Ukorzeniacze
REKLAMA
REKLAMA
Sposoby ukorzeniania
REKLAMA
Mamy kilka sposobów ukorzeniania np.:
Sadzonkowanie – metoda ta polega na pobraniu fragmentu z rośliny matecznej – sadzonki. Po umieszczeniu w podłożu regeneruje ona korzeń. Po pewnym czasie wytwarza ulistniony pęd i staje się samodzielną rośliną. Taką metodą możemy rozmnażać większość gatunków ozdobnych krzewów liściastych, ale też bylin i roślin doniczkowych.
Ukorzenianie korzonków – metoda ta jest znacznie szybsza i skraca czas pozyskiwania nowych roślin. Możliwe jest także wyrastanie bujnego systemu korzeniowego, co zapewnia prawidłowy i szybki wzrost części nadziemnej. Ponadto, ukorzeniacze chronią sadzonki przez gniciem powodowanym przez chorobotwórcze grzyby.
Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?
Metoda ukorzeniania
Pobraną sadzonkę zanurzamy w proszku na głębokość taką, na jakiej spodziewamy się uzyskać korzenie i na jaką sadzonka zostanie zagłębiona w podłożu. Zanurzona końcówka powinna być równomiernie pokryta ukorzeniaczem. Nadmiar powinniśmy usunąć. Należy chronić liście lub inne części rośliny przed preparatem, ponieważ może dojść do uszkodzenia i obumarcia rośliny. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w podłożu przygotowując wcześniej otwór o odpowiedniej grubości. Bezpośrednie wciskanie sadzonki w podłoże spowoduje starcie preparatu.
Zobacz także: Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?
REKLAMA
REKLAMA