REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych
Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

Cel i zakres działania Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w państwach UE

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) Nr 305/2011(1) , w celu ułatwienia swobodnego przepływu towarów, punkty kontaktowe ds. wyrobów budowlanych przede wszystkim bezpłatnie dostarczają informacje o przepisach mających na celu spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych mających zastosowanie do zamierzonego zastosowania każdego wyrobu budowlanego na terytorium każdego państwa członkowskiego.

REKLAMA

Zadania Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce

Do obowiązków Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce należy dostarczanie przejrzystych i łatwych do zrozumienia informacji o przepisach obowiązujących na terytorium Polski mających na celu spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych mających zastosowanie do zamierzonego zastosowania każdego wyrobu budowlanego, jak określono w art. 6 ust. 3 lit. e rozporządzenia (UE) Nr 305/2011 (w myśl art. 10 ust. 3 rozporządzenia), to jest dostarczanie informacji do sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych), o której mowa w rozporządzeniu Nr 305/2011(2).

Ponadto Punkt Kontaktowy udostępnia online dotyczące wyrobów budowlanych informacje, o których mowa w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/515 :

  1. informacje dotyczące zasady wzajemnego uznawania oraz stosowania rozporządzenia (UE) 2019/515 na terytorium Polski, w tym informacje na temat procedury określonej w art. 5 ww. rozporządzenia,
  2. dane kontaktowe umożliwiające bezpośrednie skontaktowanie się z właściwymi organami w Polsce, w tym szczegółowe dane organów odpowiedzialnych za nadzorowanie wdrożenia krajowych przepisów technicznych mających zastosowanie na terytorium ich państwa członkowskiego,
  3. informacje dotyczące środków zaskarżenia i procedur dostępnych na terytorium Polski w przypadku pojawienia się sporu między właściwym organem a podmiotem gospodarczym, w tym procedury określonej w art. 8.

W przypadku gdy niezbędne jest uzupełnienie ww. informacji udostępnionych online, na wniosek podmiotu gospodarczego lub właściwego organu innego państwa członkowskiego dostarcza informacje, takie jak kopie elektroniczne lub ścieżka dostępu online do krajowych przepisów technicznych i krajowych procedur administracyjnych mających zastosowanie do określonych wyrobów budowlanych lub wyrobów budowlanych określonego rodzaju na terytorium Polski, lub informacje, czy wyroby te podlegają uprzedniemu zezwoleniu zgodnie z prawem krajowym.

Zadania poza zakresem działania Punktu Kontaktowego

Do zadań Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce nie należy w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. interpretacja przepisów rozporządzenia (UE) Nr 305/2011, ustawy o wyrobach budowlanych(3)  i innych przepisów dotyczących wyrobów budowlanych (ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania ww. przepisów udziela Departament Wyrobów Budowlanych GUNB),
  2. interpretacji przepisów ustawy – Prawo budowlane(4)  (ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów w tym zakresie udziela Departament Prawny GUNB),
  3. udzielanie informacji prasowych (w tym zakresie informacji udziela Rzecznik Prasowy GINB),
  4. udzielanie porad administracyjno-prawnych (np. ocena dokumentów producenta lub posiadanych przez konkretny wyrób właściwości użytkowych, ponieważ to producent, importer lub sprzedawca musi zdecydować i ocenić, czy wprowadzany do obrotu lub udostępniany na rynku wyrób spełnia określone wymagania).

Jak zadać pytanie?

Pytanie do Punktu Kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych można zadać poprzez formularz internetowy na stronie https://punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl/ zakładka "Zadaj pytanie".

Pytania można zadawać także:

  • za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (z urzędowym poświadczeniem odbioru) ePUAP 
  • pocztą elektroniczną (bez poświadczenia odbioru) punkt-kontaktowy@gunb.gov.pl
  • pocztą, na adres: 

Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych 
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

ul. Krucza 38/42
00-926 Warszawa

Korespondencję można także składać bezpośrednio w Kancelarii Ogólnej (pod ww. adresem - pokój nr 12P, parter) w godz. 815-1615

Kontakt telefoniczny pod numerami:
+48 (22) 661-81-96  lub 
605 067 451

Ważne!
Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych udziela odpowiedzi na wystąpienia (pisma, e-maile), w których podano imię i nazwisko osoby występującej oraz adres e-mail lub adres do korespondencji (ulica, nr domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość) lub opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 

Czas oczekiwania na odpowiedź

Odpowiedzi są udzielane w terminie 15 dni roboczych od daty otrzymania wniosku.

Ważne!
Oprócz odpowiedzi w języku polskim, Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych udziela odpowiedzi również w języku angielskim.

Opłaty

Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych nie pobiera żadnych opłat za dostarczanie informacji.

**********

REKLAMA

(1) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające Dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn. zm.)

(2) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/515 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 764/2008 (Dz. Urz. UE L 91 z 29.03.2019, str. 1)

(3) ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2020 r. poz. 215, z późn. zm.)

(4) ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA