REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarząd małą wspólnotą mieszkaniową

Prawnik Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie małą wspólnotą opiera się na zasadach dotyczących współwłasności nieruchomości, określonych w Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie postępowania cywilnego. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zarządu jest brak organów reprezentujących, w związku z czym administrowanie nieruchomością wspólną opiera się na bezpośrednim udziale w zarządzaniu właścicieli lokali.

Zwykły zarząd

REKLAMA

Czynności zwykłego zarządu to wszelkiego rodzaju czynności związane z normalnym funkcjonowaniem budynku i jego eksploatacją, pobieraniem pożytków i dochodów, drobnymi remontami i konserwacją. W zakres tych czynności wchodzi także wytoczenie powództwa o eksmisję, o zapłatę czynszu lub dochodzenie zapłaty odszkodowania z tytułu uszkodzenia budynku lub z ubezpieczenia.
W sprawach zwykłego zarządu decyduje większość właścicieli zgodnie z posiadanym przez nich udziałem w nieruchomości wspólnej.
W sytuacji, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody większości właścicieli w istotnych sprawach zwykłego zarządu nieruchomością wspólną lub jeżeli większość właścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość, sąd może ustanowić zarządcę przymusowego w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek jednego lub kilku właścicieli lokali.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czynności przekraczające zwykły zarząd

Rozporządzenia, obciążanie nieruchomości wspólnej, modernizacja i większy remont, nadbudowa i przebudowa oraz podział nieruchomości i łączenie lokali są to czynności przekraczające zwykły zarząd, wymagające zgody wszystkich właścicieli lokali.
Podział działki gruntu zabudowanej budynkiem lub części wspólnych budynku, o ile jest dopuszczalny, będzie stanowił czynność przekraczającą zwykły zarząd, ponieważ w znaczący sposób wpływa na wykonywanie przez właścicieli lokali ich praw do korzystania ze wspólnej nieruchomości.
W przypadku braku zgody wszystkich właścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd może zostać ona zastąpiona orzeczeniem sądu. Takie rozwiązanie jest możliwe w sytuacji, gdy właściciele lokali, których łączny udział w nieruchomości wspólnej wynosi co najmniej połowę, wystąpią do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia w zakresie spornej czynności. Sąd rozstrzyga w przedmiocie tej czynności biorąc pod uwagę jej cel oraz interesy członków wspólnoty mieszkaniowej.

Każde z wyżej wymienionych postępowań sadowych toczy się w trybie nieprocesowym, przed sądem rejonowym.

Zarząd przymusowy

W sytuacji długotrwałej niezdolności do decydowania przez właścicieli lokali o sprawach dotyczących zwykłego zarządu lub w przypadku naruszeniu zasad prawidłowego zarządu przez większość właścicieli lub krzywdzenie mniejszości może spowodować wprowadzenie przez sąd zarządu przymusowego. Dzieje się tak tylko na wniosek zainteresowanego właściciela. W praktyce oznacza to, że zarząd przechodzi w ręce jednego ze współwłaścicieli nieruchomości lub innej osoby wyznaczonej i kontrolowanej przez sąd, za wynagrodzeniem obciążającym właściciel lokali.
Zarządca nieruchomości ustanowiony przez sąd jest obowiązany niezwłocznie złożyć wniosek o ujawnienie zarządu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wspólnej. Z chwilą ustanowienia zarządcy, współwłaściciele mogą jedynie współdziałać w zarządzie w sposób nie naruszający kompetencji ustanowionego zarządcy. On też reprezentuje wspólnotę na zewnątrz, także w postępowaniu sądowym. Nie narusza to praw właścicieli lokali wynikających z tytułu własności.
Zarządca jest odpowiedzialny wobec wszystkich właścicieli za należyte pełnienie swych obowiązków oraz w oznaczonym terminie powinien składać sprawozdania z zarządu. W przypadku, gdy bez usprawiedliwionej przyczyny nie złożył w terminie sprawozdania lub nie wykonał poleceń, wydanych przez sąd – może zostać obciążony grzywną.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA