REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc finansowa z Unii Europejskiej dla wspólnot mieszkaniowych

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnoty mieszkaniowe mogą się ubiegać o pomoc finansową na remonty czy rewitalizację budynków i ich otoczenia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty te są zwykle wdrażane przez samorządy gminne i wymagają spełnienia rygorystycznych warunków.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przewiduje możliwość udzielenia dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych na szereg inwestycji. Wsparcie finansowe z Funduszu jest dystrybuowane przez marszałków poszczególnych województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Wydatki które mogą zostać dofinansowane określają poszczególne regionalne programy operacyjne na podstawie art. 7 pkt. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1080/2006 i art. 47 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1828/2006.

Zgodnie z tymi rozporządzeniami, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego może wspierać inwestycje z zakresu mieszkalnictwa na terenach, na których występują co najmniej dwa z następujących czynników:
• wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia społecznego,
• wysoka stopa długotrwałego bezrobocia,
• niekorzystne tendencje demograficzne,
• niski poziom wykształcenia,
• wysoki poziom przestępczości,
• daleko posunięta degradacja środowiska,
• niski poziom prowadzenia działalności gospodarczej,
• duża liczba imigrantów, grup etnicznych lub uchodźców.

Obszary objęte wsparciem muszą się ponadto charakteryzować niskim poziomem wartości zasobów mieszkaniowych lub niskim poziomem wydajności energetycznej budynków.

Jakie wsparcie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nasza wspólnota położona jest na obszarze spełniającym omawiane kryteria, będzie mogła uzyskać dofinansowanie do inwestycji w wysokości 85% wartości tzw. kwalifikowalnych wydatków, czyli wydatków na:
• renowację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, tj. na:
• odnowienie następujących głównych elementów konstrukcji budynku: dach, elewacja zewnętrzna, stolarka okienna i drzwiowa, klatka schodowa, korytarze
• instalacje techniczne budynku (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, instalacje elektryczne,
• działania podnoszące efektywność (oszczędność) energetyczną budynku (z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii);
• przygotowanie do użytkowania nowoczesnych, socjalnych budynków dobrego standardu poprzez renowację i adaptację budynków istniejących stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych.

Lokalny Program Rewitalizacji

REKLAMA

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie naszej inwestycji, projekt przygotowany przez naszą wspólnotę musi być zgodny z Lokalnym Programem Rewitalizacji, opracowywanym i zarządzanym przez gminę. Program ten ma na celu rozwój danego obszaru poprzez wspieranie działalności społecznej, gospodarczej i inwestycyjnej. Zanim wystąpimy o dofinansowanie, musimy sprawdzić czy w naszej gminie jest Lokalny Program Rewitalizacji i czy nasza inwestycja może kwalifikować się do wsparcia.

Warto pamiętać, że urzędy marszałkowskie prowadzą konsultacje społeczne w ramach przygotowania do realizacji regionalnych programów operacyjnych. Uczestnicząc w tych konsultacjach możemy uzyskać cenne informacje jakie wymagania należy spełnić aby uczestniczyć w konkursach o wsparcie finansowe.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Przygotowujemy projekt i wniosek

REKLAMA

Aby dobrze przygotować się do konkursu, wiele podmiotów zamierzających ubiegać się o dofinansowanie, przygotowuje swoje projekty jeszcze przed ogłoszeniem konkursu.
Opracowując projekt należy pamiętać, aby dobrze określić inwestycje niezbędne dla zrealizowania celów projektu, oszacować koszty realizacji inwestycji i określić źródła ich finansowania, zaplanować harmonogram realizacji inwestycji czy zorganizować system zarządzania projektem.
Trzeba pamiętać, iż zasadą jest że dotację stanowią zwrot sumy włożonej w konkretną inwestycję. Zatem, aby ubiegać się o dotację trzeba najpierw posiadać własne środki finansowe, które następnie w części zostaną zwrócone.
Projekt obejmujący inwestycję, na którą mają być przeznaczone środki unijne jest skomplikowanym dokumentem. Musi zawierać analizę ekonomiczną, techniczną i finansową przedsięwzięcia.

Konieczne jest również wykazanie, że inwestycja będzie zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli będzie taki wymóg zgodnie z prawem budowlanym, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia zamiaru prowadzenia prac budowlanych.
Dobrze przygotowany projekt jest najlepszą podstawą do złożenia wniosku aplikacyjnego, który będzie miał szanse na uwzględnienie.

Monitorowanie realizacji projektu

Gdy uda nam się uzyskać dofinansowanie, bardzo ważne jest odpowiednie monitorowanie przebiegu projektu tak aby był on zgodny z wnioskiem aplikacyjnym. Jeżeli w trakcie realizacji wystąpią pewne odstępstwa, w niektórych wypadkach konieczne może być aneksowanie umowy o dofinansowanie projektu.
W trakcie realizacji projektu wspólnota mieszkaniowa, na podstawie dokumentacji budowlanej i potwierdzeń dokonania wydatków, składa wnioski o płatność do instytucji pośredniczącej na podstawie których instytucja pośrednicząca refunduje nasze wydatki. Po zakończeniu realizacji trzeba ocenić stopień realizacji celów projektu i wykonanie jego budżetu oraz rozliczyć projekt.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

REKLAMA

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

Mieszkanie lokatorskie: realna szansa na własne mieszkanie bez kredytu. Ile to kosztuje?

Polski rynek mieszkaniowy od lat zmaga się z problemem dostępności mieszkań dla szerokiej grupy społeczeństwa. Z powodu nielicznych programów wsparcia, wiele osób wciąż nie może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Aby sprostać różnorodnym potrzebom mieszkaniowym, krajowy system mieszkaniowy powinien odpowiednio wspierać pozyskanie mieszkania w trzech głównych sektorach rynku. Wsparcie każdej z grup powinno być dostosowane do ich specyficznych potrzeb i możliwości finansowych, w zamian oferując adekwatne udogodnienia, produkty i prawa. 

Czy będzie dalszy wzrost cen nieruchomości? Raport NBP

Czy można się spodziewać dalszego wzrostu cen nieruchomości? Co może wpłynąć na dynamikę cen? Narodowy Bank Polski w czerwcowym raporcie o stabilności finansowej systemu finansowego podaje informacje. 

Nowy pomysł Lewicy na mieszkania. Będzie taniej?

Kandydaci Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego postulują utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego z budżetem 100 mld euro. Polska powinna otrzymać z tej puli 10 mld euro. "Celem jest stworzenie tanich mieszkań na wynajem, co przyczyni się do obniżenia cen na całym kontynencie" - mówi Krzysztof Śmiszek.

REKLAMA

Czy dużo obcokrajowców kupuje w Polsce mieszkania?

Jak dużo mieszkań kupują w Polsce obcokrajowcy? Czy jest ich zauważalnie więcej? Kto najczęściej nabywa mieszkania w Polsce? 

Kredyt #naStart może nie wystartować. A młodych Polaków nie stać na własne mieszkanie. Ponad połowa mieszka z rodzicami mimo, że pracuje i osiąga dochody

Ponad połowa (52,9%) młodych Polaków w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami. Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu. Ten współczynnik rośnie od 2019 roku i jest to najgorszy wynik w historii badania. Czy więc „Bezpieczny Kredyt 2%” nie spełnił swojej roli? Nie był to idealny program, ale bez wątpienia dał on możliwość zakupu własnych „czterech kątów” około 160 tysiącom młodych rodaków.

REKLAMA