REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Multiroom

Multiroom to system dystrybucji dźwięku, którego charakterystyczną cechą jest zastosowanie jednego punktu centralnego, w którym umieszczone są wszystkie źródła dźwięku: CD, DVD, tunery. W poszczególnych pomieszczeniach stosowane są tylko małe sterowniki, które potrafią obsłużyć każde z wymienionych źródeł. System multiroom umożliwia m.in. zarządzanie muzyką z dowolnego punktu domu oraz gromadzenie muzyki na specjalnych serwerach, które mieszczą nawet kilkadziesiąt godzin muzyki.

Drewno/parkiet europejski

Parkiet europejski wykonany jest z drewna np. dębu, orzecha, jesionu. Do stworzenia parkietu europejskiego stosuje się zazwyczaj gatunki drewna o kolorystyce przeważnie jasnej, przystosowane do rodzimych warunków atmosferycznych.

Drewno/parkiet egzotyczny

Parkiet egzotyczny to np. merbau, teak, badu, doussie, palisander. Parkiet egzotyczny to drewno o dużej twardości, występujące w bogatej kolorystyce od czerni poprzez ciemne brązy, czerwienie aż do jasnych miodowych. Drewno to dobrze sprawdza się na zewnątrz, w miejscach narażonych na działanie wilgoci.

Stiuk

Stiuk: ciasto sztukatorskie będące mieszaniną gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Stiuk formuje się łatwo. Szybko twardnieje. Stosowane jest do wykonywania tynków oraz w ornamentyce. Może być barwiony na różne kolory.

REKLAMA

Inteligentny dom

Inteligentny dom wyposażony jest w systemy zarządzania - obejmujące m.in. oświetlenie (sceny świetlne), regulację wentylacji i ogrzewania, system z centralką pogodową (automatyczne zamykanie okien podczas wiatru i deszczu) oraz zarządzanie domem na odległość (uruchamianie ogrzewania przez telefon komórkowy czy Internet).

Rekuperacja

Rekuperacja to nowoczesny system stosowany we wnętrzach budynków, który odzyskuje ciepło z powietrza wyrzucanego z domu. W ramach rekuperacji powietrze jest usuwane z wnętrza budynku i dostarczane jest świeże z zewnątrz. Przed wpuszczeniem do wnętrza powietrze jest ogrzewane, co tym samym wpływa na zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu.

Mozaika

Mozaika to dekoracja wykonana z drobnych kawałków kolorowych kamieni, marmuru, szkła, ceramiki i innych materiałów. Mozaiką zdobi się ściany, podłogi, sufity, apsydy i meble. Technika ta jest wykorzystywana od stuleci, stosowana była już w starożytności. Pierwsze mozaiki w starożytnej Grecji układano ze skorup otoczaków, dominowała wtedy kolorystyka biało-czarna z niewielkimi fragmentami w kolorze żółtym, czerwonym i brązowym.

Sztukateria

Sztukateria to dekorowanie ścian, sklepień, sufitów ozdobnymi elementami wykonanymi z gipsu lub z żywicy. Najczęściej wykonywane są na ścianach lub sufitach. Sztukateria stosowana jest zarówno we wnętrzu budynków, jak i na zewnątrz. Sztukateria jako metoda zdobnicza upowszechniła się w okresie renesansu i baroku.

REKLAMA

Inkrustacja

Inkrustacja to układanie na powierzchni przedmiotów wzorów w postaci płytek, wyciętych z materiałów takich jak kość słoniowa, masa perłowa, metale i inne tworzywa. Inkrustowane przedmioty ozdabiane są różnymi wzorami, często stosuje się motyw roślinny i wzory geometryczne. Rozkwit tej techniki nastąpił w okresie renesansu.

Intarsja sztukatorska

Intarsja sztukatorska to wypełnianie masą stiukową (ciastem sztukatorskim) wyciętej okładziny drewnianej. W intarsji sztukatorskiej okładzinę drewnianą wycina się we wzory.

Intarsja

Intarsję można zdefiniować jako "malowanie drewnem", ponieważ intarsja to wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna. Najczęściej intarsję stosuje się na meblach, czasami wykłada się meble innym kolorem drewna. Nowe kawałki drewna układa się w miejsce usuniętych starych fragmentów. Metoda ta zyskała na popularności w okresie renesansu i baroku.

Zasiedzenie nieruchomości - poradnik

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości. Po odpowiednio długim okresie, posiadacz samoistny może domagać się przed sądem uznania, że w stosunku do danej nieruchomości przysługuje mu prawo własności, które niejako zostało odebrane właścicielowi z uwagi na brak wykonywania przez niego uprawnień właścicielskich. Niniejszy poradnik przedstawia zarówno zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne związane z tą instytucją.

Podstawowe zasady oświetlenia wnętrz

Oświetlenie pozwala na wydzielenie we wnętrzu stref. Poszczególne strefy wnętrz są z kolei oświetlane w zależności od wykonywanych w nich czynności. Znajomość kilku podstawowych zasad dotyczących oświetlenia wnętrz umożliwi uzyskanie odpowiedniego efektu.

Telewizor w domowej przestrzeni – zagrożenia

Jakie zagrożenia niesie umieszczenie telewizora w domowej przestrzeni? Czy warto mieć telewizor w każdym pokoju? Największe zastrzeżenia budzi umieszczanie telewizora w sypialni i pokoju dziecka.

Minimalizm

Charakterystyczne cechy minimalizmy to przestronność, geometryczne formy, jednolite kolory, ascetyzm. Do minimum ograniczone są wszelkie zdobienia i dodatki. Styl wywodzi się z japońskiej prostoty formy i poszukiwania wewnętrznej harmonii. Meble powinny być raczej niskie, z kątami prostymi, komponujące się z kolorem ścian. Przy urządzaniu minimalistycznego wnętrza należy działać w myśl zasady „im mniej, tym lepiej”.

High-tech

Znakiem rozpoznawczym stylu high-tech jest minimalizm i nowoczesność. To styl dla ludzi otwartych na wszelkie designerskie nowości. Stawia na funkcjonalność. W materiałach dominują chrom, aluminium, metalowe pręty, szkło hartowane, a kolory są zdecydowane, mocne i kontrastowe (np. łączenie bieli z purpurą i brązem). Najczęściej stosowane oświetlenie to halogeny. Mile widziane są wszelkie nowinki techniczne, zarówno w konstrukcji budynku, jak i jego wyposażeniu. Surowy klimat wnętrza high-tech ma swoich sympatyków głównie wśród ludzi młodych.

Eklektyzm

Eklektyzm polega na wybieraniu interesujących nas elementów z różnych stylów. Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż łatwo jest stworzyć wrażenie dysharmonii. Najlepiej obrać jeden element: ciekawą ścianę lub duży kredens za centrum projektu i z rozwagą tworzyć dla niego tło subtelnie łącząc nowoczesną technikę z elementami konwencjonalnymi.

Secesja

Styl secesyjny zaliczany do grupy modernistycznej. Jego cechy charakterystyczne to bogata ornamentacja roślinna lub abstrakcyjna (motywy kwiatowe, łabędzie z powyginanymi szyjami, nenufary), linearyzm i asymetria. Dominującą kolorystyką są pastele i kolory „przydymione”. W secesji mamy do czynienia z giętką, płynną linią, występującą np. na balustradach przy schodach. Podkreślany jest także pion obecny w obrazach i w meblach.

Modernizm

Modernizm to prąd w architekturze światowej, jego rozwój przypada na lata 1918-1975. Modernizm odchodzi od wszelkiego rodzaju stylizacji. Jednym z naczelnych haseł modernizmu jest funkcjonalność, a kształt obiektu architektonicznego jest ściśle powiązany z pełnioną przez niego funkcją. Modernizm kładzie nacisk na abstrakcyjność i minimalizm. Ponadto styl modernistyczny nie jest jednorodny, można w jego ramach wyróżnić kilkadziesiąt szkół architektonicznych, kierunków i prądów.

Styl rustykalny

Styl rustykalny to prostota, przytulność i dążenie w kierunku natury. W stylu rustykalnym dominuje ciepła paleta barw: przydymione zielenie, pastele, delikatne błękity. Istotny element to podkreślenie naturalnego koloru drewna mebli. Styl ten jest ukłonem w stronę wszelakiej ludowości: we wzornictwie pasy, kraty i roślinność nadająca sielankowy klimat; w dodatkach – rękodzieło, szydełkowe serwety, koronkowe firany. Zdobnictwo traktowane jest jako w niezbędne minimum. Często we wnętrzu w stylu rustykalnym pojawia się piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami, obecnie zamiast niego może to być również kominek.

Styl klasyczny

Styl klasyczny to pojemne pojęcie, obejmujące swoim zakresem inne style, np. styl bauhasowy, styl włoski i styl angielski. Styl klasyczny to bogato zdobione meble, inspirowane wzorami historycznymi, zaczęrpniętymi, między innymi, z okresu baroku i rokoko. Tu kształt ważniejszy jest niż barwa, stąd stonowane kolory (beż, brąz, ecru) a formy zdecydowane (np. meble z wykończeniem przypominającym głowicę kolumny). Projektując wnętrze w tym stylu należy dążyć do uzyskania efektu luksusu, uzyskanego za pomocą drogich materiałów i ozdobnych detali.

Nietypowe pomysły na ekspozycję telewizora

Włączony telewizor towarzyszy nam podczas wykonywania różnych czynności w trakcie całego dnia. Telewizja jest idealnym medium zarówno dla spragnionych rozrywki, jak i dla osób szukających rzetelnych informacji z dziedziny nauk ścisłych i humanistycznych. Równocześnie ma tę przewagę, że z telewizji można korzystać w każdym miejscu, w każdym czasie, dlatego warto zastanowić się nad pomysłami na ekspozycję telewizora w naszym domu.

Tkaniny we wnętrzu - kształtowanie nastroju i unikalnego charakteru

Nie ma jednoznacznej recepty i ścisłych wytycznych, jak za pomocą odpowiedniego doboru tkanin stworzyć wnętrze, przytulne, komfortowe i niepowtarzalne. Oferta faktur, kolorów i wzorów tkanin jest ogromna, co utrudnia wybór, istnieją jednak ogólne zasady pomagające, za pomocą właściwego doboru tkanin, wykreować przyjazne, przytulne i eleganckie wnętrze.

Tajemnice oświetlenia

Rozwój nowoczesnych technologii oświetleniowych oraz nowe rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne stwarzają niesamowite możliwości budowania architektury wnętrza światłem. Tradycyjny punkt oświetlenia w centrum sufitu, całkowicie demaskujący przestrzeń, odchodzi już do lamusa.

Światło – zabawa z formą wnętrza

Światło – jako element porządkujący – decyduje o wizualnym odbiorze wnętrza, podkreśla panujący w nim klimat, wpływa na jego funkcjonalne i użytkowe walory. Światło stwarza warunki do pracy i wypoczynku, buduje jego atmosferę, wpływa na samopoczucie osób w nim przebywających.

Barwy zgodne z temperamentem

Psychologiczne oddziaływanie barw ma związek z tym wszystkim, co nas otacza. Barwy mają również silny związek ze skojarzeniami, które utrwalamy od pierwszych chwil życia. Kolor jest życiem, ekspresją, stymuluje nasz organizm. Ale zdarza się, iż oddziałuje na nas destruktywnie. Dlatego też wybierając konkretne kolory, powinniśmy się zastanowić nad skojarzeniami i reakcjami, jakie w nas wywołują.

Styl rustykalny - elementy wyposażenia

Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu. Jakie elementy wyposażenia powinny się znaleźć w kuchni w stylu rustykalnym?

Schody - element kształtowania charakteru wnętrza

Schody są pierwszoplanowym elementem architektury przestrzeni domowej. W ciągu ostatnich lat schody ponownie nabrały szczególnego wymiaru - pełniąc swą funkcję użytkową stały się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza i jego dekoracją.

Schody we wnętrzu – stopnie

Decydując się na schody drewniane, należy wykorzystać drewno o dużej twardości. Do gatunków, które warto stosować zaliczymy - dąb, jesion, buk - z drzew występujących w naszej strefie klimatycznej oraz coraz częściej stosowane drewna egzotyczne - odmiany mahoniowców tj. sapelli, teak, jatoba, merbau.

Rola oświetlenia we wnętrzach handlowych

Rola oświetlenia we wnętrzach handlowych jest bardzo duża. Światło i kolor budują atmosferę wnętrza handlowego, są czynnikami współtworzącymi filozofię marketingową. Spełniają już nie tylko funkcję użytkową, tworząc dobre warunki widzenia, ale są stosowane w szerszym aspekcie.

Przestrzeń dla dziecka w domu - ogólne informacje

Przestrzenią dla dziecka powinien być cały dom. Dziecko musi mieć przestrzeń w domu, w której będzie się rozwijało, powinna być ona kształtowana przede wszystkim pod kątem jego indywidualnych potrzeb. Rodzice, często myśląc o własnej wygodzie, zapominają o potrzebach i bezpieczeństwie małego członka rodziny.

Pokój dla dziecka - podstawowe zasady

Rodzice powinni w czasie urządzania pokoju dla dziecka poznać podstawowe zasady, których dobrze jest przestrzegać. Często rodzice nie pamiętają o podstawowych zasadach, a do tego niestety nie zdają sobie sprawy z rzeczywistych upodobań własnych dzieci, pragną zaofiarować im eleganckie otoczenie, zupełnie nie przystające do ich potrzeb. Należy pozostawić dziecku możliwość wpływu na urządzenie swojego wnętrza, gdyż rozwija to kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia.

Plastyczny obraz przestrzeni - harmonia kolorów

Człowiek otacza się tymi kolorami, wśród których dobrze się czuje. Zazwyczaj wybór kolorów dokonywany jest nieświadomie. Projektując wnętrze mieszkania czy też domu pragniemy, aby wszystkie znajdujące się w nim przedmioty pasowały do siebie i tworzyły harmonijną całość.

Wykorzystanie optycznych właściwości koloru

Aby świadomie operować kolorem, należy poznać jego właściwości. Dzięki oddziaływaniu kolorów możemy wizualnie korygować proporcje pomieszczeń.

Meble gotowe czy indywidualnie projektowane?

Indywidualnie projektowane dla konkretnego wnętrza meble sprawiają, że wnętrze stanowi dopracowaną, przemyślaną całość, w której każdy detal jest istotny i spójny z zaproponowaną wizją. Indywidualnie projektowane formy mebli idealnie wpisują się w koncepcję wnętrza, jej precyzyjne kompozycje i zastosowane podziały.

Meble w pokoju dziecka

Wybór mebli do pokoju dziecięcego powinien być przemyślany, powinien uwzględniać szereg czynników. Zaleca się, aby meble w pokoju dziecięcym były proste i bezpretensjonalne. Powinny być solidne i stabilne, ergonomiczne i bezpieczne.

Łóżko w pokoju dziecka

Dobrym sposobem na wygospodarowanie jak największej przestrzeni podłogi jest rozwiązanie w postaci łóżka na stelażu, podwyższeniu lub antresoli. Pod łóżkiem można ulokować półki, szafę na ubrania, ciekawą przestrzeń do zabawy - bezpieczną kryjówkę.

Łazienka i kuchnia - zagrożenia dla dziecka

Na nasze dziecko nawet w domu czeka wiele zagrożeń, szczególnie w łazience i w kuchni. Dziecko wykazuje wzmożoną ruchliwość, jest ciekawe, śmiało podejmuje nieobliczalne w skutkach eksperymenty- my jako dorośli powinniśmy zminimalizować czyhające na nie zagrożenia. Zaczyna chodzić, biegać, wdrapywać się na krzesła, stoły, szafki. Wszystkiego chce dotknąć, robić to, co rodzice: podlewać kwiatki, wchodzić na drabinkę, zdejmować firanki. Bardzo często te zabawy kończą się upadkiem. Dom musi zatem odpowiadać tym uwarunkowaniom, które gwarantują małemu odkrywcy bezpieczne poznanie swojego otoczenia.

Kino domowe - nowoczesne systemy modyfikacji akustycznej

Przed przystąpieniem do wybierania miejsca na kino domowe, należy się zastanowić nad warunkami akustycznymi przestrzeni. Jeżeli warunki przestrzenne wskazują na możliwość wystąpienia niekorzystnych zjawisk dźwiękowych warto wykonać audyt akustyczny, który podpowie gdzie ustawić nasze kino domowe, aby jakość dźwięku była najlepsza.

Kino domowe - estetyka i funkcjonalność wnętrza

Kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Niemałą rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Podobnie jest z fotelami, które zapewnić mają komfort i wygodę. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwala stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe.

Kino domowe - akustyka wnętrza

W ostatnim okresie bardzo popularne stały się zestawy kina domowego. Każda nowo realizowana przestrzeń mieszkalna, począwszy od niewielkich mieszkań po olbrzymie rezydencje, jest przystosowywana do umieszczenia w niej kina domowego.

Kino domowe - akustyka jak w sali kinowej

Kino domowe jest coraz częściej nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz. Kupując kino domowe, marzymy, żeby we własnym salonie mieć równie dobrą akustykę jak w sali kinowej. Elementami składającymi się na kino domowe są: zestaw głośników ze wzmacniaczem oraz ekran projekcyjny zlokalizowany w salonie, pokoju dziennym lub w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu. W każdym z nich powinniśmy zadbać, aby dźwięk emitowany przez urządzenia audio nie był zakłócony i zniekształcony.

Kino domowe - estetyczne wyposażenie

Kino domowe poza zwykłymi funkcjami użytkowymi, może pełnić również rolę elementu wystroju. Współczesna estetyka domaga się piękna również od telewizora, zestawu kina domowego, głośników i innych elementów wyposażenia wnętrz. Oczekuje harmonii zawartej w prostocie, szlachetności użytych materiałów oraz przemyślanej kompozycji barw.

Rola barw w wizualnym kształtowaniu przestrzeni handlowej

Światło i związana z nim nierozerwalnie barwa wywołują różne efekty fizjologiczne i przestrzenne, kształtują klimat psychiczny, estetyczny, co jest bardzo ważne w przestrzeniach handlowych. Znajomość roli barw w wizualnym kształtowaniu przestrzeni handlowej pomoże skutecznie wpłynąć na wzrost sprzedaży na przestrzeni handlowej oraz poprawi jakość i kulturę pracy.

Dobór tkanin we wnętrzu – trendy

Niewyczerpana różnorodność kolorów, ornamentów i faktur tkanin daje nieograniczone możliwości kreacyjne projektantom wnętrz. Dominujące obecnie trendy rynkowe promują bogatą ornamentykę i duże dekoracyjne, organiczne motywy, choć coraz więcej tkanin przetwarza wzory geometryczne, wzajemnie się przenikające, tworzące kompozycje na tkaninie, czasem wypukłe, wykonane z innego rodzaju materiału, co daje modny efekt trójwymiarowości tkaniny.

Optyczna zmiana proporcji wnętrza za pomocą doboru kolorów

Odpowiednio użytą barwą i światłem możemy wywoływać zamierzone przez nas cele, m.in. optyczną zmianę proporcji wnętrza, a także przedmiotów, znajdujących się w nim, wizualną zmianę kształtu, ciężaru, usytuowania w przestrzeni. Jak jednak dokonać optycznej zmiany proporcji wnętrza za pomocą doboru kolorów?

Kompozycje i zestawienia kolorystyczne

Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w tworzeniu kompozycji kolorystycznych. Warto zadbać o to, by kompozycje i zestawienia kolorystyczne przestrzeni domowej charakteryzowały się równowagą i harmonią, które spotykamy w przyrodzie.

Kino domowe - zasady tworzenia przestrzeni

Kino domowe często utożsamiane jest wyłącznie z rozbudowanym zestawem audiowizualnym i zaawansowanym systemem nagłośnieniowym. Tymczasem równie ważne w odbiorze filmu jest komfortowe i odpowiednio zaplanowane wnętrze, czyli ustawienie kina domowego aby warunki odbiory były jak najbardziej zbliżone do warunków kinowych.

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Funkcjonalne meble hotelowe - nowe tendencje

Meble w istotny sposób kształtują charakter wnętrza, dlatego warto zrezygnować z kupowania w ostatniej chwili typowych mebli hotelowych i zaprojektować meble nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Według nowych tendencji meble hotelowe mogą być wykonane również z designerskich materiałów takich jak stal czy szkło.

REKLAMA