REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wszystko o projektowaniu i aranżacji kuchni

Kuchnia jest sercem domu. Dobrze urządzona staje się nie tylko miejscem do przyrządzania i spożywania posiłków, ale również przestrzenią, na której wypoczywamy. Odpowiednia aranżacja sprawi, że w tym wnętrzu będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Klasyczne meble prowansalskie Provence

Design klasycznych mebli prowansalskich z kolekcji Provence inspirowany jest stylem francuskim. Historia klasycznych mebli prowansalskich Provence rozpoczęła się w 1966 roku w miejscowości Lordelo w Portugalii Bonifácio Santos Campanhã założył mały zakład produkujący klasyczne meble z drewna. W 2000 roku Jorge Campanhã (syn) i Filipe Costa (zięć) stworzyli markę rozpoznawalną na całym świecie, ich celem było podkreślenie rzemieślniczego charakteru produkcji oraz klasycznego stylu mebli.

Wnętrza w stylu rustykalnym

Rustykalne wnętrza są bardzo przytulne i tworzą rodzinną atmosferę. Styl rustykalny nawiązuje do tradycji wiejskich, eksponując przede wszystkim ciepłe barwy i drewno. Aranżacje w tym stylu są przeciwieństwem zimnego nowoczesnego designu.

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

REKLAMA

Jak urządzić hiszpański salon?

Urządzając salon często inspirujemy się odmienną kulturą. Dużą popularnością cieszą się obecnie aranżacje w stylu hiszpańskim. Wykorzystując odmienne sposoby aranżacji wnętrz sprawimy, że nasz salon będzie oryginalny. Hiszpański salon urzeka klimatem, przytulnością i naturalnością.

Ogród w pojemnikach

Pojemniki takie jak donice czy beczki można doskonale wykorzystać w naszym ogrodzie. Jak dobrać odpowiedni rodzaj pojemnika? Jak zaprojektować ogród w pojemnikach od podstaw, a jak urozmaicić ten, który już mamy?

Projekt pokoju dla dziecka przed budową domu

Wielkość, lokalizacja i kształt pokoju dla dziecka to rzeczy bardzo istotne, dlatego warto zrobić jego projekt w czasie budowy domu. O ile mamy możliwość dostosowania tych czynników do naszych potrzeb, na przykład budując dom, warto zrobić projekt pokoju dziecka z głową.

Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

Czy prawidłowe oświetlenie wnętrza ma duże znaczenie? Jak bardzo nasze samopoczucie zależy od oświetlenia dowodzą ponure miny osób, spotykanych w dni pochmurne i deszczowe. W trosce o nasze oczy ustalono dość rygorystycznie wymagania, które dotyczą źródeł sztucznego światła. Powinny one w różnych częściach mieszkania zapewnić optymalne warunki i możliwość dobrej widoczności.

REKLAMA

Jaki metraż powinny mieć poszczególne pomieszczenia, aby były funkcjonalne?

Niejeden dom i niejedno mieszkanie ma tak niefunkcjonalny rozkład pomieszczeń, że dostęp do nich absolutnie nie odpowiada wymogom współczesnego mieszkania. Dlatego postaram się zaprezentować praktyczne rady i sugestie, aby każdy sam, nawet niemający doświadczenia w projektowaniu spróbował naszkicować odpowiadający mu nowy podział wnętrza.

Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Duże, rozłożyste drzewa to skarb w ogrodzie – dają cień w upalne dni i tworzą klimat. Często jednak spora powierzchnia pod koronami drzew staje się niezagospodarowaną częścią ogrodu. Ze względu na panujący tam najczęściej cień trudno utrzymać tam ozdobne krzewy ogrodowe i kiepsko rośnie trawnik. Jak zagospodarować zacieniony skrawek ogrodu pod drzewami? Jakie wybrać rośliny, aby nie sprawiały problemu?

Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Wielu właścicieli ogrodów zmaga się z problemem suchego, przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Gleby takie często znajdują się na leśnych działkach lub w ich okolicach. Można pokusić się o zmianę rodzaju gleby, wzbogacenie jej w próchnicę. Efektu takich prac należy jednak spodziewać się po kilku sezonach i jest to wyjście pracochłonne. Można też wybrać rośliny, które będą się dobrze czuły na takim podłożu, nie sprawiając przy tym kłopotów.

Jak stworzyć własny ogród warzywny od podstaw?

Założenie ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Daje natomiast ogromną satysfakcję, a smaku samodzielnie wyhodowanych roślin nie da się na pewno porównać z tymi kupionymi w sklepie.

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Pomimo tego, że Polska nie jest narażana na regularne wstrząsy sejsmiczne, to zdarzają się w niej trzęsienia. Przeważanie występują one na terenach górzystych, w miejscach gdzie drążone są tunele kopalniane lub występują szkody górnicze. Sprawdź, w jaki sposób uchronić dom przed trzęsieniem ziemi.

Jakie musimy spełnić formalności przy pracach remontowych na dachu?

Niezależnie od wykonywanych prac remontowych i budowlanych, musimy pamiętać, że zawsze podlegamy prawu budowlanemu. Wyznacza ono zakres prac, które możemy wykonać samodzielnie oraz te, do których będziemy potrzebować specjalnych zezwoleń. Tak samo jest w przypadku prac przy poszyciu dachowym. Dlatego przed rozpoczęciem prac, przeczytaj i dowiedz się, jakie pace możemy wykonywać samemu , a do jakich prac będziesz potrzebować specjalnych zezwoleń.

Dom nad jeziorem – marzeniem wielu z nas

Wielu z nas marzy o domu nad jeziorem. Jedną z inspiracji dla wielu architektów na świecie i miejscem wyjątkowego pożądania jest powstała w zeszłym roku willa nad wodą w zachodniej Holandii. Stanowi ona doskonały przykład domu nad jeziorem, który dzięki architektowi Jacq’owi de Brouwer, idealnie wkomponował się otaczającą go naturę.

Na którą stronę świata powinny wychodzić okna poszczególnych pomieszczeń?

Aby dom był komfortowy, wymaga dużo naturalnego światła. W każdym pomieszczeniu powinno być go odpowiednio dużo, aby każde z pomieszczenie było wystarczająco oświetlone. Wybierając projekt architektoniczny, powinniśmy pamiętać o tym, że takie pomieszczenia jak kuchnia czy pokój dzienny powinny być skierowane w odpowiednią stronę świata, aby możliwie jak najdłużej były oświetlone w ciągu dnia światłem dziennym.

Jak wybudować przestronny dom?

W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Aby wybudować idealny dom z dużą ilością naturalnego światła, warto zdecydować się na okna aluminiowe i drzwi przesuwne, które będą łączyć salon z ogrodem.

Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?


Aby czuć się w swoim domu w pełni bezpiecznie, należy zadbać o całe jego otoczenie. Gwarancję bezpieczeństwa zapewni nam profesjonalnie zaprojektowane ogrodzenie, które dodatkowo ozdobi działkę.

Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?


Zadaniem rzeczoznawcy jest sprawdzenie i uzgodnienie dokumentacji projektowej projektu budowlanego pod względem przepisów i rozporządzeń szczegółowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin: sanitarnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pożarowej.

Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Rabata stylizowana na ogród skalny tzw. skalniak, jest wciąż bardzo popularnym sposobem zagospodarowania ogrodowych zakątków. Aby ogródek taki wyglądał naturalnie warto zastanowić się nad właściwym wyborem miejsca, kamieni oraz form i pokrojów roślin. Poprzez przypadkowy dobór roślin i kamieni bardzo łatwo stworzyć karykaturę zamiast ozdoby.

Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Skarpy można zagospodarować na różne sposoby. Oprócz zastosowania na skarpie murków oporowych, tarasów, geowłókniny, darni czy płyt betonowych można urozmaicić ją sadząc krzewy. Zalety takiego rozwiązania to duża trwałość, walory estetyczne oraz prosta pielęgnacja roślin.

Jakie uprawnienia mają organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno- budowlanej?


Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego, mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.

Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?


Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?

Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Na słonecznych tarasach i balkonach o wiele łatwiej o dobór roślin, które będą kwitły lub ładnie będą się wybarwiać ich liście albo igły. Zdarza się jednak, że na naszym balkonie słońce gości tylko przez kilka godzin dziennie lub wcale. Czy w takich warunkach da się ożywić taras roślinami? Jakie gatunki i odmiany wybrać?

Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

Budując dom, inwestor musi uzyskać wiele dokumentów dotyczących wybranej przez niego działki. Wśród dokumentów niezbędnych w procesie budowlanym potrzebne są m.in. mapy geodezyjne i plan zagospodarowania terenu. Jaka jest funkcja mapy geodezyjnej? Do czego służy plan zagospodarowania terenu? Jaka jest rola tych dokumentów? Radzą eksperci firmy Xella Polska.

Jak urządzić pokój kibica?

Twoje dziecko jest zapalonym kibicem sportowym i marzy mu się, by jego pokój odzwierciedlał jego zainteresowania? Oto przedmioty, które stworzą sportowe wnętrze.

Co powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu?

Projekt zagospodarowania działki lub terenu to plansza zbiorcza zawierająca wszystkie informacje o tym, jak będzie wyglądała działka po zakończeniu prac budowlanych. Dotyczy to zarówno prac naziemnych, jak i instalacji podziemnych.

Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?


Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?


Prawo Budowlane w przypadku pewnej, ściśle określonej grupy obiektów, zezwala na ich budowę bez konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę. Większość z nich wymaga jednak formy Zgłoszenia zamiaru budowy.

Czym jest samowola budowlana?

