REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów

Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów
Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych. Presja ze strony cen materiałów może utrzymać się co najmniej do końca roku, a rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów - oceniają analitycy. Na razie firmom udaje się przerzucać wzrost cen na klienta końcowego, jednak poziom, przy którym przestaną oni akceptować wyższe cenniki jest coraz bliżej.

Ceny materiałów budowlanych

"Obecnie w trzech głównych grupach kosztowych dla inwestycji deweloperskich, które odpowiadają za ponad 90 proc. kosztu wykonania metra kwadratowego mieszkania, występują zwyżki cen. Z uwagi na widoczne odbicie w gospodarce przy jednocześnie zaburzonym łańcuchu dostaw, co uwidacznia się między innymi w rekordowych cenach frachtu, rosną ceny materiałów budowlanych ze stalą na czele" - poinformował PAP Biznes Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

REKLAMA

Analityk wskazał, że nadal relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy, mimo otoczenia pandemii wraz rosnącą inflacją przekłada się na presję płacową.

"Tym samym ceny wykonawstwa również znajdują się w trendzie wzrostowym – niemniej według największych deweloperów koszty wykonawstwa w ostatnich miesiącach uległy stabilizacji" - poinformował Anioł.

Ceny gruntów

Jego zdaniem, w średnim i długim terminie na koszty inwestycji deweloperskich największy wpływ mogą mieć rosnące ceny gruntów.

"Powyższy scenariusz potwierdzają dane NBP – przykładowo dla Warszawy koszty zakupu działki oraz jej zagospodarowania stanowi już 20 proc. ceny ofertowej m kw. lokalu, kiedy jeszcze w 2013-2014 było to ok. 10-12 proc. Atrakcyjnych działek w dogodnych lokalizacjach z roku na rok ubywa, a skomplikowane i przedłużające się procedury administracyjne windują ceny +bezproblemowych+ działek" - poinformował Adam Anioł z BM BNP Paribas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wzrost kosztów na pewno jest istotny i zdecydowanie marże deweloperów znajdują się pod presją na projektach, które trafiają do sprzedaży i znajdują się na początkowych etapie zaawansowania budowy. Obecna sytuacja na rynku realnie w wynikach deweloperów będzie widoczna za 18-24 miesiące, kiedy spółki będą przekazywać klucze i rozliczać w wyniku sprzedawane dziś mieszkania. Presja ze strony cen materiałów oraz kosztów wykonawstwa może utrzymać się co najmniej do końca roku, natomiast w średnim i długim terminie trudno oczekiwać odwrócenia tendencji we wzroście cen na rynku gruntów" - dodał.

W ocenie Adriana Górniaka, analityka DM BDM, największym problemem dla branży są obecnie ceny materiałów. Jego zdaniem, rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów.

"Grunty drożeją już od długiego czasu. Koszty robocizny nie generują na razie istotnego ryzyka - inwestycje publiczne są wstrzymane z powodu pandemii, więc deweloperzy mają swobodny dostęp do wykonawców. Ceny materiałów są obecnie największym problemem - ceny stali bardzo mocno wzrosły, inne materiały i elementy wykończeniowe również idą do górę. To jest czynnik, który może wpłynąć na przyszłe marże - pytanie na ile deweloperzy będą w stanie podnieść ceny i przełożyć te koszty na klientów" - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk DM BDM.

Ceny mieszkań

"Pierwsze dane sprzedażowe deweloperów sugerują, że II kwartał może być rekordowy. W kontekście wyników znaczenie ma termin oddania sprzedawanych teraz mieszkań - jeśli ta kontraktacja dotyczy projektów oddawanych w przyszłym kwartale to wzrost cen materiałów ich nie dotknie, ale jeśli są to projekty oddawane za rok to wpływ będzie już widoczny i marża może nie wyglądać tak, jak sobie deweloperzy założyli" - dodał.

W jego ocenie, ceny mieszkań nadal będą rosnąć i nie widać na razie żadnych oznak zmiany tego trendu.

"Na początku roku oczekiwania co do wzrostu cen w tym roku mieściły się w przedziale 4-6 proc. Obserwując teraz rynek nie wykluczam, że te wzrosty mogą być mocniejsze, bliżej 10 proc. Pytanie do kiedy klienci będą w stanie te podwyżki akceptować, ale na razie - mimo wzrostów cen - popyt nie słabnie. Kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach przybyło bardzo dużo, akcja kredytowa jest rozpędzona - to sugeruje, że deweloperzy nadal znajdują kupców, mimo podwyżek cen mieszkań" - powiedział Adrian Górniak z DM BDM.

Adam Anioł z BM BNP Paribas ocenia, że poziom przy którym klienci przestaną akceptować wyższe cenniki i postanowią poczekać do stabilizacji cen jest coraz bliżej.

REKLAMA

"Popyt jest na tyle silny, że w dużej części deweloperom udaje się przerzucić rosnące koszty na klienta końcowego. Wydaje się jednak, że poziom przy którym klienci przestaną akceptować wyższe cenniki i postanowią poczekać do stabilizacji cen jest coraz bliżej" - ocenił analityk BM BNP Paribas.

Jego zdaniem, kulminacyjnym momentem może być wyczekiwana podwyżka stóp procentowych, która potencjalnie mogłaby zatrzymać rekordowy odpływ środków z rachunków oszczędnościowych.

"Kapitał ten w dużej części trafia właśnie na rynek nieruchomości z uwagi na brak alternatyw np. na rynku funduszy dłużnych, które stały się mniej atrakcyjne w otoczeniu rosnących rentowności obligacji. Inwestycja w mieszkanie przy relatywnie wysokiej inflacji stała się więc sposobem na utrzymanie wartości posiadanych środków" - ocenił analityk.

"Niemniej nawet w takim scenariuszu nie spodziewamy się spadku cen mieszkań, a bardziej stabilizacji. Wsparciem dla takiego scenariusza pozostaje deficyt lokali, migracje do miast, nadal korzystana sytuacja na rynku pracy oraz relatywnie niski koszt kredytu, mimo oczekiwanych podwyżek stóp procentowych" - dodał.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA