REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?

Barwne kompozycje z roślin iglastych na rabatach mogą zmienić swój wyraz z nadejściem zimy. Jesienno-zimowe przebarwienia igieł lub łusek roślin iglastych są naturalnym procesem fizjologicznym a z nastaniem wiosny wszystkie rośliny odzyskują swoje barwy. Jakie iglaki mogą zaskoczyć kolorystyką zimą?

Które ozdobne rośliny ogrodowe zawiązują pąki przed zimą?


Widząc jesienią dorodne pąki na wielu roślinach ogrodowych zastanawiamy się czy to nie jest jakaś anomalia? Czy możliwe jest aby zakwitły zimą i zmarzły? Ozdobne krzewy ogrodowe kwitnące wczesną wiosną wytwarzają pąki już przed zimą. To naturalne zjawisko a pąki tych roślin są przystosowane do przetrwania nawet najtrudniejszych warunków zimą. Jakie to rośliny?

Jakie rośliny mogą uczulać zimą?


Czy w zimie alergicy mogą spać spokojnie? Również zimą osoby o obniżonej odporności mogą być narażone na skutki pylenia niektórych roślin. Które gatunki drzew i krzewów mogą zagrażać alergikom w okresie zimy?

Jaką choinkę wybrać na Święta?


Jakie gatunki drzew iglastych kryją się pod tą potoczną nazwą? O czym warto wiedzieć przy wyborze drzewka na Święta Bożego Narodzenia?

REKLAMA

Jak zabezpieczyć kolumnowe iglaki przed śniegiem?

Po obfitych opadach śniegu wiele roślin zatraca swój pokrój lub nawet rozłamuje się. Nie trzeba wiele pracy aby uchronić ulubione iglaki przed ciężarem śniegu. Najprostszym sposobem uniknięcia rozłamania lub wykrzywienia pędów pod ciężarem śniegu jest obwiązanie każdej rośliny spiralnie sznurkiem.

Czy należy podlewać rośliny zimą?


Bardzo ważne w przypadku iglaków i zimozielonych roślin liściastych jest obfite nawodnienie przed zimą. Szczególnie istotne staje się to, gdy jesień jest sucha i słoneczna. Jakie rośliny są szczególnie wrażliwe na brak podlewania zimą? Co to jest susza fizjologiczna i czym grozi?

Miniaturowa choinka

Co zrobić, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na tradycyjną choinkę lub lubimy elegancki minimalizm? Czy jest roślina, którą można postawić nawet na biurku i cieszyć się zielenią i zapachem żywej choinki? Ciekawa, karłowa odmiana świerka spełni te oczekiwania.

Jak zmienić taras w bajkowy ogród?

Taras, jak i każde inne miejsce w naszym domu, zaaranżować możemy dowolnie. Przy odrobinie inwencji bez trudu zmienimy go w bajkowy ogród, który stanie się nasza dumą.

REKLAMA

Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród. Uprawa roślin sadowniczych przynosi wiele satysfakcji, a efektem są pyszne, wyhodowane w sposób ekologiczny owoce. Aby uprawa sadu była łatwa i efektowna, warto wybrać odpowiednie miejsce pod sad, przygotować glebę, zaplanować położenie rozsadzeń i dobrać odpowiednie gatunki roślin sadowniczych ze smacznymi owocami.

Jak stworzyć wymarzony ogród dla dzieci?

Ogród dla dzieci – niewielkim wysiłkiem możemy stworzyć dzieciom kącik do zabawy i odpoczynku. Przygotowanie ogrodu dla maluchów nie jest drogie, wystarczy kilka drobiazgów, które zamienią ogród w miejsce zabaw i odpoczynku naszych dzieci.

Gdzie możesz zastosować zioła ze swojego ogródka?

Hodujesz dużo ziół, ale tak naprawdę nie wiesz, do jakich potraw najlepiej je dodawać? Jakiego rodzaju mięso przyprawia się anyżem, co można przyprawić bazylia, a co estragonem? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze zioła i przykłady potraw, do których możesz je dodawać.

Choroby roślin ogrodowych

Szkodniki – wróg, którego musimy poznać jeśli chcemy właściwie dbać o rośliny ogrodowe. Przedstawiamy objawy chorób, które najczęściej atakują rośliny w naszym ogrodzie.

Jak zbudować kaskadę w ogrodzie?

Jednym z rozwiązań wodnych stosowanych w ogrodach jest kaskada. Jest to rodzaj wodospadu, w którym woda spada z progu lub po stopniach.

Co warto wiedzieć o roślinach okrywowych?

Rośliny okrywowe – czy mogą zastąpić tradycyjny trawnik? Dlaczego rośliny okrywowe sadzi się w miejscach trudnych do koszenia? Czy rośliny okrywowe nadają się również do ogrodów skalnych?

Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Chcesz zająć się ogrodem, ale nie wiesz, jakich narzędzi będziesz potrzebować? Wiele zależy od wielkości terenu wokół domu i prac, jakie będziesz wykonywać, ale jest kilka podstawowych narzędzi, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Ile kosztuje ogród?

Zakupiłam dom na obrzeżach miasta. Chciałabym założyć ogród, ale nie wiem, na jakie koszty powinnam się przygotować? Marzena z Ełku

Jak wygląda proces projektowania ogrodu?

Zakładam właśnie ogród. Już mam ustalony termin rozmowy z projektantem. Nie wiem, czego powinienem się po nim spodziewać. Proszę o pomoc. Oskar z Krakowa

Po czym rozpoznać dobrego ogrodnika?

Wraz z mężem przeprowadziłam się do Jabłonny, niedaleko Warszawy. Mamy tutaj dom i dużo miejsca na ogród. Nie wiem tylko, jak wybrać właściwego architekta ogrodów. Po czym można go poznać? Anna z Jabłonny

Jak projektować ogrody wewnętrzne i podwórkowe?

Zaczynam dopiero pracować jako architekt. Dostałam zlecenie zaprojektowania ogrodu wewnętrznego za przedwojenną kamienicą. Jak powinnam podejść do tego zadania? Od czego muszę zacząć? Magda z Krakowa

Nowe trendy w polskim ogrodzie - galeria

Polski ogród nie zawsze musi przypominać obraz mickiewiczowskiego Soplicowa. Zobacz, co nowego proponują architekci ogrodów. Co jest teraz modne? Jakie nowe trendy są najbardziej atrakcyjne?

Co to są rośliny okrywowe?

Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie. Obecnie rośliny okrywowe stają się alternatywą dla trawnika w naszych przydomowych ogrodach.

Jak efektywnie urządzić ogród?

Efektywnie urządzony ogród to taki, który jest funkcjonalny i taki, w którym czujemy się bezpiecznie. Istotne znaczenie ma to, jakie rośliny zasadzimy w naszym ogrodzie. Każda roślina w ogrodzie spełnia róże funkcje, np. ogrodzenie z żywopłotu chroni działkę przed intruzami. Dlatego należy dokładnie rozważyć, jakie rośliny zasadzimy i czy wpłynie to na efektywne urządzenie naszego ogrodu.

Jak uprawia się paprocie?

Jeszcze do niedawna spotykaliśmy paprocie głównie w skupiskach leśnych, a już z od jakiegoś czasu stają się coraz bardziej popularną ozdobą naszych domów.

Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Istnieje wiele różnych możliwości aranżacji wodnych w ogrodzie, między innymi stawy, oczka wodne, strumienie, kaskady, wodospady oraz fontanny i rzeźby wodne. Która z nich będzie najlepiej pasować do Twojego ogrodu?

Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?

Jeśli chcemy uprawiać różnorodne gatunki roślin, nie będąc uzależnionym od naszego klimatu, wybudujmy w ogrodzie szklarnię. Jak to zrobić?

Z czego mogę wykonać kompost?

W każdym gospodarstwie domowym produkuje się bardzo dużą ilość różnego rodzaju śmieci czy odpadków. Dość duży procent stanowią odpady kuchenne, które w doskonały sposób nadają się do wykorzystania w kompostowniku.

Jak dbać o grill w ogrodzie?

Wspólne spotkania przy grillu z rodziną czy przyjaciółmi są nieodłącznym elementem letniego wypoczynku w ogrodzie. Gdy chcesz wzbogacić Twój ogród o grilla zastanów się nad jego wyborem.

Jak konserwować i naprawiać parasole i markizy ogrodowe?

Ogród jest tym miejscem, w którym chętnie spędzacie wolny czas. Piękny i funkcjonalny ogród sprawia, iż z ogromną przyjemnością przebywacie w nim razem z Waszymi najbliższymi, np. pijąc kawę czy bawiąc się z dziećmi.

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany. Niektóre organizmy przynoszą wiele szkód. Ich działalność naraża na straty właścicieli ogrodów. Szkodniki mogą niszczyć rośliny, zjadać plony, a nawet deformować teren. Radzimy jak się pozbyć szkodników z naszego ogrodu.

Jaki powinien być ogrodowy domek na narzędzia

Denerwuje Cię bałagan w ogrodzie? Chowanie foteli ogrodowych za każdym razem do domu? Brak miejsca na rowery czy kosiarkę? Jeśli tylko masz w ogrodzie trochę wolnej przestrzeni, to możesz rozwiązać te problemy budując funkcjonalne pomieszczenie.

Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco. Gdy wokół nierówności terenu (pagórka) ułożymy ścieżki, stworzymy punkty widokowe, zbudujemy ogródek skalny lub nawet poprowadzimy strumyki, nasz ogród zmieni się nie do poznania.

Jak stworzyć sobie warsztat pracy?

Dobrze zorganizowany i wyposażony warsztat pracy jest niezbędny dla osoby, która dba o swój dom, ogród i samodzielnie dokonuje drobnych napraw i remontów.

Pomieszczenie gospodarcze – jak je zorganizować

Pomieszczenia gospodarcze znajdują się w bardzo wielu domach jednorodzinnych. Najczęściej są to miejsca, których gromadzi się i przechowuje często nieużyteczne rzeczy. Podpowiadamy, jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze, aby było bezpieczne.

Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?

Uszkodzone płyty chodnikowe czy brukowe to nie tylko defekt natury estetycznej, ale jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników takiego chodnika.

Jak działają automatyczne systemy nawadniania?

Nawadnianie to jeden z systemów melioracji wodnych polegający na dostarczaniu glebie wody w celu pokrycia jej niedoborów i zwiększenia jej produktywności. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto zainstalować automatyczne systemy nawadniania.

Nawierzchnie z bruku kamiennego

Nawierzchnie z kamiennego bruku mają zwykle surową formę ułożonych w rzędach kostek, ale mogą też być falujące, wielobarwne i we wzory.

Nawierzchnia z kostki betonowej

W ogrodach cenimy sobie naturalność, dlatego do budowy ścieżek wybierane są zazwyczaj materiały takie jak kamień, drewno czy żwir. Nawierzchnie z nich wykonane łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie starzeją.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego wapnem

Stabilizacja gruntu wapnem pozwala na wykorzystanie nieprzydatnych gruntów spoistych, które w stanie nasączonym wodą tracą właściwości wytrzymałościowe i przy tym wykazują się dużą wysadzinowością w okresie zimy.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem

Proces stabilizacji cementem polega na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody oraz zagęszczeniu takiej mieszanki.

Basen w ogródku

Nie trzeba być wielką szychą, gwiazdą czy biznesmenem, żeby mieć w ogrodzie basen. Coraz więcej osób decyduje się na ten komfort – okazuje się, że wcale nie musi to być droga inwestycja.

Światło przed domem

Sposobów na oświetlenie wejścia do domu jest bardzo wiele. Wyboru najlepiej dokonać już na etapie projektowania. Wtedy najwygodniej przygotować odpowiednie przewody i kable.

Schronienie w ogrodzie

Altana ażurowa to ciekawa propozycja dla każdego ogrodu. Ozdobiona pnączami może być doskonałym miejscem na odpoczynek oraz praktycznym schronieniem dla mebli ogrodowych.

Zraszacz

Urządzenie służące do rozpylania wody. Istnieje kilka rodzajów zraszaczy: rotacyjne, statyczne, mikrozraszacze oraz zraszacze młoteczkowe.

Jak wykonać schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie – jeśli nasz ogród leży na terenie nienaruszonym można od razu przystąpić do wykonania wykopu. Jeśli jednak schody ogrodowe mają być zbudowane w utworzonym sztucznie nasypie, grunt wymaga przedtem bardzo dobrego zagęszczenia przez mechaniczne lub ręczne ubicie.

Projekt ogrodu

Projekt ogrodu jest tak samo ważny jak projekt domu, dlatego aby ogród wyglądał ładnie i przy tym był funkcjonalny warto zatrudnić osobę, która znając zasady kompozycji, stworzy nam nasz mały raj.

Ogród angielski

Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – barokiem, który charakteryzował się rygorem i sztucznością. Ogród angielski nawiązywał do naturalnych ogrodów krajobrazowych, odrzucał sztuczność i geometryczność.

Ogród francuski

Ogród francuski – styl aranżacji ogrodów zapoczątkowany we Francji w XVII wieku, w dobie barokowego przepychu i bogactwa. Aranżacja ogrodów na styl francuski szybko rozpowszechniła się w całej Europie, lecz czas dominacji ogrodów francuskich był stosunkowo krótki – wyparły go inne formy architektury ogrodowej.

Czy wiesz jak pielęgnować ogródek różany?

Marzysz, żeby w Twoim ogrodzie rosły róże? Pielęgnacja ogródku różanego nie jest wcale taka trudna! Sprawdź, jak opiekować się kwiatami.

Czy wiesz jak zrobić plac zabaw dla dziecka w ogrodzie?

Twój dzieciak chce się bawić w ogrodzie? Nic prostszego – zbuduj mu plac zabaw, a z pewnością spędzi w tam wiele niezapomnianych chwil.

Czy wiesz jak dbać o ogrodowy żywopłot?

Chcesz by cię osłaniał i pięknie wyglądał. Trzeba jednak o niego odpowiednio dbać.
Jak to zrobić. Oto kilka rad:

REKLAMA