REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynsz we wspólnocie mieszkaniowej

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Prawnik Bogumiła Dmochowska

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

REKLAMA

Jak wskazuje Art. 15 Ustawy o własności lokali, na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

REKLAMA

Obowiązki finansowe właścicieli lokali obejmują:
• pokrywanie kosztów w pełnej wysokości związanych z ich lokalem,
• pokrywanie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w co wlicza się m.in. wydatki na remonty, bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, o ile nie są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali oraz wydatki na utrzymanie porządku i czystości, a także wynagrodzenie członków zarządu i zarządcy.

Na pokrycie powyższych kosztów właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, których wysokość ustala wspólnota mieszkaniowa w formie uchwały. Jedynie za tzw. media, czyli dostarczanie ciepła, wody i wywóz śmieci, mieszkańcy muszą zapłacić według stawki ustalonej jednostronnie przez dostawcę.

Jak ustalana jest wysokość opłat

W przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych, w których jest więcej niż siedem lokali siła głosu właściciela wyrażona jest procentowym udziałem powierzchni użytkowej jego lokalu (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali (z do nich przynależnymi). Aby uchwała została przyjęta, musi być na nią oddana większość głosów właścicieli lokali, liczona według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Zarząd ma obowiązek, nawet w przypadku nieobecności któregoś z członków wspólnoty, umożliwić wszystkim właścicielom lokali oddanie głosu pod uchwałą. Może w tym celu osobiście zgłosić się do z listą do właściciela lub przesłać pocztą do podpisania odpowiednie oświadczenie.
Zwiększenie obciążenia właścicieli lokali kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej jest możliwe tylko w przypadku lokali użytkowych i zależy od zaistnienia przesłanek wymienionych w Art. 12 Ustawy o własności lokali czyli w sytuacji, gdy uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Opóźnienia w opłatach

Za opóźnienia w regulowaniu opłat przez członków, wspólnota może domagać się odsetek. W przypadku, gdy nie określono inaczej w uchwale właścicieli lokali, należą się odsetki ustawowe. Kolejną konsekwencją znacznych opóźnień w uiszczaniu opłat przez określoną grupę właścicieli lokali jest możliwość dochodzenia przez wspólnotę odszkodowania na zasadach zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli wspólnota poniosła szkodę, której nie zrekompensowałyby odsetki, np. z tytułu kar umownych na rzecz usługodawcy zewnętrznego za opóźnienia w zapłacie lub za zerwanie umowy wobec braku zapłaty. Wspólnota może również zaniechać pobierania odsetek za opóźnienia w uiszczaniu bieżących opłat, tylko jeżeli nastąpi to w wyniku odpowiedniej uchwały ogółu właścicieli oraz pod warunkiem, że nie będzie ona naruszać zasad prawidłowego zarządu ani interesów właścicieli lokali. W szczególności może to mieć miejsce wówczas, gdy terminy płatności z umów zawieranych przez wspólnotę mieszkaniową z podmiotami zewnętrznymi (np. z przedsiębiorstwem oczyszczania) na to pozwalają, a skład osobowy wspólnoty uzna takie rozwiązanie zgodne z zasadami współżycia społecznego.

Wysokość opłat

Należy pamiętać o tym, aby miesięczne opłaty wnoszone na rachunek wspólnoty, o których decydują sami właściciele, nie były zbyt niskie. Przemawia za tym przede wszystkim prawny obowiązek wspólnoty do utrzymania budynku w nie pogarszającym się stanie technicznym oraz pobudki czysto praktyczne takie jak zachowanie czystości oraz sprawności instalacji w budynku. Ma to duże znaczenie dla prywatnych finansów właścicieli, ponieważ jeżeli cała nieruchomość jest zadbana, to mieszkanie, niezależnie od jego standardu zyskuje na wartości.

Opłaty to nie czynsz

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nazywanie opłat ponoszonych we wspólnocie mieszkaniowej czynszem jest błędne, ponieważ czynsz płaci się w przypadku najmu pomieszczeń od osoby fizycznej lub prawnej, a w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, budynek należy do właścicieli lokali w zależności od udziału jaki posiadają w nieruchomości.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA