REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sypialnia - co warto wiedzieć?

Kinga Śliwa
Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.
Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z najistotniejszych cech poprawnie i wygodnie zaprojektowanej przestrzeni mieszkalnej jest właściwy podział funkcjonalny i utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami, których przeznaczenie wzajemnie się dopełnia - w ten sposób kształtujemy charakter wnętrza sypialni. Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.

Istnieje wiele sposobów kształtowania przestrzeni, które mają na celu poprawę funkcjonalności i wygody użytkowania. Zmieniając układ ścian, pozbawionych funkcji nośnych, tworząc przesłony, zamykające miejsca bardziej intymne, wykorzystując nieograniczone możliwości zestawień kolorystycznych oraz efektów świetlnych, można uporać się z każdym, nawet najtrudniejszym problemem uporządkowania przestrzeni. Wyraźne oddzielenie sypialni od salonu, kuchni czy jadalni pozwoli zapewnić każdemu intymność i dobre warunki odpoczynku.

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

Układ pomieszczeń

Sypialnia, jako miejsce wyjątkowe – intymne i jednocześnie będące przedmiotem dumy, stanowi jedną z najbardziej wymagających domowych przestrzeni. Pomieszczenie to powinno mieć niezakłóconą komunikację z garderobą i z łazienką. Bliskie sąsiedztwo tych pomieszczeń pozwala uniknąć krępującego niekiedy przechodzenia przez salon lub przez jadalnię. Godne polecenia i cieszące się coraz większą popularnością są pokoje sypialne połączone z garderobą i dodatkową, osobistą łazienką. To doskonałe rozwiązanie może być zrealizowane jedynie w większych mieszkaniach, gdzie obok łazienki przypisanej do sypialni, znajduje się miejsce na łazienkę i toaletę z wejściem z przedpokoju, dla wszystkich domowników i gości.

Garderoba

Idealna garderoba, zaspokajająca estetyczne i praktyczne wymagania użytkowników, powinna być zaprojektowana jako oddzielne, stosunkowo niewielkie pomieszczenie, pełniące funkcję podręcznej, eleganckiej toaletki czy gotowalni. Wejście do garderoby bezpośrednio z sypialni ułatwia zmianę odzieży i utrzymanie porządku. To praktyczne pomieszczenie może być przechodnie pomiędzy sypialnią i łazienką.

Usytuowanie sypialni

Usytuowanie strefy sypialnej w domu uzależnione jest od indywidualnych upodobań mieszkańców oraz możliwości, jakie stwarza bryła budynku. W domu piętrowym w naturalny sposób wyodrębniają się oddzielne strefy. Taki układ sprzyja planowaniu sypialni na górze, a pomieszczeń dziennych na dole. Jeżeli górny poziom stanowi poddasze, lokalizując sypialnię, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobrą izolację termiczną, aby uniknąć zbytniego nagrzewania pomieszczenia latem i chłodu zimą. Mieszkania na jednej kondygnacji lub domy parterowe o zwartej bryle budynku wymagają zamknięcia korytarza w taki sposób, aby dostęp do strefy sypialnej nie znajdował się w pobliżu wejścia, lecz w głębi mieszkania.

Zobacz także: Luksus w sypialni - GALERIA

Domy o rozczłonkowanej bryle, na planie litery L lub U, pozwalają się w łatwy sposób rozplanować. Na pokoje sypialne najlepiej przeznaczyć pomieszczenia od strony ogrodu, z dala od głównego wejścia. Przy adaptacji pomieszczenia na sypialnię warto wykorzystać możliwość powiązania wnętrza z zewnętrznym otoczeniem, planując wyjście z sypialni na taras, balkon lub bezpośrednio do ogrodu. Z pewnością zadowoli to osoby pragnące bliskiego kontaktu z naturą, dla których poranny zastrzyk świeżego powietrza to pozytywna energia na cały dzień. Planując w sypialni dodatkowe drzwi zewnętrzne, należy przewidzieć dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem.


Indywidualne potrzeby psychiczne użytkownika wykluczają niekiedy nawet najciekawszy pomysł integracji wnętrza sypialni ze światem zewnętrznym. Niektórzy, dla dobrego samopoczucia przed zaśnięciem, potrzebują przestrzeni bardziej odizolowanej. W pomieszczeniu zbyt przeszklonym, otwartym, mogą czuć się źle. Zróżnicowane relacje między domownikami również znajdują swe odzwierciedlenie w sposobach zagospodarowania i wyposażenia sypialni. Tradycyjna, wspólna sypialnia małżeńska, z obszernym łożem pośrodku, według teorii psychologów, wzmacnia więzi międzyludzkie i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie dla każdego jednak stanowi to odpowiednie rozwiązanie. Zwolennicy oddzielnych miejsc do spania cenią sobie zachowanie własnej odrębności, wygodę i niezależność.

Zobacz także: Jak kiedyś wyglądały sypialnie a jak wyglądają dziś?

Ustawienie mebli

Sposób ustawienia łóżka w stosunku do ścian we wnętrzu, ma duże znaczenie dla poczucia spokoju i bezpieczeństwa leżącego. Osoby bardziej pewne siebie śpią chętnie na środku pomieszczenia, lękliwi wolą spać przy ścianie. Poczucie bezpieczeństwa śpiącemu daje usytuowanie posłania we wnęce, która w innym rozwiązaniu (z łóżkiem na środku) może być wykorzystana do wbudowania szafy. We wnętrzu sypialni, wyjątkowo istotną rolę odgrywa oświetlenie sztuczne. Aby stworzyć właściwy klimat w sypialni, sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji sił, należy unikać stosowania otwartych, bezpośrednich źródeł światła, wykorzystując światło odbite, wydobywające się z ukrytych przed wzrokiem, zabudowanych lamp. Obok łóżka należy przewidzieć dodatkowe, kierowane źródło światła, w formie lampy stojącej lub kinkietu umożliwiające czytanie przed snem. Łagodne oświetlenie i delikatna, stonowana kolorystyka zestawiona z naturalnymi materiałami pozwolą stworzyć warunki spokoju i wyciszenia tak istotne we wnętrzu każdej sypialni.

Zobacz także: Łóżka do sypialni – jakie wybrać?

Dla wielu osób bardzo istotne znaczenie ma chwila przebudzenia i powitanie poranka. Wpadające przez okno promienie wschodzącego słońca bywają dla niektórych osób przyjemne i pobudzające do aktywności, a dla innych przykre i drażniące. Zwolennicy wczesnego wstawania powinni zaplanować swoją sypialnię od strony wschodniej. Okna skierowane na zachód są dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących nocny tryb życia oraz w sypialni małych dzieci, które potrzebują więcej snu. Lokalizacja sypialni od strony północnej jest korzystna, powoduje, że docierające do niej światło jest rozproszone, daje wizualne poczucie chłodu. Strona południowa naszego domu jest bardziej odpowiednia do lokalizacji pomieszczeń dziennych np. kuchni lub salonu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA