Jak naprawić lub wymienić pękniętą płytkę?
REKLAMA
REKLAMA
Kamyki rada na małe pęknięcia
Jeżeli pęknięcie jest niewielkie, możesz je łatwo naprawić wypełniając szczelinę klejem epoksydowym lub silikonem z odpowiednią domieszką barwnika. W przypadku gdy płytka nie jest pęknięta a jedynie wykruszona, np. na środku, rozwierć wykruszenie, a w to miejsce wstaw „plombę” wykorzystując w tym celu, np. mały barwny kamyk. Wklej go i zafuguj. Pamiętaj, aby w płytce wiercić otwór stopniowo zwiększając grubość wiertła. Wierceniem od razu wiertłem o dużej średnicy możesz spowodować zniszczenie płytki. Podczas wiercenia w tak kruchym materiale nie używaj, tzw. udaru, ponieważ dodatkowe drgania mogą doprowadzić do zniszczenia płytki.
REKLAMA
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Wymiana płytki
W przypadku dużego pęknięcia, płytkę należy wymienić. W tym celu usuń fugę ze spoiny otaczającej płytkę. Możesz wykruszyć ją wkrętakiem albo specjalnym nożem do usuwania fug. Rób to bardzo ostrożnie, aby podczas tych prac nie uszkodzić sąsiednich płytek.
Polecamy: Jak wymienić płytkę ceramiczną
Klej pod płytką rozmiękcz rozgrzanym żelazkiem przykładając je przez wilgotną ściereczkę do uszkodzonej płytki. Pamiętaj, aby nie nagrzewać innych płytek. Po nagrzaniu płytki usuń ją podważając szpachelką bądź małym łomem.
Gdy usuniesz już uszkodzoną płytkę, wyskrob spod niej stary klej, a w to miejsce nałóż nową zaprawę. Dociśnij płytkę używając obciążnika, np. grubej książki i pozostaw obciążoną na 24 godziny.
W przypadku, gdy wymieniana płytka znajduje się na ścianie przyklej ją taśmą. Po wyschnięciu usuń nadmiar kleju ze szczelin i nałóż nową fugę.
Czytaj także: Jak naprawić podłogę z płytek PCV
REKLAMA
REKLAMA