REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynsz we wspólnocie mieszkaniowej

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Prawnik Bogumiła Dmochowska

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

REKLAMA

Jak wskazuje Art. 15 Ustawy o własności lokali, na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

REKLAMA

Obowiązki finansowe właścicieli lokali obejmują:
• pokrywanie kosztów w pełnej wysokości związanych z ich lokalem,
• pokrywanie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w co wlicza się m.in. wydatki na remonty, bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, o ile nie są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali oraz wydatki na utrzymanie porządku i czystości, a także wynagrodzenie członków zarządu i zarządcy.

Na pokrycie powyższych kosztów właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, których wysokość ustala wspólnota mieszkaniowa w formie uchwały. Jedynie za tzw. media, czyli dostarczanie ciepła, wody i wywóz śmieci, mieszkańcy muszą zapłacić według stawki ustalonej jednostronnie przez dostawcę.

Jak ustalana jest wysokość opłat

W przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych, w których jest więcej niż siedem lokali siła głosu właściciela wyrażona jest procentowym udziałem powierzchni użytkowej jego lokalu (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali (z do nich przynależnymi). Aby uchwała została przyjęta, musi być na nią oddana większość głosów właścicieli lokali, liczona według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Zarząd ma obowiązek, nawet w przypadku nieobecności któregoś z członków wspólnoty, umożliwić wszystkim właścicielom lokali oddanie głosu pod uchwałą. Może w tym celu osobiście zgłosić się do z listą do właściciela lub przesłać pocztą do podpisania odpowiednie oświadczenie.
Zwiększenie obciążenia właścicieli lokali kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej jest możliwe tylko w przypadku lokali użytkowych i zależy od zaistnienia przesłanek wymienionych w Art. 12 Ustawy o własności lokali czyli w sytuacji, gdy uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Opóźnienia w opłatach

Za opóźnienia w regulowaniu opłat przez członków, wspólnota może domagać się odsetek. W przypadku, gdy nie określono inaczej w uchwale właścicieli lokali, należą się odsetki ustawowe. Kolejną konsekwencją znacznych opóźnień w uiszczaniu opłat przez określoną grupę właścicieli lokali jest możliwość dochodzenia przez wspólnotę odszkodowania na zasadach zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli wspólnota poniosła szkodę, której nie zrekompensowałyby odsetki, np. z tytułu kar umownych na rzecz usługodawcy zewnętrznego za opóźnienia w zapłacie lub za zerwanie umowy wobec braku zapłaty. Wspólnota może również zaniechać pobierania odsetek za opóźnienia w uiszczaniu bieżących opłat, tylko jeżeli nastąpi to w wyniku odpowiedniej uchwały ogółu właścicieli oraz pod warunkiem, że nie będzie ona naruszać zasad prawidłowego zarządu ani interesów właścicieli lokali. W szczególności może to mieć miejsce wówczas, gdy terminy płatności z umów zawieranych przez wspólnotę mieszkaniową z podmiotami zewnętrznymi (np. z przedsiębiorstwem oczyszczania) na to pozwalają, a skład osobowy wspólnoty uzna takie rozwiązanie zgodne z zasadami współżycia społecznego.

Wysokość opłat

Należy pamiętać o tym, aby miesięczne opłaty wnoszone na rachunek wspólnoty, o których decydują sami właściciele, nie były zbyt niskie. Przemawia za tym przede wszystkim prawny obowiązek wspólnoty do utrzymania budynku w nie pogarszającym się stanie technicznym oraz pobudki czysto praktyczne takie jak zachowanie czystości oraz sprawności instalacji w budynku. Ma to duże znaczenie dla prywatnych finansów właścicieli, ponieważ jeżeli cała nieruchomość jest zadbana, to mieszkanie, niezależnie od jego standardu zyskuje na wartości.

Opłaty to nie czynsz

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nazywanie opłat ponoszonych we wspólnocie mieszkaniowej czynszem jest błędne, ponieważ czynsz płaci się w przypadku najmu pomieszczeń od osoby fizycznej lub prawnej, a w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, budynek należy do właścicieli lokali w zależności od udziału jaki posiadają w nieruchomości.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA