REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów

Subskrybuj nas na Youtube
Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów
Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych. Presja ze strony cen materiałów może utrzymać się co najmniej do końca roku, a rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów - oceniają analitycy. Na razie firmom udaje się przerzucać wzrost cen na klienta końcowego, jednak poziom, przy którym przestaną oni akceptować wyższe cenniki jest coraz bliżej.

Ceny materiałów budowlanych

"Obecnie w trzech głównych grupach kosztowych dla inwestycji deweloperskich, które odpowiadają za ponad 90 proc. kosztu wykonania metra kwadratowego mieszkania, występują zwyżki cen. Z uwagi na widoczne odbicie w gospodarce przy jednocześnie zaburzonym łańcuchu dostaw, co uwidacznia się między innymi w rekordowych cenach frachtu, rosną ceny materiałów budowlanych ze stalą na czele" - poinformował PAP Biznes Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

REKLAMA

Analityk wskazał, że nadal relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy, mimo otoczenia pandemii wraz rosnącą inflacją przekłada się na presję płacową.

"Tym samym ceny wykonawstwa również znajdują się w trendzie wzrostowym – niemniej według największych deweloperów koszty wykonawstwa w ostatnich miesiącach uległy stabilizacji" - poinformował Anioł.

Ceny gruntów

Jego zdaniem, w średnim i długim terminie na koszty inwestycji deweloperskich największy wpływ mogą mieć rosnące ceny gruntów.

"Powyższy scenariusz potwierdzają dane NBP – przykładowo dla Warszawy koszty zakupu działki oraz jej zagospodarowania stanowi już 20 proc. ceny ofertowej m kw. lokalu, kiedy jeszcze w 2013-2014 było to ok. 10-12 proc. Atrakcyjnych działek w dogodnych lokalizacjach z roku na rok ubywa, a skomplikowane i przedłużające się procedury administracyjne windują ceny +bezproblemowych+ działek" - poinformował Adam Anioł z BM BNP Paribas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Wzrost kosztów na pewno jest istotny i zdecydowanie marże deweloperów znajdują się pod presją na projektach, które trafiają do sprzedaży i znajdują się na początkowych etapie zaawansowania budowy. Obecna sytuacja na rynku realnie w wynikach deweloperów będzie widoczna za 18-24 miesiące, kiedy spółki będą przekazywać klucze i rozliczać w wyniku sprzedawane dziś mieszkania. Presja ze strony cen materiałów oraz kosztów wykonawstwa może utrzymać się co najmniej do końca roku, natomiast w średnim i długim terminie trudno oczekiwać odwrócenia tendencji we wzroście cen na rynku gruntów" - dodał.

W ocenie Adriana Górniaka, analityka DM BDM, największym problemem dla branży są obecnie ceny materiałów. Jego zdaniem, rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów.

"Grunty drożeją już od długiego czasu. Koszty robocizny nie generują na razie istotnego ryzyka - inwestycje publiczne są wstrzymane z powodu pandemii, więc deweloperzy mają swobodny dostęp do wykonawców. Ceny materiałów są obecnie największym problemem - ceny stali bardzo mocno wzrosły, inne materiały i elementy wykończeniowe również idą do górę. To jest czynnik, który może wpłynąć na przyszłe marże - pytanie na ile deweloperzy będą w stanie podnieść ceny i przełożyć te koszty na klientów" - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk DM BDM.

Ceny mieszkań

"Pierwsze dane sprzedażowe deweloperów sugerują, że II kwartał może być rekordowy. W kontekście wyników znaczenie ma termin oddania sprzedawanych teraz mieszkań - jeśli ta kontraktacja dotyczy projektów oddawanych w przyszłym kwartale to wzrost cen materiałów ich nie dotknie, ale jeśli są to projekty oddawane za rok to wpływ będzie już widoczny i marża może nie wyglądać tak, jak sobie deweloperzy założyli" - dodał.

W jego ocenie, ceny mieszkań nadal będą rosnąć i nie widać na razie żadnych oznak zmiany tego trendu.

"Na początku roku oczekiwania co do wzrostu cen w tym roku mieściły się w przedziale 4-6 proc. Obserwując teraz rynek nie wykluczam, że te wzrosty mogą być mocniejsze, bliżej 10 proc. Pytanie do kiedy klienci będą w stanie te podwyżki akceptować, ale na razie - mimo wzrostów cen - popyt nie słabnie. Kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach przybyło bardzo dużo, akcja kredytowa jest rozpędzona - to sugeruje, że deweloperzy nadal znajdują kupców, mimo podwyżek cen mieszkań" - powiedział Adrian Górniak z DM BDM.

Adam Anioł z BM BNP Paribas ocenia, że poziom przy którym klienci przestaną akceptować wyższe cenniki i postanowią poczekać do stabilizacji cen jest coraz bliżej.

REKLAMA

"Popyt jest na tyle silny, że w dużej części deweloperom udaje się przerzucić rosnące koszty na klienta końcowego. Wydaje się jednak, że poziom przy którym klienci przestaną akceptować wyższe cenniki i postanowią poczekać do stabilizacji cen jest coraz bliżej" - ocenił analityk BM BNP Paribas.

Jego zdaniem, kulminacyjnym momentem może być wyczekiwana podwyżka stóp procentowych, która potencjalnie mogłaby zatrzymać rekordowy odpływ środków z rachunków oszczędnościowych.

"Kapitał ten w dużej części trafia właśnie na rynek nieruchomości z uwagi na brak alternatyw np. na rynku funduszy dłużnych, które stały się mniej atrakcyjne w otoczeniu rosnących rentowności obligacji. Inwestycja w mieszkanie przy relatywnie wysokiej inflacji stała się więc sposobem na utrzymanie wartości posiadanych środków" - ocenił analityk.

"Niemniej nawet w takim scenariuszu nie spodziewamy się spadku cen mieszkań, a bardziej stabilizacji. Wsparciem dla takiego scenariusza pozostaje deficyt lokali, migracje do miast, nadal korzystana sytuacja na rynku pracy oraz relatywnie niski koszt kredytu, mimo oczekiwanych podwyżek stóp procentowych" - dodał.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA