Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkania z wielkiej płyty były budowane w dwóch systemach - otwartym i zamkniętym. System zamknięty to taki, w którym niemal każda ściana jest konstrukcyjna - wówczas bardzo trudno zmienić położenie takich ścian. Drugi to system otwarty. Charakteryzuje się tym, że mieszkania są większe, a ich układ jest bardziej urozmaicony. Taki typ mieszkania jest też łatwiejszy w przebudowie, ponieważ ścianki działowe są wykonane z cegły. A system otwarty “rama H”, jest wypełniany cegłami lub pustakami. W budynkach wzniesionych w tej technologii nie występują ściany nośne, co umożliwia praktycznie dowolną aranżację wnętrz.
REKLAMA
Zobacz także: Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?
Nie rozpędzajmy się jednak! Zanim weźmiemy narzędzia do ręki koniecznie musimy udać się do naszej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Tam umówimy się na wizytę inspektora budowlanego, który stwierdzi, czy wskazane przez nas ściany nadają się do ewentualnej przebudowy lub zupełnej rozbiórki.
Zobacz także: Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?
Jeżeli będziemy mieli wątpliwości dotyczące strony prawnej naszych remontowych planów, możemy zajrzeć do prawa budowlanego. Określa ono w jakich przypadkach wystarczy zgłoszenie dotyczące remontu, a na jakie prace remontowe wymagane będzie pozwolenie.
Jeśli mamy wątpliwości, odnośnie planowanego remontu udajmy się o rade do urzędu gminy, powiatu, bądź dzielnicy.
REKLAMA
REKLAMA