REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej a wydatki na lokale właścicieli

Prawnik Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczanie praw właścicieli lokali na rzecz wspólnoty mieszkaniowej ma swoje granice. Dotyczy to w szczególności dysponowania i rozporządzania przez wspólnotę zaliczkami właścicieli lokali na szeroko rozumiane koszty zarządu.

Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Wysokość zaliczek ustala wspólnota mieszkaniowa. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że koszty zarządu nieruchomością wspólną nie są tożsame z kosztami funkcjonowania zarządu. Kosztami zarządu są tylko te, które bezpośrednio lub pośrednio wiążą się z czynnościami składającymi się na zarząd nieruchomością wspólną. Natomiast koszty własne zarządcy dotyczą zarządzania własnymi zasobami bądź wynikają z innej ustawowej działalności.

REKLAMA

Różne cele, różne rozliczenia

Zgodnie z praktyką i orzecznictwem sądów, należy wyraźnie rozgraniczyć wydatki przeznaczone na utrzymanie nieruchomości wspólnej od wydatków przeznaczonych na utrzymanie lokali właścicieli, dokonywanych za pośrednictwem organów wspólnoty.

Zobacz również serwis: Najem

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się remonty i bieżące konserwacje, opłaty za dostawy energii elektrycznej, cieplnej, gazu i wody w części dot. nieruchomości wspólnej, opłaty za antenę zbiorczą i windę, opłaty na utrzymanie porządku i czystości itd. Środki uiszczone na tej podstawie mogą być przeznaczone tylko na zarząd nieruchomością wspólną. W przypadku gdy, okaże się że wpłaty były wyższe niż wydatki – nadwyżkę wspólnota może przeznaczyć na powiększenie funduszu remontowego lub inny cel związany z zarządem nieruchomością wspólną.
Do wydatków związanych z utrzymaniem lokalu właściciela można zaliczyć koszty zużyte energii elektrycznej oraz wody czy wywóz nieczystości. Pieniądze wpłacone na powyższe opłaty nie stają się środkami wspólnoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzje w sprawach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną w granicach określonych w szczególności w Kodeksie cywilnym i Ustawie o własności lokali. Natomiast w zakresie dysponowania środkami finansowymi właścicieli przekazanymi jej do rozliczenia się, wspólnota nie ma żadnych uprawnień, ponieważ są to pieniądze właścicieli a nie wspólnoty i wspólnota nie może zmienić ich przeznaczenia, nawet pod naciskiem większości właścicieli, a także wtedy gdy okaże się, że wydatki na które były uiszczane nie przekraczały założonych prognoz. W związku z tym nadpłata z takiego tytułu stanowi własność właściciela i tylko on może dysponować tymi środkami. Wspólnota nie jest upoważniona do podejmowania za niego decyzji w tym zakresie.

Fundusz remontowy

REKLAMA

Jeżeli chodzi o sposób zasilania funduszu remontowego wspólnoty, nie może on naruszać prawa i musi odbywać się według określonych reguł. Wspólnota ma obowiązek wcześniej określić:
• potrzeby remontowe
• środki niezbędne do ich realizacji
• plan niezbędnych prac
• wysokość obciążeń każdego właściciela z tego tytułu
• terminy wpłat

Właściciele, którzy mają nadpłaty na świadczeniach indywidualnych, mogą zwrócić się do zarządu o ich przeniesienie na fundusz remontowy, aby w ten sposób pokryć swoje zobowiązania z tego tytułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA