REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów

Subskrybuj nas na Youtube
Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów
Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych. Presja ze strony cen materiałów może utrzymać się co najmniej do końca roku, a rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów - oceniają analitycy. Na razie firmom udaje się przerzucać wzrost cen na klienta końcowego, jednak poziom, przy którym przestaną oni akceptować wyższe cenniki jest coraz bliżej.

Ceny materiałów budowlanych

"Obecnie w trzech głównych grupach kosztowych dla inwestycji deweloperskich, które odpowiadają za ponad 90 proc. kosztu wykonania metra kwadratowego mieszkania, występują zwyżki cen. Z uwagi na widoczne odbicie w gospodarce przy jednocześnie zaburzonym łańcuchu dostaw, co uwidacznia się między innymi w rekordowych cenach frachtu, rosną ceny materiałów budowlanych ze stalą na czele" - poinformował PAP Biznes Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

REKLAMA

Analityk wskazał, że nadal relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy, mimo otoczenia pandemii wraz rosnącą inflacją przekłada się na presję płacową.

"Tym samym ceny wykonawstwa również znajdują się w trendzie wzrostowym – niemniej według największych deweloperów koszty wykonawstwa w ostatnich miesiącach uległy stabilizacji" - poinformował Anioł.

Ceny gruntów

Jego zdaniem, w średnim i długim terminie na koszty inwestycji deweloperskich największy wpływ mogą mieć rosnące ceny gruntów.

"Powyższy scenariusz potwierdzają dane NBP – przykładowo dla Warszawy koszty zakupu działki oraz jej zagospodarowania stanowi już 20 proc. ceny ofertowej m kw. lokalu, kiedy jeszcze w 2013-2014 było to ok. 10-12 proc. Atrakcyjnych działek w dogodnych lokalizacjach z roku na rok ubywa, a skomplikowane i przedłużające się procedury administracyjne windują ceny +bezproblemowych+ działek" - poinformował Adam Anioł z BM BNP Paribas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wzrost kosztów na pewno jest istotny i zdecydowanie marże deweloperów znajdują się pod presją na projektach, które trafiają do sprzedaży i znajdują się na początkowych etapie zaawansowania budowy. Obecna sytuacja na rynku realnie w wynikach deweloperów będzie widoczna za 18-24 miesiące, kiedy spółki będą przekazywać klucze i rozliczać w wyniku sprzedawane dziś mieszkania. Presja ze strony cen materiałów oraz kosztów wykonawstwa może utrzymać się co najmniej do końca roku, natomiast w średnim i długim terminie trudno oczekiwać odwrócenia tendencji we wzroście cen na rynku gruntów" - dodał.

W ocenie Adriana Górniaka, analityka DM BDM, największym problemem dla branży są obecnie ceny materiałów. Jego zdaniem, rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów.

"Grunty drożeją już od długiego czasu. Koszty robocizny nie generują na razie istotnego ryzyka - inwestycje publiczne są wstrzymane z powodu pandemii, więc deweloperzy mają swobodny dostęp do wykonawców. Ceny materiałów są obecnie największym problemem - ceny stali bardzo mocno wzrosły, inne materiały i elementy wykończeniowe również idą do górę. To jest czynnik, który może wpłynąć na przyszłe marże - pytanie na ile deweloperzy będą w stanie podnieść ceny i przełożyć te koszty na klientów" - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk DM BDM.

Ceny mieszkań

"Pierwsze dane sprzedażowe deweloperów sugerują, że II kwartał może być rekordowy. W kontekście wyników znaczenie ma termin oddania sprzedawanych teraz mieszkań - jeśli ta kontraktacja dotyczy projektów oddawanych w przyszłym kwartale to wzrost cen materiałów ich nie dotknie, ale jeśli są to projekty oddawane za rok to wpływ będzie już widoczny i marża może nie wyglądać tak, jak sobie deweloperzy założyli" - dodał.

W jego ocenie, ceny mieszkań nadal będą rosnąć i nie widać na razie żadnych oznak zmiany tego trendu.

"Na początku roku oczekiwania co do wzrostu cen w tym roku mieściły się w przedziale 4-6 proc. Obserwując teraz rynek nie wykluczam, że te wzrosty mogą być mocniejsze, bliżej 10 proc. Pytanie do kiedy klienci będą w stanie te podwyżki akceptować, ale na razie - mimo wzrostów cen - popyt nie słabnie. Kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach przybyło bardzo dużo, akcja kredytowa jest rozpędzona - to sugeruje, że deweloperzy nadal znajdują kupców, mimo podwyżek cen mieszkań" - powiedział Adrian Górniak z DM BDM.

Adam Anioł z BM BNP Paribas ocenia, że poziom przy którym klienci przestaną akceptować wyższe cenniki i postanowią poczekać do stabilizacji cen jest coraz bliżej.

REKLAMA

"Popyt jest na tyle silny, że w dużej części deweloperom udaje się przerzucić rosnące koszty na klienta końcowego. Wydaje się jednak, że poziom przy którym klienci przestaną akceptować wyższe cenniki i postanowią poczekać do stabilizacji cen jest coraz bliżej" - ocenił analityk BM BNP Paribas.

Jego zdaniem, kulminacyjnym momentem może być wyczekiwana podwyżka stóp procentowych, która potencjalnie mogłaby zatrzymać rekordowy odpływ środków z rachunków oszczędnościowych.

"Kapitał ten w dużej części trafia właśnie na rynek nieruchomości z uwagi na brak alternatyw np. na rynku funduszy dłużnych, które stały się mniej atrakcyjne w otoczeniu rosnących rentowności obligacji. Inwestycja w mieszkanie przy relatywnie wysokiej inflacji stała się więc sposobem na utrzymanie wartości posiadanych środków" - ocenił analityk.

"Niemniej nawet w takim scenariuszu nie spodziewamy się spadku cen mieszkań, a bardziej stabilizacji. Wsparciem dla takiego scenariusza pozostaje deficyt lokali, migracje do miast, nadal korzystana sytuacja na rynku pracy oraz relatywnie niski koszt kredytu, mimo oczekiwanych podwyżek stóp procentowych" - dodał.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA