REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie wspólnoty mieszkaniowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Aplikant radcowski Ligier Maciej

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa nie musi płacić podatku dochodowego od osób prawnych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do wspólnot mieszkaniowych zastosowanie znajdzie ustawa o VAT.

Zasadniczo bez podatku

REKLAMA

Zasadą jest wyłączenie stosowania ustawy o VAT w stosunku do wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wspólnota mieszkaniowa zasadniczo nie prowadzi działalności gospodarczej, co skutkuje tym, że nie płaci podatku od dochodów.
Głównymi zadaniami wspólnoty mieszkaniowej jest dbanie o nieruchomość wspólną właścicieli wyodrębnionych lokali oraz spełnianie innych potrzeb związanych z jej użytkowaniem.

Można uznać, że relacje wspólnoty z właścicielami wyodrębnionych lokali są stosunkami wewnętrznymi i nie podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z ustawą o VAT nie jest działalnością gospodarczą np. pośredniczenie w dostarczaniu właścicielom lokali różnych mediów.
Trudno poszukiwać przychodu, który można byłoby opodatkować, skoro wspólnota zajmuje się administrowaniem nieruchomością wspólną, a jej działania nie są nastawione na zysk a jedynie zmierzają do zaspokajanie potrzeb członków wspólnoty.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Od zasady są wyjątki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja rysuje się inaczej jeśli wspólnota zawiera umowę z osobami trzecimi - takie czynności mogą prowadzić do przysporzenia na rzecz wspólnoty i podlegają opodatkowaniu.

Najczęstsze czynności prowadzące do powstania po stronie wspólnoty przychodu, od którego konieczne będzie odprowadzenie podatku VAT to np. wynajem lokali lub wydzierżawienie części elewacji budynków w celach reklamowych. Natomiast gdy wspólnota mieszkaniowa będzie zawierała umowy, z których środki zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe w takiej sytuacji będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.

Zobacz również serwis: Najem

W związku z tym, że wspólnota nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nie jest możliwe refakturowanie na rzecz właścicieli wyodrębnionych lokali kosztów związanych z utrzymywaniem wspólnoty mieszkaniowej. Wewnątrz wspólnoty nie występuje obrót, tym samym nie można mówić o odsprzedaży np. mediów i możliwości refakturowania takich opłat na członków wspólnoty mieszkaniowej.

Podatek od nieruchomości

Innym rodzajem daniny publicznej jest podatek od nieruchomości. Mimo, że jednym z obowiązków wspólnoty mieszkaniowej jest utrzymywanie nieruchomości wspólnej w należytym stanie przez przeprowadzanie odpowiednich remontów, nie jest ona zobowiązana do płacenia podatku od nieruchomości. Podatek ten opłacają właściciele wyodrębnionych lokali jako współwłaściciele nieruchomości wspólnej w części określonej ułamkowo. Rozwiązanie to odzwierciedla fakt, że wspólnota mieszkaniowa zarządza nieruchomością wspólną ale nie jest osobą, której przysługiwałyby uprawnienia jakie posiada właściciel.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA