Zaskarżanie podwyżek czynszu we wspólnocie
REKLAMA
REKLAMA
Właściciel lokalu znajdującego się w budynku w którym istnieje wspólnota mieszkaniowa, ponosi wydatki związane z utrzymaniem swojego mieszkania w należytym stanie oraz uczestniczy w pokrywaniu kosztów zarządu nieruchomością wspólną. W tym celu musi uiszczać zaliczki do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Są to bieżące opłaty, których wysokość określona jest na podstawie dotychczasowych rozliczeń wydatków i opłat wnoszonych w poprzednim okresie.
REKLAMA
Powszechnie opłaty te nazywane są czynszem, ale w istocie nie jest to poprawna nazwa, ponieważ czynsz płaci się za lokal wynajmowany. We wspólnocie mieszkaniowej, budynek należy do właścicieli mieszkań w stopniu określonym przez wielkość udziału danego lokalu do całej powierzchni budynku.
Zaskarżenie uchwały o podwyżce do sądu
Jeżeli nie zgadzamy się z nową wysokością opłat ustaloną w uchwale właścicieli lokali, mamy możliwość zaskarżenia uchwały do sądu.
Powództwo o uchylenie uchwały wytacza się przeciwko wspólnocie reprezentowanej przez zarząd lub zarządcę do sądu okręgowego w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Zgodnie z Art. 25 Ustawy o własności lokali każdy właściciel lokalu, zarówno ten, który nie brał udziału w głosowaniu nad uchwałą o podwyżce jak i ten, który brał udział w głosowaniu, (w tym właściciel, który głosował za uchwałą) może zaskarżyć ją do sądu, w przypadku gdy jest niezgodna z:
• przepisami prawa
• umową właścicieli lokali
• narusza zasady prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną
• w inny sposób narusza interes właściciela
Zobacz również serwis: Konsument i umowy
Nawet jeżeli uchwała w sprawie wysokości opłat zostanie zaskarżona, do chwili podjęcia rozstrzygnięcia przez sąd podlega wykonaniu, co oznacza w praktyce, że właściciele muszą uiszczać zaliczki w nowej wysokości (określonej w zaskarżonej uchwale). Jednakże sąd może zawiesić jej wykonanie, aż do czasu zakończenia sprawy, w trybie udzielenia zabezpieczenia powództwa, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi właściciel lub właściciele lokali.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.