Chamaedorea – palma górska
REKLAMA
REKLAMA
Pielęgnacja palmy górskiej na wiosnę i w lecie
REKLAMA
Palmę górską przesadzamy co dwa lata. Zabieg ten wykonujemy w marcu, gdy bryła korzeniowa wypełni całą doniczkę. Roślinę przesadzamy do podłoża składającego się z ziemi kwiatowej, ziemi próchniczej lub włóknistego torfu. W lecie podlewamy palmę dwa – trzy razy w tygodniu. Co dwa tygodnie zasilamy roślinę specjalnym nawozem dla roślin liściastych. Powinniśmy jednak dwukrotnie zmniejszyć stężenie tego preparatu niż zalecane jest na opakowaniu. Palma górska najlepiej rozwija się w temperaturze 180C, w jasnym słońcu, regularnie zraszana. Najlepsze będzie dla niej miejsce bez przeciągów, w którym nie zabraknie jej świeżego powietrza. Powinniśmy unikać wystawiania palmy górskiej na pełne słońce, ponieważ promienie mogą spalić jej liście.
Zobacz także: Jukka (Yucca) – jak ją pielęgnować?
Pielęgnacja palmy górskiej jesienią i w zimie
Zimą palmę górską podlewamy tylko tak, aby ziemia w doniczce była wilgotna. Częstotliwość podlewania zależy głównie od temperatury otoczenia. Roślina potrzebuje jasnego stanowiska i regularnego zraszania. Powinniśmy systematycznie wycierać liście palmy górskiej z kurzu. Dzięki temu zabiegowi jednocześnie nawilżymy roślinę.
Zobacz także: Opuncja (Opuntia)
Rozmnażanie palmy górskiej
Palmę górską rozmnażamy z nasion. Wysiewamy je do ziemi wymieszanej pół na pół z torfem i piaskiem. Głębokość sadzenia powinna wynosić 25 mm. Nasiona możemy także położyć na powierzchni ziemi. Kiedy wykiełkują, powinniśmy je posadzić do właściwego podłoża. Nasiona najlepiej rozwijają się w temperaturze 240C–260C i przy stałej wilgotności podłoża. Kiedy pojawią się pierwsze liście, rośliny przesadzamy do oddzielnych doniczek.
Uschnięte pióropusze obcinamy sekatorem tuż przy pniu. Aby zapobiec brązowieniu liści, ustawiamy doniczkę z palmą górską na warstwie mokrego żwiru.
Palmy górskie warto kupować jako małe okazy, ponieważ obserwacja ich powolnego wzrostu sprawi miłośnikom kwiatów wielką przyjemność.
REKLAMA
REKLAMA