REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz

Justyna Hek
Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz. Fot. Fotolia
Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krąpiel (Tacca) nazywany jest również Kwiatem nietoperzem, Diabelskim kwiatem lub Kocim kwiatem. Krąpiel pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Znane są trzy gatunki tych diabelskich kwiatów. W zależności od koloru przykwiatków wyróżniamy – Tacca nivea, Tacca integrifolia i Tacca chantieri. Krąpiele nadają się do uprawy zarówno w mieszkaniu, jak i w oranżerii czy w szklarni.

Charakterystyka Diabelskiego kwiatu

REKLAMA

Krąpiel swoje nazwy takie jak Diabelski kwiat, Kwiat nietoperz czy Koci kwiat zawdzięcza bardzo efektownym, dużym kwiatom, które osiągają nawet 50 cm średnicy. Poza tym każdy pojedynczy kwiat wytwarza liść przykwiatostanowy o długości około 30 cm. Liść swoim wyglądem przypomina tasiemkę. Oprócz tego cały kwiatostan Krąpieli składa się z dwóch podkwiatków, które, tak samo jak cała roślina, są dość duże. Same podkwiatki przypominają skrzydła nietoperza – stąd nazwa Kwiat nietoperz.

Zobacz także: Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Różnorodność gatunków Krąpieli

Wyróżniamy trzy gatunki Krąpieli, które różnicowane są na podstawie koloru przykwiatków. Istnieje odmiana nazywana Tacca nivea o przykwiatkach białych, odmiana Tacca integrifolia z zielono-kremowymi przykwiatkami i Tacca chantieri z przykwiatkami o barwie ciemnobrązowej. Te trzy odmiany dorastają do około jednego metra wysokości i 60 cm szerokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska

Miejsce uprawy Krąpieli

Krąpiel powinniśmy hodować w oranżeriach lub szklarniach, pod warunkiem, że panuje w nich dość wysoka temperatura. Wynika to z warunków naturalnych, w jakich rośnie Krąpiel. Jeśli chcemy uprawiać Krąpiel w domu, jest to możliwe, jednak wymaga wysiłku. Powinniśmy zapewnić tej roślinie odpowiednie miejsce – jasne i jednocześnie, a także takie, w którym nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Warunki uprawy Krąpieli

Dla Krąpieli ważna jest wilgotność powietrza i gleby. Krąpiel nie toleruje zbyt mokrego podłoża, jednak należy dbać o to, aby gleba była wilgotna. Pamiętajmy też, że Krąpiel jest rośliną wymagającą dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa. Dlatego zraszajmy regularnie liście lub ustawmy doniczkę na podstawce wypełnionej żwirem zalanym wodą – woda będzie przez cały czas parować i tym samym sprawi, że poziom wilgotności utrzyma się na stałym poziomie.

Zobacz także: Jukka (Yucca) – jak ją pielęgnować?

W okresie wegetacyjnym Krąpiel wymaga nawożenia nawozami wolnodziałającymi lub nawozami dolistnymi. W okresie spoczynku należy przenieść Krąpiel do pomieszczenia o temperaturze do 17°C.

Zobacz także: Werbena ogrodowa – doskonała roślina na balkon i taras

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA