REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Katarzyna Adamik
Narzędzia ogrodnicze.
Narzędzia ogrodnicze.

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz zająć się ogrodem, ale nie wiesz, jakich narzędzi będziesz potrzebować? Wiele zależy od wielkości terenu wokół domu i prac, jakie będziesz wykonywać, ale jest kilka podstawowych narzędzi, których nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Narzędzia do przekopywania

Do przekopywania najlepsze będą proste narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Należą do nich szpadel, grabie i widły. Szpadel to rodzaj łopaty, skonstruowany głównie do kopania i przenoszenia ziemi. Dzięki niemu woda i powietrze docierają do głębokich warstw ziemi i podnoszą jej żyzność.

REKLAMA

W sklepach ogrodniczych można znaleźć szpadle o różnych wielkościach łopaty, różnej długości trzonków oraz o zróżnicowanym ciężarze. Kolejnym narzędziem są garbie. Potrzebne są głównie do rozdrabniania i wyrównywania skopanej gleby. Istnieje wiele rodzajów grabi o różnym przeznaczeniu:

  • grabie drewniane, stosowane są w rolnictwie do prac żniwnych oraz łąkowych;
  • grabie metalowe wykonywane są w postaci wykroju z grubej blachy stalowej (wykorzystywane głównie w ogrodnictwie);
  • grabie mogą być wykonane także ze sprężystych stalowych prętów, tzw. miotło-grabie; służą one do grabienia liści.

Do przekopywania, potrzebne będą nam także widły. Jest to narzędzie składające się z drzewca oraz z metalowej końcówki z długimi, lekko zakrzywionymi ku przodowi zębami. Przydają się do poruszenia bardzo twardej ziemi lub rozrzucania nawozów organicznych.

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?

Do spulchniania niewielkich fragmentów gleby będą nam zapewne potrzebne pazurki (dostępne o różnym rozstawie zębów). Najlepiej, gdy są wykonane ze stali nierdzewnej. Przy okazji dzięki pazurkom można wyrwać z podłoża nieduże chwasty. Większych możemy pozbyć się przy pomocy motyki. To jedno z najstarszych narzędzi. Zbudowane są z ostrza, najczęściej stalowego, osadzonego na drewnianym trzonku prawie prostopadle do trzonka. Ostrze to może mieć różne kształty i wielkości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Narzędzia do sadzenia

Do sadzenia, niezbędnym narzędziem będzie łopata. Powinna być lekka i ostra, żeby łatwo wchodziła w ziemię. Należy wybrać taką, której trzonek dobrze leży w dłoniach. Do wykopywania i sadzenia niewielkich roślin pielęgnacji w doniczkach przyda się podręczna łopatka. Najlepiej by była wykonana ze stali nierdzewnej. Niezastąpiona podczas wycinania w glebie różnej głębokości dołków dla roślin będzie sadzarka do cebul.

Narzędzia do przycinania

Żeby sprawnie i szybko przyciąć rośliny potrzebny będzie zastaw kilku narzędzi.

Sekator ogrodowy przyda się do obcinania cienkich gałęzi i usuwania zwiędłych kwiatów. Zwróćmy uwagę na to, by posiadał solidną sprężynę, ułatwiającą pracę. Grubsze gałęzie należy przycinać mocniejszymi dwuręcznymi nożycami do gałęzi. Na rynku dostępne są także nożyce do strzyżenia żywopłotów i niewielkich trawników, ułatwiające przycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach na przykład przy krawężnikach. Podobną funkcje spełniają podkaszarki elektryczne. Mając większą przestrzeń do skoszenia, należy zaopatrzyć się w kosiarkę do trawy. 

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Wyróżniamy kilka typów kosiarek, różnią się rodzajem napędu. Kosiarki akumulatorowe są ciche i niezależne od źródła prądu. Wadą jest krótki czas pracy, do 40 min. Trwałość baterii wynosi 4 lat do 7 lat w zależności o częstotliwości użytkowania. Kosiarki elektryczne są lekkie i łatwe w eksploatacji. Minusem jest ograniczenie zasięgu koszenia poprzez kabel. Kosiarki spalinowe są dość tanie w eksploatacji. Niestety podczas wydzielają spaliny o nieprzyjemnym zapachu i głośno pracują. Najbardziej ekologicznym, tanim w eksploatacji urządzeniem do koszenia jest kosiarka zasilana energią słoneczną. Wadą jest wysoka cena i fakt, iż mogą pracować tylko w dni słoneczne i posiadają niewielką moc. Ten typ kosiarki najbardziej sprawdza się w małych ogrodach.

Gdy nasz ogród jest rozległy i koszenie trawy jest pracochłonne, warto zainwestować w kosiarki-ciągniki, dzięki którym zaoszczędzimy czas, a koszenie stanie się przyjemnością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA