Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima) to roślina, która pojawiła się w odmianie doniczkowej stosunkowo niedawno. W zależności od tego, jaki kolor podoba nam się najbardziej, możemy wybierać spośród bieli, czerwieni, różu lub żółci. Róża miniaturowa to kwiat stosunkowo łatwy w uprawie, dlatego doskonale nadaje się także na prezent. Radzimy jak pielęgnować Różę miniaturową.
Kwiaty w łazience – dlaczego nie, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie rośliny doniczkowe. Sitowie, Cibora, Paproć, Kalatea lub Kroton – to kwiaty, które będą dobrze rosły w łazience. Podpowiadamy jak hodować i pielęgnować kwiaty rosnące w łazienkach.
Zygokaktus (Zygocactus) nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym czy grudnikiem. Zygokaktus kwitnie od listopada aż do stycznia, wytwarza duże, intensywnie kolorowe kwiaty – w zależności od odmiany – białe, karminowe, fiołkowe, jasnoróżowe, łososiowe lub pomarańczowe. Podpowiadamy, jak hodować zygokaktusa.
Zimą, mimo że większość roślin przechodzi w stan spoczynku, nasze kwiaty doniczkowe narażone są na różne niekorzystne czynniki. Ogrzewanie, suche powietrze, przeciągi, duże różnice temperatur np. podczas wietrzenia pomieszczeń to przyczyny osłabienia roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak rozwiązać różnorodne problemy, które mogą wyniknąć ze złej pielęgnacji kwiatów doniczkowych.
Wysiewanie nasion to proces, który kojarzy nam się z zaawansowanym ogrodnictwem, nawet jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne. Niektóre z nasion należy wysiewać wprost do gruntu, inne potrzebują najpierw wysiania do inspektu. Bez względu na to, ile czasu poświęcimy na wyhodowanie własnych sadzonek, niewątpliwie da nam to wiele satysfakcji. Radzimy, jak i kiedy wysiewać nasiona.
Szeflera (Schefflera) to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Szeflera naturalnie rośnie jako wiecznie zielone drzewo lub krzew, w Polsce uprawia się odmiany, które osiągają nieco mniejsze rozmiary. Ze względu na swoje ozdobne liście, szeflera wygląda bardzo atrakcyjnie nawet wtedy, gdy jest niewielką rośliną doniczkową. Radzimy, jak uprawiać szeflerę.
Werbena ogrodowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Powstała w wyniku skrzyżowań wielu gatunków werben. Werbena ogrodowa pochodzi z Ameryki. Charakteryzuje się zwartym, nieregularnym pokrojem. Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne i karbowane. Werbena ogrodowa kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; jednolite lub z tzw. oczkiem. Werbena ogrodowa osiąga do 40 cm wysokości.
Storczyk falenopsis jest najłatwiejszy w uprawie. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a jego wspaniałe, duże kwiaty – gładkie, w kropki, w paski, w wielkie plamy – długo cieszą wzrok. W naturalnym środowisku storczyk falenopsis występuje w Filipinach, Himalajach i Australii.
Hortensja pochodzi z Ameryki oraz Azji. Od wielu lat uprawiana jest zarówno w mieszkaniu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian należy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jest ona najbardziej atrakcyjna i występuje w wielu kolorach. Możemy spotkać odmiany o kwiatach niebieskich, różowych, czerwonych, białych oraz wielu odcieniach wyżej wymienionych barw.
Róża chińska pochodzi z Chin. Jest to wieloletnia, wiecznie zielona krzewinka, która osiąga do 1,5 metra wysokości. W miejscach naturalnego występowania róży chińskiej używana jest jako piękny, kolorowy żywopłot. Róża chińska charakteryzuje się błyszczącymi liśćmi o różnych kształtach, przeważnie ostro zakończonych. Hibiskus rosa-sinensis ma bardzo dekoracyjne, duże kwiaty, z wnętrza których wyrasta słupek wraz z pręcikiem.
Gardenia to wiecznie zielony krzew pochodzący z Azji Wschodniej. Gardenia posiada błyszczące, eliptyczne, skórzaste liście. Na końcach pędów w kątach liści znajdują się duże kwiaty. Pojawiają się one na przełomie stycznia i lutego. Kwiaty gardenii mają barwę białą, czasem żółtą oraz silny i przyjemny zapach, który przypomina woń jaśminu. Gardenia jasminoides i jej odmiana Veitchii, to najlepiej nadające się do uprawy domowej gardenie.