Z czego mogę wykonać kompost?

REKLAMA
REKLAMA
Wykorzystując naturalne odpadki do biodegradacji uzyskujesz ekologiczny i tani środek do nawożenia roślin.
REKLAMA
Proces rozkładu materiałów organicznych w kompostowniku jest złożony i zależy od kilku czynników:
1. od materiału, który kompostujesz,
2. temperatury kompostowania,
3. ilości dostępnego tlenu,
4. wilgotności materiału organicznego,
5. ilości i jakości mikroorganizmów kompostujących.
Materiał do kompostowania może być bardzo różnorodny, praktycznie nadają się do tego celu niemal wszystkie odpady organiczne z domu i ogrodu.
Co można włożyć do kompostownika
Do kompostownika możesz włożyć obierki z owoców i warzyw. Niektóre z nich są bardzo wartościowe, gdyż zawierają dużą ilość potasu, np. skórki z bananów. Również do warstw kompostownika możesz dodać herbatę i kawę. Herbata (liście) zawiera dużo azotu, natomiast kawa bogata jest w proteiny oraz olejki. Nie zapominaj też o makulaturze, gdyż papier i kartony powstają z drewna i są dobrym materiałem do tworzenia w kompostowniku suchej warstwy. Papier czy karton najlepiej podrzyj na drobne kawałki.
Jeżeli masz czysty popiół z kominka również możesz dodać go do kompostu, a wzbogaci go on o sole mineralne.
Ryby i mięso
Jeżeli chcesz umieścić w kompostowniku ryby lub mięso, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Resztki ryb czy mięsa przyciągają muchy i inne szkodniki dlatego umieszczaj je zawsze w środku kompostownika, wówczas proces rozkładu nastąpi szybko, a wysoka temperatura spowoduje, że larwy się nie wylęgną lub zostaną zniszczone. Dobrze jest też na warstwie z mięsa i ryb ułożyć warstwę trawy lub ziemi.
Polecamy: Jak budować kompostownik
Gdyby Twój kompost był zbyt ubogi w składniki mineralne możesz wzbogacić go przez stosowanie odpowiednich preparatów dostępnych na rynku.
Czytaj także: Jak dbać o grill w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA