REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dlaczego w Łodzi średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów wzrosła w tym roku o 6%, a w Krakowie – o 23%? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, czy może to mieć związek ze sprawnością działania urzędników odpowiedzialnych za wydawanie decyzji potrzebnych do rozpoczęcia budowy.
W praktyce zdarzają się sytuacje, że do zgłoszenia organ administracji wnosi sprzeciw. Co dzieje się wówczas z projektem budowlanym, który został przedłożony jako załącznik do zgłoszenia? Na powyższe zagadnienie spojrzymy przez pryzmat obowiązujących przepisów.
Czy możliwa jest licytacja nieruchomości uciążliwego sąsiada? Na przedmiotowe zagadnienie odpowiemy sobie przez pryzmat obowiązujących przepisów.
Sektor gastronomiczny w biurowcach mocno ucierpiał w wyniku pandemii COVID-19. Równocześnie, jak wynika z raportu Colliers „Zakupy w biurowcu” oczekiwania pracowników obiektów biurowych względem infrastruktury uzupełniającej, m.in. gastronomii, w czasach pracy hybrydowej nie zmalały, a wręcz wzrosły. Co drugiemu pracownikowi biurowca brakuje kantyny, a 37% sklepu spożywczego. Eksperci Colliers w najnowszej publikacji uwzględnili zarówno oczekiwania osób pracujących w warszawskich biurowcach, jak i przeanalizowali aktualną ofertę handlowo-usługową w tych przestrzeniach.
REKLAMA
W praktyce występuje spora ilość postępowań wywłaszczeniowych. Skala tych postępowań i często pojawiające się wątpliwości powodują, że strony, a czasem również i same organy, nie zajmują stosownych stanowisk (stanowisk opartych na przepisach i zasadach prawa administracyjnego), które jak wskazuje orzecznictwo – powinny być respektowane i wykorzystywane przez wszystkie podmioty uczestniczące w postępowaniach administracyjnych w zakresie wywłaszczenia nieruchomości. Poniższe wybrane tezy pochodzą z trafnego stanowiska zaprezentowanego w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn., akt: II SA/Kr 1269, w którym przytoczone są ciekawe i racjonalne poglądy oraz bogate orzecznictwo, które może posłużyć jako argument dla stron, które borykają się z tożsamym zagadnieniem.
Ówczesne Ministerstwo Infrastruktury w dniu 24 listopada 2010 r. wydało odpowiedź w sprawie zagadnienia, które zawsze budziło pewne kontrowersje. Warto jest przypomnieć stanowisko Ministerstwa w tej sprawie, gdyż w praktyce tego typu sytuacje zdarzają się dość często. Mowa tu o zagadnieniu prawnym – czy uzgodnienia branżowe, które inwestor przedkłada do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę, a które utraciły później swoją ważność, mają wpływ na byt prawny wydanej na ich podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę?
Spór odnośnie określenia czy taras, balkon, balustrady etc. należą do części wspólnych oraz czy za ich naprawę zobowiązana jest zapłacić wspólnota mieszkaniowa występuje dość często. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu przedmiotowego zagadnienia w oparciu o ciekawy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt: II OSK 835/19 oraz uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 r. sygn. akt: III CZP 10/08.
Jak deweloperzy mieszkaniowi oceniają nowe przepisy budowlane? Nowe rozporządzenie ma regulować projektowanie małych mieszkań i usytuowanie budynków na działce. Jak to wpłynie na rynek? Czy wzrosną ceny mieszkań?
REKLAMA
W jakim terminie rozpoczyna się zima? Czym różnią się astronomiczne pory roku od kalendarzowych? Który dzień w roku jest najkrótszy? Odpowiadamy.
SOPAB (System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie) będzie stanowić kolejny krok w kierunku cyfryzacji postępowań administracyjnych w branży budowlanej. To właśnie dzięki temu systemowi wprowadzona zostanie idea jednego okna oraz wyeliminowany będzie obowiązek indywidualnego komunikowania się przez inwestora z różnymi organami administracyjnymi.
Już w 2024 r. czeka nas kolejna nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W niniejszej publikacji przybliżymy najważniejsze zmiany, które będą nas obowiązywać od nowego roku.
W praktyce często spotykamy się z przedsięwzięciami inwestorów prywatnych, którzy wymieniają okna i drzwi w swoich domach. Na tym gruncie pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Do najbardziej popularnych należy zapytanie, czy tego typu zamierzenie inwestycyjne podlega regulacjom prawa budowlanego. Jeżeli tak, to z czym to się wiąże? Czy wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę czy może wymagane jest zgłoszenie do organu administracji?
O możliwościach wykorzystania różnego rodzaju powierzchni pod instalacje fotowoltaiczne słyszymy na każdym kroku. Standardem jest już lokalizowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie, czy dachach budynków. Czasem zdarzają się również alternatywne lokalizacje, do których zaliczamy np. zbiornik wodny (np. jezioro) czy zadaszenie parkingu. Na tym ostatnim skupimy się w dzisiejszej publikacji.
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu wybranych i istotnych planowanych do wejścia w życie w 2024 r. zmian w zakresie aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) – dalej r.w.t.
Wzrost popularności pojazdów elektrycznych jest zauważalny z każdym rokiem. Wraz ze wzrostem ich liczby pojawiają się pytania i wątpliwości związane m.in. z tym, gdzie można parkować samochody elektryczne tak, aby było to bezpieczne i legalne. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu tematyki parkowania pojazdu elektrycznego w garażu podziemnym w budynku wielorodzinnym (garażu wielostanowiskowym).
Tematyka przydomowych wiatraków (czyli masztów służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru – nowy typ inwestycji OZE w ujęciu prawa budowlanego), była ożywiona jeszcze na samym początku 2023 r. To wówczas pojawił się projekt nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”. Niestety w chwili obecnej prace nad tym projektem siłą rzeczy zostały wstrzymane i raczej trudno jest spodziewać się ich wznowienia. Szkoda, gdyż przydomowe wiatraki połączone z uproszczoną procedurą zgłoszeniową, mogły okazać się właściwym kierunkiem działania na drodze ku zwiększeniu atrakcyjności zielonej energii w gospodarstwach domowych.
Obecny rząd Mateusza Morawieckiego planuje przedłużenie na 2024 r. zamrożonych cen m.in. prądu dla gospodarstw domowych - wynika z wpisu opublikowanego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projektowane rozwiązania mają odnosić się też do gazu i ciepła.
Platforma Oferteo zaprezentowała najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 wybranych kategoriach usługowych. W trzecim kwartale największy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowała kategoria związana z budową domów. Na brak zleceń nie mogli również narzekać elektrycy oraz fachowcy wykonujący remonty. Trzeci kwartał nie był jednak najlepszy dla przedstawicieli branży OZE. Największą stratę w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała kategoria pomp ciepła, a druga od końca była fotowoltaika. Mniej wyszu
Liczba i skala procesów frankowych w ostatnich latach jest ogromna. Nie dziwi zatem ruch ustawodawcy w kierunku odciążenia warszawskiego wydziału frankowego. Jakie dokładnie zmiany wprowadził nasz ustawodawca i czy reforma k.p.c. faktycznie usprawniła przebieg procesów frankowych w naszym kraju? Próba oceny z perspektywy czasu.
Ustawodawca na kanwie dążenia do zwiększania skali uwolnienia zielonej energii, zdecydował się aż trzykrotnie zwiększył limit mocy paneli fotowoltaicznych, które można zainstalować wyłącznie na zgłoszenie. To dobry ruch, który potwierdza aktualny trend na rynku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Warto jest przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego – ulga mieszkaniowa przysługuje również wtedy, gdy kupujemy kolejne mieszkanie, a mamy ich już jedno lub więcej. Ważne stanowisko w sprawie, które warto wykorzystać w przypadku wystąpienia sporu na tej płaszczyźnie, a spory te niestety często występują.
Od wielu lat obserwujemy tendencję do zwiększania katalogu inwestycji, które są możliwe do zrealizowania w uproszczonej procedurze zgłoszeniowej lub nawet bez zgłoszenia do organu. Takie podejście cieszy szczególnie osoby lub podmioty gospodarcze, które faktycznie korzystają z tego typu udogodnień i decydują się na konkretne rozwiązania właśnie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy oraz minimalizacji procedur biurokratycznych.
Mimo obowiązywania przepisów, które mają chronić interesy kredytobiorców, banki niestety w dalszym ciągu odmawiają zwrotu kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Praktyka ta dotyczy części banków, dlatego też istotne jest zwrócenie uwagi na ten problem i określenie podstawy prawnej roszczeń kredytobiorców w stosunku do banków.