Co to znaczy samowola budowlana? Czy wykonując samodzielnie remonty w domu dopuszczamy się jej? 6 sierpnia 2010 roku zaktualizowano ustawę Prawo budowlane (Dz. U. Nr 121, poz. 809, nowelizacja), z której dowiemy się czy działamy zgodnie z prawem.

Czego można wymagać od projektanta podczas budowy?

Wykonanie prac projektowych jest jedną z początkowych faz w procesie budowlanym, dlatego rola projektanta jest tu kluczowa – to do niego należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, ewentualnie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, innymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Dodatki do domu, które sprawią, że poczujesz się jak w kinie

Masz ochotę odmienić nieco wnętrze swojego mieszkania? Co powiesz na motyw kinowy? Nawet jeśli nie jesteś zapalonym miłośnikiem dziesiątej muzy, nasze propozycje mogą Ci się spodobać!

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ może nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

Czym charakteryzują się farby strukturalne?

Farba strukturalna to materiał wykończeniowy łączący właściwości farby i tynku. Przy jej użyciu powierzchnia ścian zyskuje niepowtarzalną strukturę, której forma zależy od rodzaju narzędzi używanych do jej kształtowania. Ich stosowanie nie wymaga dużych umiejętności, jednak warto wiedzieć czym się charakteryzują, by łatwiej było osiągnąć zamierzony efekt.

Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?


Zarówno tynk gipsowy, jak i płyty gipsowo-kartonowe nie nadają się do stosowania we wszystkich pomieszczeniach. Są sytuacje, gdzie tynk będzie lepszym rozwiązaniem oraz takie, gdzie nic innego nie wchodzi grę, jak tylko płyta g-k. Oba rozwiązania dają podobny efekt – gładką ścianę, ale sposoby ich przeprowadzenia znacznie się różnią.

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Schody pozwalają przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami budynku i pokonywać różnice poziomów. Ich konstrukcja powinna być wytrzymała, a zarazem lekka. Schody można kształtować na kilka sposobów, a ich układ statyczny mogą stanowić różne elementy. Materiały z jakich się je wykonuje powinny być dobrane do warunków eksploatacji schodów.

Co to jest strefa pożarowa i jak się ją uzyskuje?


Przestrzenie zagrożone pożarem są wydzielane przegrodami o określonych odpornościach na płomień i gorący dym. Szczelne odcięcie takich stref powoduje brak możliwości rozprzestrzeniania się pożaru i gorących gazów pomiędzy pomieszczeniami. Poznajmy poszczególne elementy odcięć pożarowych.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Zanim przystąpimy do budowy musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę można uzyskać w kilku instytucjach. Uzyskamy je w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta lub w Wydziale Architektury, budownictwa, Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego.

Jak urządzić wnętrze w stylu glamour z motywem Marylin Monroe?

Uwielbiasz szykowne wnętrza? Urządź swój pokój w stylu glamour. Nie zapomnij o dodatkach z motywem Marylin Monroe - symbolu elegancji i dobrego stylu. Wystarczy kilka drobnych elementów, żeby odmienić smutny pokój w ciepły kącik z pomysłem!

Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Coraz więcej płacimy za energię dostarczaną do naszych domów. Może więc warto zastanowić się nad energooszczędną nieruchomością? Mamy do wyboru projekt domu energooszczędnego lub pakiet energooszczędny. Jakie są różnice między nimi?

Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Czasem w trakcie remontu próbujemy różnych zabiegów by powiększyć jakiś pokój. Najprostszym na to sposobem jest wyburzenie lub przesunięcie ściany. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, szczególnie, gdy mieszkamy w mieszkaniu spółdzielczym.

Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?


Ilość zużywanej energii, w każdym domu, uzależniona jest od zastosowanych w nim materiałów i technologii budowlanych. Koszty eksploatacji rozwiązań energooszczędnych są niższe i przyjazne dla środowiska. Największa ilość energii w domach zużywana jest na ich ogrzewanie, dlatego powinniśmy wybrać materiały pozwalające zatrzymywać ciepło w domu.

Czym jest teren uzbrojony?


Każda działka, na której planujemy postawić dom powinna być uzbrojona. Co to oznacza? Uzbrojenie terenu to nic innego jak doprowadzenie w obrębie działki takich mediów jak: wodociąg, sieć kanalizacyjna, energetyczna oraz gazowa.

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów. Jednak głównym źródłem wiedzy obecnie jest Internet, bez trudu można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a także wirtualne dzienniki budowy.

Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?

Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Jak zaplanować koszty budowy?

Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien


Wyrób budowlany będzie mógł znaleźć się w sprzedaży, dopiero jak uzyska niezbędne dokumenty potwierdzające dopuszczenie go do obrotu. Postępowanie to jest regulowane przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Jest kilka dróg umożliwiających na wprowadzenie wyrobu do obrotu.

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

REKLAMA