REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

Subskrybuj nas na Youtube
Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych
Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

Cel i zakres działania Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w państwach UE

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) Nr 305/2011(1) , w celu ułatwienia swobodnego przepływu towarów, punkty kontaktowe ds. wyrobów budowlanych przede wszystkim bezpłatnie dostarczają informacje o przepisach mających na celu spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych mających zastosowanie do zamierzonego zastosowania każdego wyrobu budowlanego na terytorium każdego państwa członkowskiego.

REKLAMA

Zadania Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce

Do obowiązków Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce należy dostarczanie przejrzystych i łatwych do zrozumienia informacji o przepisach obowiązujących na terytorium Polski mających na celu spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych mających zastosowanie do zamierzonego zastosowania każdego wyrobu budowlanego, jak określono w art. 6 ust. 3 lit. e rozporządzenia (UE) Nr 305/2011 (w myśl art. 10 ust. 3 rozporządzenia), to jest dostarczanie informacji do sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych), o której mowa w rozporządzeniu Nr 305/2011(2).

Ponadto Punkt Kontaktowy udostępnia online dotyczące wyrobów budowlanych informacje, o których mowa w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/515 :

  1. informacje dotyczące zasady wzajemnego uznawania oraz stosowania rozporządzenia (UE) 2019/515 na terytorium Polski, w tym informacje na temat procedury określonej w art. 5 ww. rozporządzenia,
  2. dane kontaktowe umożliwiające bezpośrednie skontaktowanie się z właściwymi organami w Polsce, w tym szczegółowe dane organów odpowiedzialnych za nadzorowanie wdrożenia krajowych przepisów technicznych mających zastosowanie na terytorium ich państwa członkowskiego,
  3. informacje dotyczące środków zaskarżenia i procedur dostępnych na terytorium Polski w przypadku pojawienia się sporu między właściwym organem a podmiotem gospodarczym, w tym procedury określonej w art. 8.

W przypadku gdy niezbędne jest uzupełnienie ww. informacji udostępnionych online, na wniosek podmiotu gospodarczego lub właściwego organu innego państwa członkowskiego dostarcza informacje, takie jak kopie elektroniczne lub ścieżka dostępu online do krajowych przepisów technicznych i krajowych procedur administracyjnych mających zastosowanie do określonych wyrobów budowlanych lub wyrobów budowlanych określonego rodzaju na terytorium Polski, lub informacje, czy wyroby te podlegają uprzedniemu zezwoleniu zgodnie z prawem krajowym.

Zadania poza zakresem działania Punktu Kontaktowego

Do zadań Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce nie należy w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. interpretacja przepisów rozporządzenia (UE) Nr 305/2011, ustawy o wyrobach budowlanych(3)  i innych przepisów dotyczących wyrobów budowlanych (ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania ww. przepisów udziela Departament Wyrobów Budowlanych GUNB),
  2. interpretacji przepisów ustawy – Prawo budowlane(4)  (ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów w tym zakresie udziela Departament Prawny GUNB),
  3. udzielanie informacji prasowych (w tym zakresie informacji udziela Rzecznik Prasowy GINB),
  4. udzielanie porad administracyjno-prawnych (np. ocena dokumentów producenta lub posiadanych przez konkretny wyrób właściwości użytkowych, ponieważ to producent, importer lub sprzedawca musi zdecydować i ocenić, czy wprowadzany do obrotu lub udostępniany na rynku wyrób spełnia określone wymagania).

Jak zadać pytanie?

Pytanie do Punktu Kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych można zadać poprzez formularz internetowy na stronie https://punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl/ zakładka "Zadaj pytanie".

Pytania można zadawać także:

  • za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (z urzędowym poświadczeniem odbioru) ePUAP 
  • pocztą elektroniczną (bez poświadczenia odbioru) punkt-kontaktowy@gunb.gov.pl
  • pocztą, na adres: 

Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych 
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

ul. Krucza 38/42
00-926 Warszawa

Korespondencję można także składać bezpośrednio w Kancelarii Ogólnej (pod ww. adresem - pokój nr 12P, parter) w godz. 815-1615

Kontakt telefoniczny pod numerami:
+48 (22) 661-81-96  lub 
605 067 451

Ważne!
Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych udziela odpowiedzi na wystąpienia (pisma, e-maile), w których podano imię i nazwisko osoby występującej oraz adres e-mail lub adres do korespondencji (ulica, nr domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość) lub opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 

Czas oczekiwania na odpowiedź

Odpowiedzi są udzielane w terminie 15 dni roboczych od daty otrzymania wniosku.

Ważne!
Oprócz odpowiedzi w języku polskim, Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych udziela odpowiedzi również w języku angielskim.

Opłaty

Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych nie pobiera żadnych opłat za dostarczanie informacji.

**********

REKLAMA

(1) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające Dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn. zm.)

(2) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/515 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 764/2008 (Dz. Urz. UE L 91 z 29.03.2019, str. 1)

(3) ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2020 r. poz. 215, z późn. zm.)

(4) ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA