Ogólne zebranie właścicieli
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek zwołania co najmniej raz w roku zebrania właścicieli lokali w terminie do końca marca spoczywa na wybranym przez właścicieli lokali zarządzie lub na zarządcy, któremu właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną w umowie. Zarząd obowiązany jest pisemnie powiadomić każdego właściciela lokalu o zebraniu, nie później niż w ciągu siedmiu dni przed jego planowanym terminem. W wezwaniu musi znaleźć się data i godzina zebrania, miejsce zebrania oraz porządek obrad, który może ulec zmianie w toku obrad.
REKLAMA
W przypadku, gdy zarząd lub zarządca nie zwołają zebrania ogółu właścicieli lokali w oznaczonym terminie, zgodnie z Ustawą o własności lokali, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.
Przedmiot obrad
Przedmiotem obrad zebrania rocznego powinno być:
• uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną
• uchwalenie opłat na pokrycie kosztów zarządu
• ocena pracy zarządu
• sprawozdanie zarządu z działalności
• podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi z wykonanych obowiązków
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Do innych podstawowych kwestii, w których potrzebna jest uchwała zebrania właścicieli można zaliczyć np. ustalanie wysokości zaliczek na poczet utrzymania części nieruchomości wspólnej, ustalanie wynagrodzeń zarządu (zarządcy), decyzje o zmianie przeznaczenia części wspólnej nieruchomości, udzielanie zgody na przebudowę, nadbudowę lub adaptację nieruchomości oraz na zmianę wysokości udziału w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego.
Nadzwyczajne zebrania właścicieli mogą być zwoływane stosownie do potrzeb lub na wniosek właścicieli lokali posiadających co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej. Ustawa wprowadza zasadę głosowania tylko nad sprawami wprowadzonymi do porządku obrad, jeżeli podjęcie innych uchwał wprowadzałoby zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali.
Sposób głosowania na zebraniach
REKLAMA
Wynik głosowania nie zależy od ilości głosujących właścicieli, ale od wielkości udziału poszczególnych właścicieli w nieruchomości wspólnej, a więc im większy udział w nieruchomości wspólnej, tym głos jest więcej wart. Istnieje także możliwość wprowadzenia na głosowaniu zasady zgodnie z którą właściciel jednego lokalu ma jeden głos, jeżeli zażądają tego właściciele lokali posiadający 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
Uchwały w najważniejszych sprawach wspólnoty mieszkaniowej powinny być podejmowane na zebraniach właścicieli. Przy znacznej absencji właścicieli lokali na zebraniu, uchwały powinny być uzupełniane za pomocą głosów zebranych indywidualnie.
Zaskarżanie uchwał zebrania
Właściciel lokalu, w terminie do sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogólnym lub od dnia powiadomienia go o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów, ma możliwość zaskarżenia uchwały do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasadę prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
Zobacz również serwis: Najem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.