Wzrastające zainteresowanie studentów dużymi i nowoczesnymi mieszkaniami to jeden z najważniejszych trendów obserwowanych na rynku nieruchomości. Dlaczego właśnie one cieszą się wśród tej grupy tak dużym powodzeniem? Co jeszcze jest dla nich szczególnie ważne?
Wystąpiłeś z wnioskiem o pozwolenie na budowę i dostałeś wezwanie do usunięcia braków, a następnie odmowę wydania pozwolenia na budowę? To nie musi być koniec procedury. W wyroku z 26 października 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku poddał krytyce pewną dość częstą praktykę organów administracji architektoniczno-budowlanej odsyłania do uzupełnienia dokumentacji projektowej dołączonej do wniosku o pozwolenie na budowę. Sąd wskazał jakie obowiązki spoczywają na organie administracji architektoniczno-budowlanej I instancji przy odmowie udzielenia pozwolenia na budowę. Jeżeli te obowiązki nie są spełnione, istnieje podstawa do skutecznego odwołania się od decyzji odmownej.
Jedną z form zniesienia współwłasności nieruchomość jest spłata pozostałych współwłaścicieli. Aby tego dokonać, należy precyzyjnie i realnie określić wartość danej nieruchomości. W dzisiejszej publikacji wyjaśnimy, dlaczego posiadanie operatu szacunkowego jest tak ważne dla rzetelnego określenia wartości danej nieruchomości. Taki dokument często pomaga przy spornych stanowiskach stron odnośnie wartości nieruchomości.
Wiejskie domy jednorodzinne w kilka lat zamieniły skojarzenia z kopciuchami trującymi ludzi w ekologiczne elektrownie, których nowym znakiem rozpoznawczym są panele fotowoltaiczme na duchu. Nie inaczej stanie się z dużymi budynkami w miastach. Dziś zużywają tyle energii, że emituje ona 40 procent wszystkich zanieczyszczeń do atmosfery, a za kilkanaście lat nie tylko przestaną demolować klimat, ale zaspokoją i swoje potrzeby energetyczne, i najbliższego otoczenia.
Bezpieczeństwo energetyczne budynku to niezmiernie istotny element, który ma wpływ na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jego mieszkańców czy użytkowników. W obliczu ciągłego wzrostu zapotrzebowania na energię, zmian klimatycznych i niepewności w dostawach energii, stanowi także istotny element polityki UE. Swoje stanowisko wyraziła ona m.in. w Fit for 55, ambitnym pakiecie działań, których celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przyjrzymy się kluczowym aspektom i strategiom zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynkom, przyczyniającym się do realizowania tych założeń.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że nowe przepisy o planowaniu przestrzennym nie oznaczają likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W komunikacie z 15 listopada 2023 r. Ministerstwo odniosło się do informacji opublikowanej przez Polski Związek Działkowców.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 16 listopada br. rusza pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Weźmie w nim udział 20 urzędów. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w 2024 roku.
Stosunkowo późno opuszczamy rodzinny dom, by przenieść się na swoje. Określenie “gniazdownicy” dotyczy już niemal połowy Polaków w wieku 18-34 lata. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Europie. Gorzej pod tym względem jest tylko na Malcie, na Słowacji i w Bułgarii.
Zakup domu na obrzeżach miasta bądź też poza jego granicami oznacza często znaczącą zmianę stylu życia, która wymaga analizy uwzględniającej nasze oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. Patrząc na aktualne statystyki odnośnie migracji ludności, jak i dynamicznie rosnące ceny mieszkań w największych ośrodkach, jest to zazwyczaj jakościowy krok i kierunek, w którym podąża coraz więcej osób poszukujących komfortowych i spokojnych warunków do życia.
Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2023 r. Czy wyniki były lepsze niż w roku poprzednim?
Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.
W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.
Nie tylko Bezpieczny Kredyt 2 procent zwiększył popyt na mieszkania, a w konsekwencji doprowadził do nienotowanych wcześniej poziomów cen mieszkań. Poza osobami zainteresowanymi kupnem pierwszego mieszkania wrześniowa i październikowa obniżka stóp procentowych przyciągnęła na rynek mieszkaniowy także innych nabywców. Na szczęście dla zainteresowanych kupnem, wrzesień był najprawdopodobniej miesiącem gdy te ceny osiągnęły szczyty.
Tematyka świadectw charakterystyki energetycznej jest niezwykle aktualna i w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji i pytań. W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z ważnością świadectwa charakterystyki energetycznej w ujęciu czasowym oraz merytorycznym (ze względu na faktyczne zmiany w obrębie budynku).
W praktyce prace remontowe lub konserwacyjne w odniesieniu do słupów oraz linii energetycznych, występują dość często. Warto jest wiedzieć, co należy zrobić, aby skutecznie dochodzić odszkodowania za zniszczenia na gruncie, który jest naszą własnością. Poniżej przedstawimy wskazówki praktyczne i podpowiemy jaka dokumentacja jest niezbędna do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń bez konieczności występowania na drogę sądową.
W przedmiotowym zagadnieniu skupimy się na wyjaśnieniu, kiedy budowa stacji ładowania będzie możliwa do procedowania w uproszczonej procedurze na zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.
Kiedy budowa punktów ładowania nie będzie wymagała nawet zgłoszenia w rozumieniu przepisów prawa budowlanego?
Popularność świadectw charakterystyki energetycznej jest ostatnimi czasy bardzo wysoka. Naturalnie jest to związane z aktualnie obowiązującymi przepisami. W dniu dzisiejszym skupimy się na wyjaśnieniu, kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej i jakie są wymagania prawne w tym zakresie.
Ustawowe wyjątki określone m.in. w art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”, oznaczają rodzaje zamierzeń budowlanych, których realizacja nie wymaga uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. Są to wyjątki od generalnej zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.
W praktyce często pojawia się pytanie czy złożenie sporej hałdy ziemi pochodzącej np. z realizowanej inwestycji zlokalizowanej w pewnej odległości od tej inwestycji, podlega regulacjom prawa budowlanego. Na zagadnienie to spojrzymy przez pryzmat wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Od kilku miesięcy na platformie X (dawniej: Twitter) prezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy. Wskazuje też, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Co miesiąc składanych jest około 7.000 wniosków o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Natomiast, jak szacuje Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, ponad połowa tych urządzeń na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta.
Długie jesienne wieczory. Kiedy zmrok zapada już w okolicach godziny 16, a pogoda nie sprzyja aktywnościom na powietrzu, wtedy pozostaje kilka godzin na zagospodarowanie wolnego czasu. Jak się nie nudzić jesienią? Jak wykorzystać ten czas?
Komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia - ostrzegają eksperci. Jak wyjaśnili, w obecnym rekordowo ciepłym roku temperatury w październiku były o ponad 3 stopnie wyższe niż wynosi średnia tego miesiąca; a to umożliwia niektórym gatunkom owadów, także tym najbardziej dokuczliwym, rozmnażać się znacznie dłużej niż zwykle.
Od kilku miesięcy na rynku nieruchomości można zaobserwować ogromny ruch. Wynika to faktu, że zdolność kredytowa Polaków się poprawiła. Nie bez znaczenia jest także program „Bezpieczny kredyt 2%”, który sprawił, że wielu konsumentów zaczęło starać się o kredyt, a następnie szukać wymarzonych lokali. – Ceny na rynku wtórnym zatrzymały się, a na rynku deweloperskim wystrzeliły. Sytuacja jest o tyle niespotykana, że rok temu różnice w cenie metra kwadratowego incydentalnie przekraczały 2 tysiące złotych na rynku pierwotnym i wtórnym, a teraz często przekraczają nawet 5 tysięcy. To jest przepaść – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.
Czym najbardziej opłaca się ogrzewać w tegorocznym sezonie grzewczym? Jedną najdroższych opcji jest ogrzewanie domu tzw. kopciuchem za pomocą węgla lub drewna. Wciąż jednak będzie to jedna z najpopularniejszych metod, co przełoży się na pogorszenie jakości powietrza.
Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.
Problematyka kredytów frankowych jest cały czas aktualna. To właśnie na kanwie wielu sporów frankowych wypracowały się korzystne linie orzecznicze na szczeblu zarówno krajowym oraz europejskim. W dzisiejszej publikacji skupimy się na dwóch stanowiskach, które mają istotny wpływ na wybrane kwestie związane z przedawnieniem roszczeń frankowych.
REKLAMA