REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz
Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco.
Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco. Gdy wokół nierówności terenu (pagórka) ułożymy ścieżki, stworzymy punkty widokowe, zbudujemy ogródek skalny lub nawet poprowadzimy strumyki, nasz ogród zmieni się nie do poznania.

Gdzie umieścić skarpę?

1. Możesz usypać skarpę w formie wału wokół domu. Będzie to stanowić pewnego rodzaju parawan między ruchliwą ulicą, a domem.
2. Możesz zrobić wykop w miejscu, gdzie później zrobisz taras.
3. Wykopy są bardzo ważne przy budowie wjazdu do garażu w piwnicy.
4. Wzniesienia nie powinny mieć regularnych kształtów, ponieważ będą wyglądać sztucznie. Musisz się postarać, aby wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie.
5. Trzeba odpowiednio dobrać rośliny.

REKLAMA

Te, które rosną szybciej i są większe możesz posadzić dalej, natomiast na pierwszym planie powinny rosnąć rośliny niższe.

Skarpy wyglądają dobrze w towarzystwie drewna i kamienia, a także takich dodatków do ogrodu jak siedziska czy pergole.

Jak uformować nierówności terenu?

Aby uformować nasyp należy zgromadzić dużo ziemi. Może to być ta, która została z wykopów pod fundamenty domu.
Trzeba liczyć się z tym, że skarpa po jakimś czasie osiądzie, więc warto zrobić nieco wyższy pagórek.

Umocnienia do nierówności terenu

Każda skarpa, mniejsza, czy większa wymaga umocnienia, aby się nie osuwała. Jeśli nachylenie skarpy jest niewielkie wystarczy je tylko w odpowiedni sposób wyprofilować i obłożyć kamieniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nachylenie przekracza 30% potrzebna jest trwała konstrukcja, która umocni wzniesienie. Często wystarczy zwykły murek kwiatowy lub mur oporowy.
Sytuacja jest trudniejsza, kiedy skarpa jest bardzo wysoka. Wtedy zwykłe murki nie wystarczą, ponieważ taki nasyp trzeba umocnić ścianami oporowymi – najczęściej konstrukcji żelbetowej, które musi zaprojektować, po dokonaniu wszelkich możliwych obliczeń, konstruktor z uprawnieniami.

Zobacz także: Schronienie w ogrodzie

Jeśli chcesz zbudować mur oporowy, który będzie się mieścić na obrzeżach działki, przede wszystkim trzeba to uzgodnić z sąsiadem. Jeśli natomiast nie masz sąsiada, a Twoja działka przylega do jakiegoś terenu publicznego, np. drogi czy parku, konieczne jest dostosowanie wyglądu ogrodzenia do otoczenia i miejscowych wymogów.


Jeśli ogrodzenie nie przekroczy wysokością 2 m wystarczy zgłosić projekt budowy do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Jeśli będzie wyższe, wtedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.

Wygląd nierówności terenu w ogrodzie

REKLAMA

Bardzo dobrze, jeśli murki oporowe i kwiatowe pasują do elewacji lub ogrodzenia, a także do elementów dodatkowych, takich jak meble ogrodowe. Jeśli chcesz, aby wszystko się ze sobą komponowało należy wykorzystywać do wykonania murków kamieni, które łatwo znaleźć w okolicy. Nie należy natomiast mieszać różnego rodzaju kamieni, ponieważ będzie to wyglądać sztucznie.

Skarpy, których nachylenie nie przekracza 30% i nie są wyższe niż 50 cm można w prosty sposób zabezpieczyć suchym murkiem. Są to płaskie kamienie układane jeden na drugim (nie trzeba do tego fundamentu ani żadnego spoiwa).

Aby wykonać suchy murek nie wolno stosować otoczaków, ponieważ taki kamień musi mieć przynajmniej jedną prostą ścianę.

Murek kwiatowy, to jak sama nazwa wskazuje, kwiaty, więc między kamieniami posadź rośliny przeznaczone specjalnie do takich wzniesień. 

Mogą to być, nie wyższe niż 30 cm, byliny rabatowe.

Trzeba zwrócić uwagę na to, w jaką stronę jest ustawione wzniesienie, ponieważ różne rośliny mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia.

Byliny skalne najlepiej sadzić na stronach południowych i południowo-wschodnich, a byliny ciepłolubne na stronach zachodnich i północno-zachodnich.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

Rośliny możesz posadzić podczas budowania suchego muru albo zostawić to na później, tylko że wtedy musisz pamiętać o zostawieniu szczelin między kamieniami, aby później móc je wypełnić ziemią i bylinami.

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA