Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

REKLAMA
REKLAMA
Gdzie umieścić skarpę?
1. Możesz usypać skarpę w formie wału wokół domu. Będzie to stanowić pewnego rodzaju parawan między ruchliwą ulicą, a domem.
2. Możesz zrobić wykop w miejscu, gdzie później zrobisz taras.
3. Wykopy są bardzo ważne przy budowie wjazdu do garażu w piwnicy.
4. Wzniesienia nie powinny mieć regularnych kształtów, ponieważ będą wyglądać sztucznie. Musisz się postarać, aby wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie.
5. Trzeba odpowiednio dobrać rośliny.
REKLAMA
Te, które rosną szybciej i są większe możesz posadzić dalej, natomiast na pierwszym planie powinny rosnąć rośliny niższe.
Skarpy wyglądają dobrze w towarzystwie drewna i kamienia, a także takich dodatków do ogrodu jak siedziska czy pergole.
Jak uformować nierówności terenu?
Aby uformować nasyp należy zgromadzić dużo ziemi. Może to być ta, która została z wykopów pod fundamenty domu.
Trzeba liczyć się z tym, że skarpa po jakimś czasie osiądzie, więc warto zrobić nieco wyższy pagórek.
Umocnienia do nierówności terenu
Każda skarpa, mniejsza, czy większa wymaga umocnienia, aby się nie osuwała. Jeśli nachylenie skarpy jest niewielkie wystarczy je tylko w odpowiedni sposób wyprofilować i obłożyć kamieniami.
Jeśli nachylenie przekracza 30% potrzebna jest trwała konstrukcja, która umocni wzniesienie. Często wystarczy zwykły murek kwiatowy lub mur oporowy.
Sytuacja jest trudniejsza, kiedy skarpa jest bardzo wysoka. Wtedy zwykłe murki nie wystarczą, ponieważ taki nasyp trzeba umocnić ścianami oporowymi – najczęściej konstrukcji żelbetowej, które musi zaprojektować, po dokonaniu wszelkich możliwych obliczeń, konstruktor z uprawnieniami.
Zobacz także: Schronienie w ogrodzie
Jeśli chcesz zbudować mur oporowy, który będzie się mieścić na obrzeżach działki, przede wszystkim trzeba to uzgodnić z sąsiadem. Jeśli natomiast nie masz sąsiada, a Twoja działka przylega do jakiegoś terenu publicznego, np. drogi czy parku, konieczne jest dostosowanie wyglądu ogrodzenia do otoczenia i miejscowych wymogów.
Jeśli ogrodzenie nie przekroczy wysokością 2 m wystarczy zgłosić projekt budowy do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Jeśli będzie wyższe, wtedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.
Wygląd nierówności terenu w ogrodzie
REKLAMA
Bardzo dobrze, jeśli murki oporowe i kwiatowe pasują do elewacji lub ogrodzenia, a także do elementów dodatkowych, takich jak meble ogrodowe. Jeśli chcesz, aby wszystko się ze sobą komponowało należy wykorzystywać do wykonania murków kamieni, które łatwo znaleźć w okolicy. Nie należy natomiast mieszać różnego rodzaju kamieni, ponieważ będzie to wyglądać sztucznie.
Skarpy, których nachylenie nie przekracza 30% i nie są wyższe niż 50 cm można w prosty sposób zabezpieczyć suchym murkiem. Są to płaskie kamienie układane jeden na drugim (nie trzeba do tego fundamentu ani żadnego spoiwa).
Aby wykonać suchy murek nie wolno stosować otoczaków, ponieważ taki kamień musi mieć przynajmniej jedną prostą ścianę.
Murek kwiatowy, to jak sama nazwa wskazuje, kwiaty, więc między kamieniami posadź rośliny przeznaczone specjalnie do takich wzniesień.
Mogą to być, nie wyższe niż 30 cm, byliny rabatowe.
Trzeba zwrócić uwagę na to, w jaką stronę jest ustawione wzniesienie, ponieważ różne rośliny mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia.
Byliny skalne najlepiej sadzić na stronach południowych i południowo-wschodnich, a byliny ciepłolubne na stronach zachodnich i północno-zachodnich.
Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego
Rośliny możesz posadzić podczas budowania suchego muru albo zostawić to na później, tylko że wtedy musisz pamiętać o zostawieniu szczelin między kamieniami, aby później móc je wypełnić ziemią i bylinami.
Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl
REKLAMA
REKLAMA