REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarząd małą wspólnotą mieszkaniową

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Prawnik Bogumiła Dmochowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie małą wspólnotą opiera się na zasadach dotyczących współwłasności nieruchomości, określonych w Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie postępowania cywilnego. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zarządu jest brak organów reprezentujących, w związku z czym administrowanie nieruchomością wspólną opiera się na bezpośrednim udziale w zarządzaniu właścicieli lokali.

Zwykły zarząd

REKLAMA

Czynności zwykłego zarządu to wszelkiego rodzaju czynności związane z normalnym funkcjonowaniem budynku i jego eksploatacją, pobieraniem pożytków i dochodów, drobnymi remontami i konserwacją. W zakres tych czynności wchodzi także wytoczenie powództwa o eksmisję, o zapłatę czynszu lub dochodzenie zapłaty odszkodowania z tytułu uszkodzenia budynku lub z ubezpieczenia.
W sprawach zwykłego zarządu decyduje większość właścicieli zgodnie z posiadanym przez nich udziałem w nieruchomości wspólnej.
W sytuacji, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody większości właścicieli w istotnych sprawach zwykłego zarządu nieruchomością wspólną lub jeżeli większość właścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość, sąd może ustanowić zarządcę przymusowego w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek jednego lub kilku właścicieli lokali.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czynności przekraczające zwykły zarząd

Rozporządzenia, obciążanie nieruchomości wspólnej, modernizacja i większy remont, nadbudowa i przebudowa oraz podział nieruchomości i łączenie lokali są to czynności przekraczające zwykły zarząd, wymagające zgody wszystkich właścicieli lokali.
Podział działki gruntu zabudowanej budynkiem lub części wspólnych budynku, o ile jest dopuszczalny, będzie stanowił czynność przekraczającą zwykły zarząd, ponieważ w znaczący sposób wpływa na wykonywanie przez właścicieli lokali ich praw do korzystania ze wspólnej nieruchomości.
W przypadku braku zgody wszystkich właścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd może zostać ona zastąpiona orzeczeniem sądu. Takie rozwiązanie jest możliwe w sytuacji, gdy właściciele lokali, których łączny udział w nieruchomości wspólnej wynosi co najmniej połowę, wystąpią do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia w zakresie spornej czynności. Sąd rozstrzyga w przedmiocie tej czynności biorąc pod uwagę jej cel oraz interesy członków wspólnoty mieszkaniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każde z wyżej wymienionych postępowań sadowych toczy się w trybie nieprocesowym, przed sądem rejonowym.

Zarząd przymusowy

W sytuacji długotrwałej niezdolności do decydowania przez właścicieli lokali o sprawach dotyczących zwykłego zarządu lub w przypadku naruszeniu zasad prawidłowego zarządu przez większość właścicieli lub krzywdzenie mniejszości może spowodować wprowadzenie przez sąd zarządu przymusowego. Dzieje się tak tylko na wniosek zainteresowanego właściciela. W praktyce oznacza to, że zarząd przechodzi w ręce jednego ze współwłaścicieli nieruchomości lub innej osoby wyznaczonej i kontrolowanej przez sąd, za wynagrodzeniem obciążającym właściciel lokali.
Zarządca nieruchomości ustanowiony przez sąd jest obowiązany niezwłocznie złożyć wniosek o ujawnienie zarządu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wspólnej. Z chwilą ustanowienia zarządcy, współwłaściciele mogą jedynie współdziałać w zarządzie w sposób nie naruszający kompetencji ustanowionego zarządcy. On też reprezentuje wspólnotę na zewnątrz, także w postępowaniu sądowym. Nie narusza to praw właścicieli lokali wynikających z tytułu własności.
Zarządca jest odpowiedzialny wobec wszystkich właścicieli za należyte pełnienie swych obowiązków oraz w oznaczonym terminie powinien składać sprawozdania z zarządu. W przypadku, gdy bez usprawiedliwionej przyczyny nie złożył w terminie sprawozdania lub nie wykonał poleceń, wydanych przez sąd – może zostać obciążony grzywną.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA