Morawiecki: chcemy uruchomić dużą podaż mieszkań
REKLAMA
REKLAMA
Polski Ład. Mieszkanie bez wkładu własnego
W ramach "Polskiego Ładu", którego szczegóły zostały zaprezentowane w sobotę, przewidziano m.in. program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Państwo miałoby gwarantować maksymalnie 150 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny). "Polski Ład" zakłada też ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m kw. Budowę takiego domu można będzie rozpocząć bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia.
REKLAMA
Zatrzymanie cen nieruchomości
Podczas poniedziałkowej (17 maja) sesji Q&A (pytań od internautów) na Facebooku premier został zapytany o działania rządu, mające na celu zatrzymanie cen nieruchomości. Szef rządu tłumaczył, że najlepszą metodą na to jest duża podaż mieszkań - o różnym metrażu.
Inwestycje mieszkaniowe
"Aby tak zrobić, chcemy uruchomić możliwie dużą podaż poprzez wykorzystanie wszystkich możliwych sił i środków, począwszy od sił regulacyjnych, takich jak ustalenie jak największej liczby miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które umożliwią lokowanie inwestycji mieszkaniowych, poprzez uruchomienie sił wszystkich spółdzielców, samorządów, ale oczywiście sił rynkowych przede wszystkim, ze wsparciem administracyjnym" - powiedział Morawiecki.
Budowa domów bez pozwoleń
Jak dodał, rząd chciałby ponadto "w maksymalnie możliwym stopniu" uruchomić inicjatywę prywatną. Służyć temu miałby program budowy domów bez pozwoleń. "Wszystko to po to, żeby była jak największa podaż, bo im więcej będzie dostępnych mieszkań lub możliwości budowy tych domów, tym per saldo niższa będzie cena metra kwadratowego" - przekonywał premier.
Limity cenowe dla mieszkań
Poinformował, że rząd planuje także wprowadzić "pewne limity cenowe" związane z programem gwarancyjnym.
Odnosząc się do pytania o szanse rozwoju branży IT w Polsce, Morawiecki powiedział, że ocenia je "znakomicie". Obiecał też, że zrobi wszystko, żeby zachęcić informatyków do pracy w Polsce. "I nad takimi rozwiązaniami dodatkowymi również pracujemy" - dodał szef rządu.
autor: Marta Rawicz
mkr/ par/
REKLAMA
REKLAMA