REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc finansowa z Unii Europejskiej dla wspólnot mieszkaniowych

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnoty mieszkaniowe mogą się ubiegać o pomoc finansową na remonty czy rewitalizację budynków i ich otoczenia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty te są zwykle wdrażane przez samorządy gminne i wymagają spełnienia rygorystycznych warunków.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przewiduje możliwość udzielenia dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych na szereg inwestycji. Wsparcie finansowe z Funduszu jest dystrybuowane przez marszałków poszczególnych województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Wydatki które mogą zostać dofinansowane określają poszczególne regionalne programy operacyjne na podstawie art. 7 pkt. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1080/2006 i art. 47 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1828/2006.

Zgodnie z tymi rozporządzeniami, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego może wspierać inwestycje z zakresu mieszkalnictwa na terenach, na których występują co najmniej dwa z następujących czynników:
• wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia społecznego,
• wysoka stopa długotrwałego bezrobocia,
• niekorzystne tendencje demograficzne,
• niski poziom wykształcenia,
• wysoki poziom przestępczości,
• daleko posunięta degradacja środowiska,
• niski poziom prowadzenia działalności gospodarczej,
• duża liczba imigrantów, grup etnicznych lub uchodźców.

Obszary objęte wsparciem muszą się ponadto charakteryzować niskim poziomem wartości zasobów mieszkaniowych lub niskim poziomem wydajności energetycznej budynków.

Jakie wsparcie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nasza wspólnota położona jest na obszarze spełniającym omawiane kryteria, będzie mogła uzyskać dofinansowanie do inwestycji w wysokości 85% wartości tzw. kwalifikowalnych wydatków, czyli wydatków na:
• renowację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, tj. na:
• odnowienie następujących głównych elementów konstrukcji budynku: dach, elewacja zewnętrzna, stolarka okienna i drzwiowa, klatka schodowa, korytarze
• instalacje techniczne budynku (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, instalacje elektryczne,
• działania podnoszące efektywność (oszczędność) energetyczną budynku (z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii);
• przygotowanie do użytkowania nowoczesnych, socjalnych budynków dobrego standardu poprzez renowację i adaptację budynków istniejących stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych.

Lokalny Program Rewitalizacji

REKLAMA

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie naszej inwestycji, projekt przygotowany przez naszą wspólnotę musi być zgodny z Lokalnym Programem Rewitalizacji, opracowywanym i zarządzanym przez gminę. Program ten ma na celu rozwój danego obszaru poprzez wspieranie działalności społecznej, gospodarczej i inwestycyjnej. Zanim wystąpimy o dofinansowanie, musimy sprawdzić czy w naszej gminie jest Lokalny Program Rewitalizacji i czy nasza inwestycja może kwalifikować się do wsparcia.

Warto pamiętać, że urzędy marszałkowskie prowadzą konsultacje społeczne w ramach przygotowania do realizacji regionalnych programów operacyjnych. Uczestnicząc w tych konsultacjach możemy uzyskać cenne informacje jakie wymagania należy spełnić aby uczestniczyć w konkursach o wsparcie finansowe.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Przygotowujemy projekt i wniosek

REKLAMA

Aby dobrze przygotować się do konkursu, wiele podmiotów zamierzających ubiegać się o dofinansowanie, przygotowuje swoje projekty jeszcze przed ogłoszeniem konkursu.
Opracowując projekt należy pamiętać, aby dobrze określić inwestycje niezbędne dla zrealizowania celów projektu, oszacować koszty realizacji inwestycji i określić źródła ich finansowania, zaplanować harmonogram realizacji inwestycji czy zorganizować system zarządzania projektem.
Trzeba pamiętać, iż zasadą jest że dotację stanowią zwrot sumy włożonej w konkretną inwestycję. Zatem, aby ubiegać się o dotację trzeba najpierw posiadać własne środki finansowe, które następnie w części zostaną zwrócone.
Projekt obejmujący inwestycję, na którą mają być przeznaczone środki unijne jest skomplikowanym dokumentem. Musi zawierać analizę ekonomiczną, techniczną i finansową przedsięwzięcia.

Konieczne jest również wykazanie, że inwestycja będzie zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli będzie taki wymóg zgodnie z prawem budowlanym, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia zamiaru prowadzenia prac budowlanych.
Dobrze przygotowany projekt jest najlepszą podstawą do złożenia wniosku aplikacyjnego, który będzie miał szanse na uwzględnienie.

Monitorowanie realizacji projektu

Gdy uda nam się uzyskać dofinansowanie, bardzo ważne jest odpowiednie monitorowanie przebiegu projektu tak aby był on zgodny z wnioskiem aplikacyjnym. Jeżeli w trakcie realizacji wystąpią pewne odstępstwa, w niektórych wypadkach konieczne może być aneksowanie umowy o dofinansowanie projektu.
W trakcie realizacji projektu wspólnota mieszkaniowa, na podstawie dokumentacji budowlanej i potwierdzeń dokonania wydatków, składa wnioski o płatność do instytucji pośredniczącej na podstawie których instytucja pośrednicząca refunduje nasze wydatki. Po zakończeniu realizacji trzeba ocenić stopień realizacji celów projektu i wykonanie jego budżetu oraz rozliczyć projekt.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA