Jaką choinkę wybrać na Święta?
REKLAMA
REKLAMA
Drzewa najczęściej wybierane na choinki
REKLAMA
Zanim kupimy wymarzone drzewko warto zastanowić się, jaki gatunek bądź odmiana będą najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb i warunków. Najczęściej w punktach sprzedaży roślin można spotkać się z kilkoma popularnymi drzewami iglastymi wybieranymi na choinki.
Świerk pospolity (Picea abies) o krótkich zielonych igłach i charakterystycznym zapachu jest gatunkiem, który najczęściej spotykamy w polskich domach. Nieco bardziej dekoracyjny jest jednak świerk kłujący (Picea pungens) o igłach dłuższych, i jak nazwa wskazuje, kłujących. Na szczególną uwagę zasługuje jego odmiana `Glauca` czyli popularny świerk srebrny o charakterystycznym ubarwieniu. Spośród jodeł najczęściej wybierana jest jodła kaukaska (Abies nordmanniana) o długich, szerokich i żywozielonych igłach, mających zdolność do długiego utrzymywania się po ścięciu drzewa. Jodła ta ma również gęsty, dekoracyjny pokrój. W sprzedaży spotkać można także jodłę koreańską (Abies koreana) – drzewo o ładnym, regularnym kształcie, którego cechą charakterystyczną są dojrzewające latem szyszki w kolorze fioletowym.
Zobacz także: Jakie rośliny oprócz choinki umilą Święta?
Choinka w doniczce czy cięta?
Drzewka bożonarodzeniowe są dostępne w dwóch formach: w doniczce z bryłą korzeniową lub cięte do jednorazowego użytku w okresie świątecznym. Okazy z bryłą ziemi mają tę zaletę, że można je później zasadzić w ogrodzie, co jest modnym i godnym polecenia proekologicznym zwyczajem. Najpierw musimy się upewnić czy bryła korzeniowa jest odpowiedniej wielkości a pojemnik ma właściwą średnicę – roślina nie powinna być włożona w zbyt mały pojemnik. Zdarzają się drzewa ze zbyt radykalnie przyciętym korzeniem, włożone do doniczki z ziemią – z nich nie będzie pociechy w ogrodzie. Dlatego nie dziwmy się, jeśli doniczka wyda nam się za duża, wówczas istnieje większa szansa, że drzewko przetrwa do wiosny a potem przyjmie się w ogrodzie.
Rośliny oferowane są też w różnych wysokościach – od kilkudziesięciu centymetrów do ponad 3 m, co pozwala to na wybranie najbardziej odpowiedniego do naszych warunków drzewka.
Zobacz także: Jaki iglak na świąteczną choinkę?
Należy pamiętać, żeby rośliny w doniczkach z bryłą korzeniową nie stały zbyt długo w ciepłych pomieszczeniach lub w pobliżu kaloryferów. Lepiej przetrwają do wiosny, jeśli krótko po Świętach przeniesiemy je do chłodniejszego pomieszczenia i nie zapomnimy o podlaniu ich minimum raz w tygodniu.
REKLAMA
REKLAMA