REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc finansowa z Unii Europejskiej dla wspólnot mieszkaniowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnoty mieszkaniowe mogą się ubiegać o pomoc finansową na remonty czy rewitalizację budynków i ich otoczenia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty te są zwykle wdrażane przez samorządy gminne i wymagają spełnienia rygorystycznych warunków.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przewiduje możliwość udzielenia dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych na szereg inwestycji. Wsparcie finansowe z Funduszu jest dystrybuowane przez marszałków poszczególnych województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Wydatki które mogą zostać dofinansowane określają poszczególne regionalne programy operacyjne na podstawie art. 7 pkt. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1080/2006 i art. 47 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1828/2006.

Zgodnie z tymi rozporządzeniami, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego może wspierać inwestycje z zakresu mieszkalnictwa na terenach, na których występują co najmniej dwa z następujących czynników:
• wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia społecznego,
• wysoka stopa długotrwałego bezrobocia,
• niekorzystne tendencje demograficzne,
• niski poziom wykształcenia,
• wysoki poziom przestępczości,
• daleko posunięta degradacja środowiska,
• niski poziom prowadzenia działalności gospodarczej,
• duża liczba imigrantów, grup etnicznych lub uchodźców.

Obszary objęte wsparciem muszą się ponadto charakteryzować niskim poziomem wartości zasobów mieszkaniowych lub niskim poziomem wydajności energetycznej budynków.

Jakie wsparcie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nasza wspólnota położona jest na obszarze spełniającym omawiane kryteria, będzie mogła uzyskać dofinansowanie do inwestycji w wysokości 85% wartości tzw. kwalifikowalnych wydatków, czyli wydatków na:
• renowację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, tj. na:
• odnowienie następujących głównych elementów konstrukcji budynku: dach, elewacja zewnętrzna, stolarka okienna i drzwiowa, klatka schodowa, korytarze
• instalacje techniczne budynku (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, instalacje elektryczne,
• działania podnoszące efektywność (oszczędność) energetyczną budynku (z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii);
• przygotowanie do użytkowania nowoczesnych, socjalnych budynków dobrego standardu poprzez renowację i adaptację budynków istniejących stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych.

Lokalny Program Rewitalizacji

REKLAMA

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie naszej inwestycji, projekt przygotowany przez naszą wspólnotę musi być zgodny z Lokalnym Programem Rewitalizacji, opracowywanym i zarządzanym przez gminę. Program ten ma na celu rozwój danego obszaru poprzez wspieranie działalności społecznej, gospodarczej i inwestycyjnej. Zanim wystąpimy o dofinansowanie, musimy sprawdzić czy w naszej gminie jest Lokalny Program Rewitalizacji i czy nasza inwestycja może kwalifikować się do wsparcia.

Warto pamiętać, że urzędy marszałkowskie prowadzą konsultacje społeczne w ramach przygotowania do realizacji regionalnych programów operacyjnych. Uczestnicząc w tych konsultacjach możemy uzyskać cenne informacje jakie wymagania należy spełnić aby uczestniczyć w konkursach o wsparcie finansowe.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Przygotowujemy projekt i wniosek

REKLAMA

Aby dobrze przygotować się do konkursu, wiele podmiotów zamierzających ubiegać się o dofinansowanie, przygotowuje swoje projekty jeszcze przed ogłoszeniem konkursu.
Opracowując projekt należy pamiętać, aby dobrze określić inwestycje niezbędne dla zrealizowania celów projektu, oszacować koszty realizacji inwestycji i określić źródła ich finansowania, zaplanować harmonogram realizacji inwestycji czy zorganizować system zarządzania projektem.
Trzeba pamiętać, iż zasadą jest że dotację stanowią zwrot sumy włożonej w konkretną inwestycję. Zatem, aby ubiegać się o dotację trzeba najpierw posiadać własne środki finansowe, które następnie w części zostaną zwrócone.
Projekt obejmujący inwestycję, na którą mają być przeznaczone środki unijne jest skomplikowanym dokumentem. Musi zawierać analizę ekonomiczną, techniczną i finansową przedsięwzięcia.

Konieczne jest również wykazanie, że inwestycja będzie zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli będzie taki wymóg zgodnie z prawem budowlanym, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia zamiaru prowadzenia prac budowlanych.
Dobrze przygotowany projekt jest najlepszą podstawą do złożenia wniosku aplikacyjnego, który będzie miał szanse na uwzględnienie.

Monitorowanie realizacji projektu

Gdy uda nam się uzyskać dofinansowanie, bardzo ważne jest odpowiednie monitorowanie przebiegu projektu tak aby był on zgodny z wnioskiem aplikacyjnym. Jeżeli w trakcie realizacji wystąpią pewne odstępstwa, w niektórych wypadkach konieczne może być aneksowanie umowy o dofinansowanie projektu.
W trakcie realizacji projektu wspólnota mieszkaniowa, na podstawie dokumentacji budowlanej i potwierdzeń dokonania wydatków, składa wnioski o płatność do instytucji pośredniczącej na podstawie których instytucja pośrednicząca refunduje nasze wydatki. Po zakończeniu realizacji trzeba ocenić stopień realizacji celów projektu i wykonanie jego budżetu oraz rozliczyć projekt.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA