Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej
REKLAMA
REKLAMA
Definicję „pożytków” przynoszonych przez rzecz znajdziemy w art. 53 Kodeksu cywilnego. W przypadku budynków wielomieszkaniowych będzie chodzić głownie o pożytki cywilne, czyli dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego. Upraszczając – chodzi o przychody z najmu części budynku, elewacji lub gruntu pod reklamy, parkingi, anteny przekaźnikowe czy drobne usługi.
REKLAMA
Przychody z takich tytułów należne są współwłaścicielom proporcjonalnie do jego udziału we współwłasności. Podobnie wygląda kwestia opodatkowania - dochód powinien być opodatkowany przez każdego ze współwłaścicieli nieruchomości adekwatnie do posiadanego udziału we współwłasności.
Ewidencja kosztów
REKLAMA
Zarząd lub zarządca ma obowiązek prowadzenia dla nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
Obejmuje to także rozliczenia pożytków i innych przychodów z nieruchomości, które powinny być rozliczane na każdego właściciela lokalu, stosownie do jego udziałów w nieruchomości wspólnej. Właściciel ma prawo żądać przedstawienia na piśmie rozliczeń w tym przedmiocie.
Zobacz również serwis: Najem
Korzystanie wyłączne przez niektórych współwłaścicieli
Współwłaściciele - w ramach czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną - mogą uregulować korzystanie z rzeczy wspólnej w sposób pozwalający na indywidualne używanie wydzielonych części i pobieranie z nich korzyści. Następuje to w drodze podziału do korzystania (quoad usum), dokonywanego z reguły umową współwłaścicieli. Dokonanie takiego podziału, oznacza wewnętrzne „zorganizowanie” sposobu korzystania (przy współposiadaniu samoistnym) z rzeczy wspólnej. Z podziału rzeczy wspólnej do korzystania wynika także podział dochodów i pożytków oraz wydatków odpowiadający podziałowi współposiadania i korzystania z nich między współwłaścicielami.
Zobacz również serwis: Konsument i umowy
Każdy ze współwłaścicieli, używając fizycznie wydzielonej części na podstawie umowy, odpowiadającej wielkości jego udziału ponosi wszystkie wydatki związane z eksploatacją tej części nieruchomości. Z kolei przychody wygenerowane z części wspólnej nieruchomości przypisanej do danego współwłaściciela podlegają zaliczeniu do przychodów tego współwłaściciela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.