REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogólne zebranie właścicieli

Prawnik Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Ogólne zebranie właścicieli podejmuje uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Musi być zwołane co najmniej raz w roku do końca marca.

Obowiązek zwołania co najmniej raz w roku zebrania właścicieli lokali w terminie do końca marca spoczywa na wybranym przez właścicieli lokali zarządzie lub na zarządcy, któremu właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną w umowie. Zarząd obowiązany jest pisemnie powiadomić każdego właściciela lokalu o zebraniu, nie później niż w ciągu siedmiu dni przed jego planowanym terminem. W wezwaniu musi znaleźć się data i godzina zebrania, miejsce zebrania oraz porządek obrad, który może ulec zmianie w toku obrad.

REKLAMA

W przypadku, gdy zarząd lub zarządca nie zwołają zebrania ogółu właścicieli lokali w oznaczonym terminie, zgodnie z Ustawą o własności lokali, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.

Przedmiot obrad

Przedmiotem obrad zebrania rocznego powinno być:
• uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną
• uchwalenie opłat na pokrycie kosztów zarządu
• ocena pracy zarządu
• sprawozdanie zarządu z działalności
• podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi z wykonanych obowiązków

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do innych podstawowych kwestii, w których potrzebna jest uchwała zebrania właścicieli można zaliczyć np. ustalanie wysokości zaliczek na poczet utrzymania części nieruchomości wspólnej, ustalanie wynagrodzeń zarządu (zarządcy), decyzje o zmianie przeznaczenia części wspólnej nieruchomości, udzielanie zgody na przebudowę, nadbudowę lub adaptację nieruchomości oraz na zmianę wysokości udziału w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego.
Nadzwyczajne zebrania właścicieli mogą być zwoływane stosownie do potrzeb lub na wniosek właścicieli lokali posiadających co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej. Ustawa wprowadza zasadę głosowania tylko nad sprawami wprowadzonymi do porządku obrad, jeżeli podjęcie innych uchwał wprowadzałoby zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali.

Sposób głosowania na zebraniach

REKLAMA

Wynik głosowania nie zależy od ilości głosujących właścicieli, ale od wielkości udziału poszczególnych właścicieli w nieruchomości wspólnej, a więc im większy udział w nieruchomości wspólnej, tym głos jest więcej wart. Istnieje także możliwość wprowadzenia na głosowaniu zasady zgodnie z którą właściciel jednego lokalu ma jeden głos, jeżeli zażądają tego właściciele lokali posiadający 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

Uchwały w najważniejszych sprawach wspólnoty mieszkaniowej powinny być podejmowane na zebraniach właścicieli. Przy znacznej absencji właścicieli lokali na zebraniu, uchwały powinny być uzupełniane za pomocą głosów zebranych indywidualnie.

Zaskarżanie uchwał zebrania

Właściciel lokalu, w terminie do sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogólnym lub od dnia powiadomienia go o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów, ma możliwość zaskarżenia uchwały do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasadę prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Zobacz również serwis: Najem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA