Wśród energooszczędnych świetlówek kompaktowych można wyróżnić barwę dzienną, ciepłobiałą oraz białą. Tradycyjne żarówki emitują światło zbliżone do żółtego, halogeny natomiast skrzące, białe. Efekty kolorystyczne można uzyskać stosując pastelowe żarówki lub kolorowe filtry montowane w oprawach. W sypialni należy łączyć różne rodzaje światła, wykorzystując świetlówki w barwie ciepłobiałej, kolorowe żarówki, a także źródła halogenowe. Te ostatnie należy stosować głównie w oświetleniu stref wykonywania czynności. W sypialni należy unikać dużych kontrastów jaskrawości, zmniejszając je - wprowadzać łagodne, wpływające relaksująco przejścia światłocienia.
Zobacz także: Kilka słów o oświetleniu
REKLAMA
REKLAMA