REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc finansowa z Unii Europejskiej dla wspólnot mieszkaniowych

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnoty mieszkaniowe mogą się ubiegać o pomoc finansową na remonty czy rewitalizację budynków i ich otoczenia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty te są zwykle wdrażane przez samorządy gminne i wymagają spełnienia rygorystycznych warunków.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przewiduje możliwość udzielenia dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych na szereg inwestycji. Wsparcie finansowe z Funduszu jest dystrybuowane przez marszałków poszczególnych województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Wydatki które mogą zostać dofinansowane określają poszczególne regionalne programy operacyjne na podstawie art. 7 pkt. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1080/2006 i art. 47 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1828/2006.

Zgodnie z tymi rozporządzeniami, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego może wspierać inwestycje z zakresu mieszkalnictwa na terenach, na których występują co najmniej dwa z następujących czynników:
• wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia społecznego,
• wysoka stopa długotrwałego bezrobocia,
• niekorzystne tendencje demograficzne,
• niski poziom wykształcenia,
• wysoki poziom przestępczości,
• daleko posunięta degradacja środowiska,
• niski poziom prowadzenia działalności gospodarczej,
• duża liczba imigrantów, grup etnicznych lub uchodźców.

Obszary objęte wsparciem muszą się ponadto charakteryzować niskim poziomem wartości zasobów mieszkaniowych lub niskim poziomem wydajności energetycznej budynków.

Jakie wsparcie

Jeżeli nasza wspólnota położona jest na obszarze spełniającym omawiane kryteria, będzie mogła uzyskać dofinansowanie do inwestycji w wysokości 85% wartości tzw. kwalifikowalnych wydatków, czyli wydatków na:
• renowację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, tj. na:
• odnowienie następujących głównych elementów konstrukcji budynku: dach, elewacja zewnętrzna, stolarka okienna i drzwiowa, klatka schodowa, korytarze
• instalacje techniczne budynku (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, instalacje elektryczne,
• działania podnoszące efektywność (oszczędność) energetyczną budynku (z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii);
• przygotowanie do użytkowania nowoczesnych, socjalnych budynków dobrego standardu poprzez renowację i adaptację budynków istniejących stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych.

Lokalny Program Rewitalizacji

REKLAMA

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie naszej inwestycji, projekt przygotowany przez naszą wspólnotę musi być zgodny z Lokalnym Programem Rewitalizacji, opracowywanym i zarządzanym przez gminę. Program ten ma na celu rozwój danego obszaru poprzez wspieranie działalności społecznej, gospodarczej i inwestycyjnej. Zanim wystąpimy o dofinansowanie, musimy sprawdzić czy w naszej gminie jest Lokalny Program Rewitalizacji i czy nasza inwestycja może kwalifikować się do wsparcia.

Warto pamiętać, że urzędy marszałkowskie prowadzą konsultacje społeczne w ramach przygotowania do realizacji regionalnych programów operacyjnych. Uczestnicząc w tych konsultacjach możemy uzyskać cenne informacje jakie wymagania należy spełnić aby uczestniczyć w konkursach o wsparcie finansowe.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Przygotowujemy projekt i wniosek

REKLAMA

Aby dobrze przygotować się do konkursu, wiele podmiotów zamierzających ubiegać się o dofinansowanie, przygotowuje swoje projekty jeszcze przed ogłoszeniem konkursu.
Opracowując projekt należy pamiętać, aby dobrze określić inwestycje niezbędne dla zrealizowania celów projektu, oszacować koszty realizacji inwestycji i określić źródła ich finansowania, zaplanować harmonogram realizacji inwestycji czy zorganizować system zarządzania projektem.
Trzeba pamiętać, iż zasadą jest że dotację stanowią zwrot sumy włożonej w konkretną inwestycję. Zatem, aby ubiegać się o dotację trzeba najpierw posiadać własne środki finansowe, które następnie w części zostaną zwrócone.
Projekt obejmujący inwestycję, na którą mają być przeznaczone środki unijne jest skomplikowanym dokumentem. Musi zawierać analizę ekonomiczną, techniczną i finansową przedsięwzięcia.

Konieczne jest również wykazanie, że inwestycja będzie zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli będzie taki wymóg zgodnie z prawem budowlanym, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia zamiaru prowadzenia prac budowlanych.
Dobrze przygotowany projekt jest najlepszą podstawą do złożenia wniosku aplikacyjnego, który będzie miał szanse na uwzględnienie.

Monitorowanie realizacji projektu

Gdy uda nam się uzyskać dofinansowanie, bardzo ważne jest odpowiednie monitorowanie przebiegu projektu tak aby był on zgodny z wnioskiem aplikacyjnym. Jeżeli w trakcie realizacji wystąpią pewne odstępstwa, w niektórych wypadkach konieczne może być aneksowanie umowy o dofinansowanie projektu.
W trakcie realizacji projektu wspólnota mieszkaniowa, na podstawie dokumentacji budowlanej i potwierdzeń dokonania wydatków, składa wnioski o płatność do instytucji pośredniczącej na podstawie których instytucja pośrednicząca refunduje nasze wydatki. Po zakończeniu realizacji trzeba ocenić stopień realizacji celów projektu i wykonanie jego budżetu oraz rozliczyć projekt.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA