Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Narzędzia do przekopywania
Do przekopywania najlepsze będą proste narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Należą do nich szpadel, grabie i widły. Szpadel to rodzaj łopaty, skonstruowany głównie do kopania i przenoszenia ziemi. Dzięki niemu woda i powietrze docierają do głębokich warstw ziemi i podnoszą jej żyzność.
REKLAMA
W sklepach ogrodniczych można znaleźć szpadle o różnych wielkościach łopaty, różnej długości trzonków oraz o zróżnicowanym ciężarze. Kolejnym narzędziem są garbie. Potrzebne są głównie do rozdrabniania i wyrównywania skopanej gleby. Istnieje wiele rodzajów grabi o różnym przeznaczeniu:
- grabie drewniane, stosowane są w rolnictwie do prac żniwnych oraz łąkowych;
- grabie metalowe wykonywane są w postaci wykroju z grubej blachy stalowej (wykorzystywane głównie w ogrodnictwie);
- grabie mogą być wykonane także ze sprężystych stalowych prętów, tzw. miotło-grabie; służą one do grabienia liści.
Do przekopywania, potrzebne będą nam także widły. Jest to narzędzie składające się z drzewca oraz z metalowej końcówki z długimi, lekko zakrzywionymi ku przodowi zębami. Przydają się do poruszenia bardzo twardej ziemi lub rozrzucania nawozów organicznych.
Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?
Do spulchniania niewielkich fragmentów gleby będą nam zapewne potrzebne pazurki (dostępne o różnym rozstawie zębów). Najlepiej, gdy są wykonane ze stali nierdzewnej. Przy okazji dzięki pazurkom można wyrwać z podłoża nieduże chwasty. Większych możemy pozbyć się przy pomocy motyki. To jedno z najstarszych narzędzi. Zbudowane są z ostrza, najczęściej stalowego, osadzonego na drewnianym trzonku prawie prostopadle do trzonka. Ostrze to może mieć różne kształty i wielkości.
Narzędzia do sadzenia
Do sadzenia, niezbędnym narzędziem będzie łopata. Powinna być lekka i ostra, żeby łatwo wchodziła w ziemię. Należy wybrać taką, której trzonek dobrze leży w dłoniach. Do wykopywania i sadzenia niewielkich roślin pielęgnacji w doniczkach przyda się podręczna łopatka. Najlepiej by była wykonana ze stali nierdzewnej. Niezastąpiona podczas wycinania w glebie różnej głębokości dołków dla roślin będzie sadzarka do cebul.
Narzędzia do przycinania
Żeby sprawnie i szybko przyciąć rośliny potrzebny będzie zastaw kilku narzędzi.
Sekator ogrodowy przyda się do obcinania cienkich gałęzi i usuwania zwiędłych kwiatów. Zwróćmy uwagę na to, by posiadał solidną sprężynę, ułatwiającą pracę. Grubsze gałęzie należy przycinać mocniejszymi dwuręcznymi nożycami do gałęzi. Na rynku dostępne są także nożyce do strzyżenia żywopłotów i niewielkich trawników, ułatwiające przycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach na przykład przy krawężnikach. Podobną funkcje spełniają podkaszarki elektryczne. Mając większą przestrzeń do skoszenia, należy zaopatrzyć się w kosiarkę do trawy.
Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego
Wyróżniamy kilka typów kosiarek, różnią się rodzajem napędu. Kosiarki akumulatorowe są ciche i niezależne od źródła prądu. Wadą jest krótki czas pracy, do 40 min. Trwałość baterii wynosi 4 lat do 7 lat w zależności o częstotliwości użytkowania. Kosiarki elektryczne są lekkie i łatwe w eksploatacji. Minusem jest ograniczenie zasięgu koszenia poprzez kabel. Kosiarki spalinowe są dość tanie w eksploatacji. Niestety podczas wydzielają spaliny o nieprzyjemnym zapachu i głośno pracują. Najbardziej ekologicznym, tanim w eksploatacji urządzeniem do koszenia jest kosiarka zasilana energią słoneczną. Wadą jest wysoka cena i fakt, iż mogą pracować tylko w dni słoneczne i posiadają niewielką moc. Ten typ kosiarki najbardziej sprawdza się w małych ogrodach.
Gdy nasz ogród jest rozległy i koszenie trawy jest pracochłonne, warto zainwestować w kosiarki-ciągniki, dzięki którym zaoszczędzimy czas, a koszenie stanie się przyjemnością.
REKLAMA
REKLAMA