Jak stworzyć sobie warsztat pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli chcesz stworzyć warsztat pracy w pomieszczeniu gospodarczym zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.
REKLAMA
Wentylacja i oświetlenie
Bardzo istotną rolę w miejscu pracy odgrywa odpowiednia wentylacja. Optymalną opcją jest usytuowanie warsztatu między oknem a drzwiami. Jeżeli nie masz takiej możliwości rozważ zainstalowanie wymuszonej wentylacji czyli, np. wentylatora.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest oświetlenie. Jeżeli w Twoim pomieszczeniu gospodarczym są okna to pewnie dostarczają one odpowiedniej ilości światła w dzień, natomiast gdy nie ma możliwości wstawienia okien ściennych można pomyśleć o oknach dachowych. Jeżeli potrzebujesz sztucznego oświetlenia pamiętaj, by nie stosować jarzeniówek, gdyż ich światło powoduje, iż zmienia się postrzeganie szybko obracających się elementów narzędzi np. frezarek czy wiertarek.
Blat roboczy
Do odpowiedniej organizacji pracy w warsztacie konieczny jest blat roboczy. Jeżeli twój warsztat służy jednocześnie jako pomieszczenie gospodarcze zdecyduj się na blat składany i szafę z perforowaną tylną ścianą. Gdy natomiast warsztat nie będzie współdzielony z pomieszczeniem gospodarczym optymalny będzie wolno stojący blat.
Wygodę i efektywność w warsztacie zapewni odpowiednie ustawienie narzędzi stacjonarnych, tak by przechodzenie od jednego do drugiego nie było trudne.
Podłoga
Podłoga w warsztacie musi być wykonana z materiału łatwego do utrzymania w porządku, np. antypoślizgowe płytki ceramiczne. Staraj się, abyś w warsztacie pracy miał jak najmniej szpar pod szafkami, gdyż zbiera się tam nie tylko kurz, ale również mogą wpadać tam małe elementy, których w warsztacie nie brakuje, np. śrubki, nakrętki.
Polecamy: Jakich narzędzi pomiarowych będziesz potrzebował
Pamiętaj również o odpowiedniej instalacji przewodów elektrycznych, w taki sposób, by nie plątały się pod nogami i nie powodowały spadania narzędzi.
Czytaj także: Etapy prac
REKLAMA
REKLAMA