REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działają automatyczne systemy nawadniania?

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Ogród.
Ogród.

REKLAMA

REKLAMA

Nawadnianie to jeden z systemów melioracji wodnych polegający na dostarczaniu glebie wody w celu pokrycia jej niedoborów i zwiększenia jej produktywności. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto zainstalować automatyczne systemy nawadniania.

Automatyczne systemy nawadniania zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych. Szybko trafiły do Europy, gdzie swoją popularność zyskały w krajach zachodnich .Choć jednorazowy koszt urządzeń może wydawać się duży, zwraca się już po kilku latach użytkowania dzięki małemu zużyciu wody, a instalacje systemu można wykonywać etapami.

REKLAMA

Projekt

Najtrudniejszym zadaniem związanym z tworzeniem instalacji jest opracowanie projektu w taki sposób, by zużywając jak najmniej wody, można było zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność. Dlatego też warto zwrócić się do fachowca, który ma doświadczenie w projektowaniu rozmieszczenia zraszaczy, ilości i przebiegu linii nawadniających oraz wielkości rur itp. Aby projekt spełniał nasze oczekiwania, nie zapomnijmy dostarczyć osobie sporządzającej projekt dokładnego planu naszego ogrodu, z naniesionymi grupami drzew, ścieżkami i elementami architektury.

Automatyczne rozwiązania w ogrodzie

Koszt instalacji automatycznego systemu nawadniania zależy od wielu czynników. Miedzy innymi od stopnia różnorodności ogrodu, rodzaju źródła wody oraz wydajności i ciśnienia, konieczności uzdatniania wody oraz stopnia zautomatyzowania.

Automatyczne nawadnianie sprawdza się głównie w dużych ogrodach z roślinnością mającą różne zapotrzebowanie na wodę .Dzięki precyzyjnemu układowi dozującemu określoną ilość wody do rośliny, mamy pewność, że zapewnimy jej odpowiednią wilgotność gleby. Istnieje wiele typów zraszaczy dostosowanych do różnych gatunków roślin. Do trawników najlepsze będą zraszacze wynurzane, do żywopłotów - linie kroplujące, na rabaty kwiatowe i bylinowe - mikrozraszacze, linie kroplujące i zraszacze, do drzewek - linie kroplujące bądź zraszacze wynurzalne .Głównym elementem zraszacza jest sterownik (programator). Jest to urządzenie elektroniczne, w którym programuje się godziny włączania i wyłączania poszczególnych sekcji systemu .Sterownik wysyła impuls do elektrozaworu, który zamyka bądź otwiera poszczególne sekcje systemu nawadniającego.

Zobacz także: Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na wykopy, montaż systemu najlepiej przeprowadzić jeszcze przed założeniem trawnika i rabat bylinowych. Rury i zraszacze wynurzalne a także przewody elektryczne do zaworów należy umieścić na głębokości około 30 cm . Pod zraszaczami i w najniżej położonych miejscach systemu układa się dodatkowo warstwę żwiru. Zapobiega on zapychaniu się zaworów odwadniających i działa jako drenaż. Elektrozawory wraz z filtrami instaluje się w specjalnych osłonach, wypełnionych żwirem drenującym. Sterowniki i programatory można umieścić na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie domu w poręcznym miejscu.

Automatyczne konewki

REKLAMA

Odpowiednikiem automatycznego systemu nawadniającego są dobrze sprawujące się na balkonach i tarasach tzw. „automatyczne konewki”. Takie minisystemy posiadają niezależny zbiornik na wodę wystarczającej przeciętnie na 40 dni dla 20 roślin (zależy to oczywiście od rodzaju roślin). Jest to często minusem tego typu instalacji, gdyż wymaga co jakiś czas uzupełniania wody w zbiorniku i nie sprawdza się przy większej ilości roślin.

Elektryczne konewki działają na zasadzie grawitacyjnej bądź za pomocą pompki. Zasilane są baterią. Cały system jest mało skomplikowany. Składa się z wężyków doprowadzających wodę bezpośrednio do doniczki, oraz mikrokomputera sterującego procesami nawadniania. Dzięki takiemu rozwiązaniu już nigdy nie będziemy martwić się o nasze rośliny podczas wyjazdu i dużego upału.

Zobacz także: Woda w ogrodzie niskim kosztem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA