Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?
REKLAMA
REKLAMA
Fakty dotyczące oświetlenia
- Niemal 80% wszystkich docierających informacji do człowieka odbieranych jest dzięki zdolności widzenia. Prawidłowe oświetlenie stwarza nam komfort pracy i chroni oczy.
- Przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków w gospodarstwie domowym jest najczęściej złe lub niedostateczne oświetlenie.
Jakie rodzaje lamp nadają się do mieszkania?
- Żarówki (zwykłe, matowe, halogenowe) na napięcie sieciowe.
- Lampy halogenowe.
- Świetlówki kompaktowe, wkręcane jak zwykłe żarówki, jako oszczędne warianty żarówek. Odznaczają się one znacznie wyższą skutecznością świetlną i wydłużonym okresem trwałości.
- Zwyczajne świetlówki, które są dość powszechnie stosowane. Produkuje się je w wielu wymiarach, kształtach i o różnej barwie światła.
- Specjalne halogenowe lampy wypełnione parą metalu o wysokim ciśnieniu. Mogą być wykorzystywane w strefie mieszkalnej jako dekoracyjne akcenty świetlne.
Zasady instalowania punktów świetlnych
Oświetlenie przed domem
REKLAMA
Lampy o dużym zasięgu i stosownej mocy mają dobrze oświetlać wejście do domu i znajdujące się przed nim schody, bez oślepiania i zacienienia.
Zobacz także: Jak zadbać o dobre oświetlenie?
Oświetlenie pokoju
Światło podczas czytania powinno padać ukośnie z tyłu. Dla osób pracujących przy biurku są potrzebne oprawy stołowe, które oświetlą całe pole pracy. Źródło światła powinno się znajdować z boku, aby nie powstawał cień na biurku. Lampa za telewizorem dyskretnie i przyjemnie rozjaśnia otoczenie.
Zobacz także: Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie kuchni
Osoba pracująca w kuchni wie, że tu potrzebne jest dobre oświetlenie. Równomierne oświetlenie od sufitu zapewnia dobrą widoczność i umożliwia wgląd do szafek. Dodatkowe oświetlenie strefy pracy ułatwia przygotowywanie posiłków. Same tylko reflektory punktowe tworzyłyby jedynie wysepki światła.
REKLAMA
REKLAMA