REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budownictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Energooszczędne budownicwto - dachy pomagają oszczędzać energię

Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.

Nowe osiedla mieszkaniowe muszą być coraz bardziej eko

Deweloperzy planują wdrażać nowe rozwiązania podnoszące efektywność budynków w nowych osiedlach mieszkaniowych i ograniczające ich emisyjność oraz negatywny wpływ na środowisko. Wprowadzają także zasady związane z ESG. Jakie dokładnie?

Ceny materiałów budowlanych mocno do góry

Spektakularne wybicie średniej dynamiki rdr cen materiałów budowlanych we wrześniu ub. roku do blisko 22 proc., nie okazało się ani przypadkowe, ani wyczerpujące dla potencjału wzrostowego grupy towarowej, monitorowanej przez PSB. Ostatecznie tezę tę potwierdziła następna znacząca zwyżka ze stycznia br., windująca średnią wzrostów o kolejne 4 pp. licząc miesiąc do miesiąca.

Zatory płatnicze bolączką budownictwa

Budownictwo to jedna z tych branż, w których zatory płatnicze występują szczególnie często. Moralność płatnicza jest tam niska, co odzwierciedlają dane o upadłościach i restrukturyzacjach.

REKLAMA

Kraków: "wielka płyta" wraca do łask?

Mieszkania z wielkiej płyty pokrywają dużą cześć powierzchni miast Polski. Mimo iż technologicznie nie dosięgają nowoczesnym budynkom, to nie brakuje na nie nabywców. W Krakowie ceny za nie często są wyższe niż za te w budynkach młodszych wiekiem.

Co trzeba zrobić, aby wybudować Dom do 70 mkw bez pozwolenia

Założeniem programu Dom do 70 mkw jest ograniczenie procedur, aby przyspieszyć możliwość jego budowy. Jakie zatem będą potrzebne formalności do skorzystania z programu?

Budownictwo 2022. Czy Polska pozostanie największym placem budowy w Europie?

Branża budowlana jest miarą kondycji silnej gospodarki. Optymizmem napawa fakt, że w całej Europie wykazuje się niezwykłą odpornością na negatywne skutki pandemii. Bez wątpienia słowa "inflacja" i "wyzwanie" pozostaną najpopularniejszymi w tym roku. Dokładnie sto lat temu świat dochodził do siebie po największej w historii epidemii grypy hiszpanki, a w kolejnej dekadzie najgorszy kryzys ekonomiczny w historii kapitalizmu objął praktycznie wszystkie kraje oraz dziedziny gospodarki.

Branża nieruchomości zmaga się z brakiem pracowników

W ostatnich miesiącach wszystkie segmenty rynku nieruchomości odnotowały wyraźne ożywienie, co bardzo szybko przełożyło się na wzrost liczby rekrutacji. Firmy deweloperskie poszukują land managerów oraz specjalistów wykwalifikowanych pod kątem prowadzenia inwestycji, finansowania i łączenia klienta z produktem. Na brak ofert nie mogą narzekać również budowlańcy – tutaj potrzebni są pracownicy techniczni praktycznie każdego szczebla.

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 z rekordowym wynikiem

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021. Wraz z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez giełdowych tuzów statystyki kontraktacji osiągnęły tym razem rekordowy poziom. Pytanie, na ile realne jest utrzymanie tak jednoznacznie pozytywnej tendencji w bieżącym roku

Rynek mieszkaniowy - 3 największe mieszkaniowe zaskoczenia 2021 r.

Rynek mieszkaniowy wzbudził wiele emocji w 2021 r. wśród jego uczestników i obserwatorów. Jakie zjawiska według portalu Get.Home.pl były na nim najbardziej zaskakujące w tym czasie?

Zmiany warunków technicznych w 2022 mogą podnieść ceny mieszkań

Zmiany warunków technicznych w 2022 r. mogą wpłynąć na wzrost kosztów budowy, co automatycznie przełoży się na wzrost cen mieszkań. Portal GetHome.pl przeanalizował przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, zwracając uwagę, na to, że niektóre z nich mogą wyświadczyć wilczą przysługę

Dom wybudowany na cudzej działce – i co teraz?

Sytuacja związana z wzniesieniem budynku na cudzym gruncie jest częstsza niż można by sądzić. Wyjaśniamy, jak w takim przypadku może wyglądać rozliczenie między stronami.

Budownictwo mieszkaniowe - deweloperzy budują na potęgę

Budownictwo mieszkaniowe. GUS udostępnił dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego, z których wynika, że od stycznia do listopada 2021 r. na rynek nieruchomości trafiło więcej mieszkań niż w analogicznym czasie roku poprzedniego. O ile? A ile Starostwa wydały w tym czasie nowych pozwoleń na budowę?

Ceny produkcji budowlano-montażowej w listopadzie dynamiczne do góry – o ile?

Od marca br. obserwuje się rosnący trend w dynamice cen produkcji budowlano-montażowej w skali roku - wynika z analizy Głównego Urzędu Statystycznego

Rynek materiałów budowlanych – ceny ostro w górę

Kolejny rekord drożyzny materiałów budowlanych. Czy jest nadzieja na koniec windowania cen?

Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami?

Ilu młodych, dorosłych Polaków mieszka z rodzicami? O 172 tys. osób wzrosła w ciągu roku liczba dorosłych, którzy mieszkają z rodzicami. Problem ten dotyczy 47,5% rodaków w wieku 25-34 – wynika z danych Eurostatu. Tak źle jeszcze nie było. Sytuację poprawić może program kredytów bez wkładu własnego.

Warunki techniczne budynków – projekt nowelizacji rozporządzenia wymaga doprecyzowania

Warunki techniczne budynków. W połowie listopada 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii udostępniło do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ocenie Atlasa – producenta materiałów chemii budowlanej – zmiany mają słuszny kierunek, niektóre (nieliczne) zapisy wymagają uściślenia lub doprecyzowania.

Budownictwo a zmiany klimatu i zrównoważony rozwój

Budownictwo a zmiany klimatu i zrównoważony rozwój. W obliczu boomu infrastrukturalnego, który według przewidywań, ma napędzać globalny wzrost gospodarczy przez najbliższą dekadę, branża budowlana będzie zmagać się z rosnącą presją związaną ze zmianami klimatu oraz dążeniem do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych – wynika z raportu opublikowanego przez Marsh i Guy Carpenter, światowych liderów w obszarze usług profesjonalnych w zakresie ryzyka, strategii i zarządzania zasobami ludzkimi, którzy należą do Grupy Marsh McLennan.

Niedobór gruntów pod budownictwo mieszkaniowe

Popyt na mieszkania nie słabnie, a ceny rosną – i dotyczy to nie tylko dużych aglomeracji, ale i mniejszych miast. W kierunku tych drugich coraz częściej kierują się deweloperzy, dla których głównym hamulcem jest dziś niedobór gruntów pod nowe inwestycje w dużych miastach. – Dostrzegamy możliwości inwestowania właśnie w tych mniejszych miejscowościach. Duży potencjał mają miasta między 10 a 30 tys. mieszkańców – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak wskazuje, tam też klienci chcą poprawić swój komfort życia, niekoniecznie budując dom. Tymczasem podaż inwestycji na takich rynkach jest dziś mocno niewystarczająca. Potwierdzają to też dane NBP, z których wynika, że im mniejsze miasto, tym mniej lokali i tym większy ich niedobór.

Czy branża budowlana jest gotowa na cyfryzację?

Cyfryzacja procesu budowlanego. Podstawowe pytanie brzmi, czym ma być cyfryzacja w procesie budowlanym i inwestycyjnym – mówi dr Dominik Sypniewski, radca prawny i partner Kancelarii Adwokackiej Góralski & Goss Legal w rozmowie „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Ceny mieszkań w Polsce - raport NBP

Ceny mieszkań w Polsce. W II kwartale 2021 r. ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w 10 największych miastach wzrosły o 3,7 proc. w porównaniu do I kwartału 2021 r. Z kolei wzrost cen transakcyjnych na rynku wtórnym wyniósł 3,6 proc. – wynika z raportu NBP o sytuacji na rynku nieruchomości. Raport ten dotyczy m.in. także najmu mieszkań, kredytów mieszkaniowych, nieruchomości biurowych i magazynowych

Dom 70m2 bez pozwolenia - przepisy

Dom 70m2 bez pozwolenia. Przepisy dotyczące domów do 70 m2 upraszczają procedury przy jednoczesnym ograniczaniu niekontrolowanego rozprzestrzeniania się zabudowy; nie wyłączają też uprawnień organów nadzoru budowlanego - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

Bezpłatne konsultacje inżynierów budownictwa - 25 września w całej Polsce

Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w blisko 100 punktach konsultacyjnych w całej Polsce. Wydarzenie „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” zaplanowano na 25 września 2021 r. (sobota). Konsultacje są bezpłatne.

Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym - Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw

Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym. Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 m2 to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów 8 września 2021 r. Nowe rozwiązania poprawią sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoże w tym wsparcie państwa w uzyskaniu i spłacie kredytu mieszkaniowego oraz uproszczenie procedury budowlanej w przypadku małych domów mieszkalnych do 70 m2.

Ceny materiałów budowlanych 2021/2022 - czy dalej będą rosły?

Ceny materiałów budowlanych 2021/2022. Dynamiczne wzrosty cen materiałów budowlanych i niepewność odnośnie dalszego rozwoju sytuacji zwiększają poziom ryzyka na rynku budowlanym i inwestycyjnym. Coraz trudniej przygotowywać oferty na generalne wykonawstwo, szczególnie w wypadku dużych i długotrwałych inwestycji. Inwestorzy także mają utrudnione zadanie pod kątem zakładania kosztów budowy w swoich projektach. Kluczową kwestią jest zdiagnozowanie i oszacowanie najbardziej prawdopodobnego scenariusza dalszego rozwoju sytuacji.

Budownictwo mieszkaniowe - stabilizacja na wysokich poziomach

Budownictwo mieszkaniowe. Najnowsze statystyki GUS, będące podsumowaniem wyników budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do lipca bieżącego roku, wskazują na stabilizację aktywności inwestycyjnej rynku pierwotnego na zdecydowanie ponadprzeciętnych poziomach. Czy tego typu przyśpieszenie ma trwały czy może tylko przejściowy charakter?

Propozycje Polskiego Ładu a ceny nieruchomości

Propozycje Polskiego Ładu dotyczące budownictwa, jak dom do 70 mkw. bez formalności czy gwarancja wkładu własnego, pomogą uboższym rodzinom zdobyć lokum, ale nie zahamują wzrostu cen nieruchomości, bo zwiększają popyt - ocenia dr Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Terminy płatności faktur w branży budowlanej

Terminy płatności faktur w branży budowlanej. Co najmniej 150 miliardów złotych zainkasują w ciągu kilku lat firmy budowlane oraz dostawcy surowców i materiałów dzięki rządowym programom dofinansowania termomodernizacji budynków. Pomimo szerokiego strumienia dopływającej gotówki długi branży budowlanej nie zmniejszają się i wynoszą już ponad 1,36 mld zł, a czas oczekiwania na przelew nie skraca się. 8 na 10 firm budowlanych przyznaje, że nie płaci w terminie, bo same nie dostają zapłaty. Brakujące środki bieżące większość przedsiębiorców uzupełnia finansowaniem pomostowym.

Budownictwo w nowym Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką - podał resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Cohousing - na czym polega?

Cohousing. W wizji miast przyszłości coraz częściej pojawia się koncepcja cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Zdaniem architektki i urbanistki Agnieszki Labus millenialsi na starość chętnie będą wybierać taką formę zamieszkania.

Drogie materiały budowlane podbijają ceny mieszkań

Ceny materiałów budowlanych bardzo szybko rosną. Stal jest już droższa o ponad 100 proc. W jakim stopniu jest to specyfika polskiego rynku, a w jakim podwyżki spowodowane są zmianami cen na światowych rynkach?

Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

Społeczne Agencje Najmu (SAN) - co warto wiedzieć?

Społeczne Agencje Najmu (SAN). Od 23 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy, które pozwolą na tworzenie społecznych agencji najmu. W jakiej formie może działać SAN? Jakie warunki musi spełniać SAN, aby prowadzić działalność? Jakie umowy będą zawierane w ramach działań SAN?

Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów

Ceny materiałów budowlanych. Presja ze strony cen materiałów może utrzymać się co najmniej do końca roku, a rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów - oceniają analitycy. Na razie firmom udaje się przerzucać wzrost cen na klienta końcowego, jednak poziom, przy którym przestaną oni akceptować wyższe cenniki jest coraz bliżej.

Firmy budowlane robią zapasy materiałów

Firmy budowlane robią zapasy materiałów; przyczyną jest rosnąca inflacja. Im szybciej zamówią towary, tym taniej je dostaną. Nie zawsze mogą jednak od razu za materiały zapłacić. Dlatego coraz częściej w rozliczenie z dostawcą włączają dodatkowy podmiot. Taki model finansowania to faktoring odwrotny, inaczej zakupowy.

Wniosek o uproszczoną legalizację (PB-15) od 1 lipca 2021 r.

Uproszczone postępowanie legalizacyjne. Wniosek o uproszczone postępowanie legalizacyjne (PB-15) w postaci elektronicznej można złożyć począwszy od 1 lipca 2021 r. Kto składa wniosek PB-15? W jakim terminie? Jakie są opłaty?

Kadry w budownictwie - kompetencje pracowników na wagę złota

Kadry w budownictwie. Brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych, niska renoma zawodu, dynamiczne zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka prawdziwa rewolucja na rynku pracy, wynika z raportu PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

Jak współpracować z podwykonawcami na budowie?

Współpraca z podwykonawcami na budowie. Inwestycje budowlane to nierzadko wieloetapowe i długotrwałe projekty, które wymagają koordynacji różnych obszarów. Takie budowy opierają się więc na współpracy generalnego wykonawcy z podwykonawcami i uzupełnianiu się różnych, wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach dostawców. Koordynacja licznych podwykonawców stanowi wyzwanie i może zabierać dużo czasu. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami, które ułatwiają ten proces i pomagają uniknąć kosztownych błędów.

Czy deweloperzy planują dywersyfikację działalności?

Firmy budujące mieszkania - czy biorą pod uwagę zmianę kierunku działalności? Czy zamierzają wejść w nowe sektory rynkowe, segment PRS albo współpracę z innymi podmiotami przy realizacji projektów? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Morawiecki: chcemy uruchomić dużą podaż mieszkań

Polski Ład. Chcemy uruchomić możliwie dużą podaż mieszkań na rynku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Służyć miałyby temu programy zapowiedziane w ramach "Polskiego Ładu", ale też np. zachęcanie samorządów do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Polski Ład. Jakie zmiany w budownictwie mieszkaniowym?

Polski Ład dla budownictwa mieszkaniowego. Zmiany w prawie spółdzielczym, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, nowe standardy planowania przestrzennego i urbanizacji, promocja mieszkań na wynajem czy wsparcie dla gmin - to m.in. propozycje Polskiego Ładu, które mają wspomóc budownictwo mieszkaniowe.

Budynki plus energetyczne w programie „Nowa Energia”. Wnioski od 1 czerwca 2021 r.

Program „Nowa Energia”. Z początkiem czerwca 2021 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia”. Na innowacyjne projekty w tej dziedzinie czeka 250 mln zł.

Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Charakterystyka energetyczna budynków. Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków Rada Ministrów planuje przyjąć jeszcze w II kwartale 2021 r. Tak wynika z informacji dostępnych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowelizacja ta ma w szczególności wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.

Roboty budowlane w centrach dużych miast - problemy

Roboty budowlane w centrach dużych miast. Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla Inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.

Deweloperzy w Polsce biją rekordy

Budownictwo mieszkaniowe. Najwięcej mieszkań w historii – tyle deweloperzy budują, oddają do użytkowania czy planują na przyszłość – takie są efekty podsumowania przygotowanego przez GUS za marzec 2021 r. Wyraźnie wzrosła też liczba domów, którą Polacy zaczęli budować na własne potrzeby.

Wyniki budownictwa w marcu 2021 r.

Wyniki budownictwa w marcu 2021 r. GUS zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w marcu 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 34,2% wyższa niż w lutym i jednocześnie niższa niż przed rokiem o 10,8%. Miesiąc wcześniej, w lutym roczna dynamika produkcji również była ujemna i wyniosła -16,9%.

Droższe materiały budowlane windują ceny mieszkań

Materiały budowlane. W kolejnych miesiącach prognozowane są wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Powodem są m.in. podwyżki cen materiałów budowlanych, wykorzystywanych w procesie inwestycyjnym. W 2020 roku w grupie towarowej 20 materiałów, aż 19 odnotowało wzrost cen w skali rok do roku. W tym roku będzie podobnie.

REKLAMA