REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynsz we wspólnocie mieszkaniowej

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Prawnik Bogumiła Dmochowska

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

REKLAMA

Jak wskazuje Art. 15 Ustawy o własności lokali, na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

REKLAMA

Obowiązki finansowe właścicieli lokali obejmują:
• pokrywanie kosztów w pełnej wysokości związanych z ich lokalem,
• pokrywanie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w co wlicza się m.in. wydatki na remonty, bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, o ile nie są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali oraz wydatki na utrzymanie porządku i czystości, a także wynagrodzenie członków zarządu i zarządcy.

Na pokrycie powyższych kosztów właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, których wysokość ustala wspólnota mieszkaniowa w formie uchwały. Jedynie za tzw. media, czyli dostarczanie ciepła, wody i wywóz śmieci, mieszkańcy muszą zapłacić według stawki ustalonej jednostronnie przez dostawcę.

Jak ustalana jest wysokość opłat

W przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych, w których jest więcej niż siedem lokali siła głosu właściciela wyrażona jest procentowym udziałem powierzchni użytkowej jego lokalu (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali (z do nich przynależnymi). Aby uchwała została przyjęta, musi być na nią oddana większość głosów właścicieli lokali, liczona według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Zarząd ma obowiązek, nawet w przypadku nieobecności któregoś z członków wspólnoty, umożliwić wszystkim właścicielom lokali oddanie głosu pod uchwałą. Może w tym celu osobiście zgłosić się do z listą do właściciela lub przesłać pocztą do podpisania odpowiednie oświadczenie.
Zwiększenie obciążenia właścicieli lokali kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej jest możliwe tylko w przypadku lokali użytkowych i zależy od zaistnienia przesłanek wymienionych w Art. 12 Ustawy o własności lokali czyli w sytuacji, gdy uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Opóźnienia w opłatach

Za opóźnienia w regulowaniu opłat przez członków, wspólnota może domagać się odsetek. W przypadku, gdy nie określono inaczej w uchwale właścicieli lokali, należą się odsetki ustawowe. Kolejną konsekwencją znacznych opóźnień w uiszczaniu opłat przez określoną grupę właścicieli lokali jest możliwość dochodzenia przez wspólnotę odszkodowania na zasadach zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli wspólnota poniosła szkodę, której nie zrekompensowałyby odsetki, np. z tytułu kar umownych na rzecz usługodawcy zewnętrznego za opóźnienia w zapłacie lub za zerwanie umowy wobec braku zapłaty. Wspólnota może również zaniechać pobierania odsetek za opóźnienia w uiszczaniu bieżących opłat, tylko jeżeli nastąpi to w wyniku odpowiedniej uchwały ogółu właścicieli oraz pod warunkiem, że nie będzie ona naruszać zasad prawidłowego zarządu ani interesów właścicieli lokali. W szczególności może to mieć miejsce wówczas, gdy terminy płatności z umów zawieranych przez wspólnotę mieszkaniową z podmiotami zewnętrznymi (np. z przedsiębiorstwem oczyszczania) na to pozwalają, a skład osobowy wspólnoty uzna takie rozwiązanie zgodne z zasadami współżycia społecznego.

Wysokość opłat

Należy pamiętać o tym, aby miesięczne opłaty wnoszone na rachunek wspólnoty, o których decydują sami właściciele, nie były zbyt niskie. Przemawia za tym przede wszystkim prawny obowiązek wspólnoty do utrzymania budynku w nie pogarszającym się stanie technicznym oraz pobudki czysto praktyczne takie jak zachowanie czystości oraz sprawności instalacji w budynku. Ma to duże znaczenie dla prywatnych finansów właścicieli, ponieważ jeżeli cała nieruchomość jest zadbana, to mieszkanie, niezależnie od jego standardu zyskuje na wartości.

Opłaty to nie czynsz

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nazywanie opłat ponoszonych we wspólnocie mieszkaniowej czynszem jest błędne, ponieważ czynsz płaci się w przypadku najmu pomieszczeń od osoby fizycznej lub prawnej, a w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, budynek należy do właścicieli lokali w zależności od udziału jaki posiadają w nieruchomości.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA