REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Bożena Biela
Paphiopedilum – Sabotek piękny.
Paphiopedilum – Sabotek piękny.
Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Paphiopedilum zwany sabotkiem w przeciwieństwie do innych storczyków, pochodzi ze wschodniej Azji oraz z wysp na Pacyfiku. Sabotki to głównie tropikalne storczyki naziemne. Paphiopedilum mają wiązki korzeni lub kłącza i nie tworzą pseudobulw. Skórzaste liście są zielone, centkowane lub marmurkowate, w zależności od gatunku.

Spomiędzy liści sabotków wyrasta pęd o długości 15–50 cm. Kwiaty Paphiopedilum mogą mieć kolor biały, różowy, żółty, czerwony, brązowy, zielony a nawet prawie czarny w paski, kropki. Często mają włoski, a ich płatki bywają zwinięte w spiralę. Okres kwitnienia wielu znanych gatunków przypada na miesiące zimowe.

REKLAMA

Uprawa i pielęgnacja paphiopedilum

Paphiopedilum najlepiej rozwija się na wschodnim lub zachodnim oknie. Przez cały rok potrzebuje światła, lecz nie powinien stać w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia.

Rośliny z tego rodzaju mogą być ciepło- lub chłodolubne. Paphiopedilum z marmurkowymi i wydłużonymi liśćmi lepiej rosną w warunkach od umiarkowanych do ciepłych, kiedy temperatura w ciągu dnia mieści się w zakresie 21–27°C natomiast w nocy spada do 15–18°C. Gatunki chłodolubne mają z reguły jednolicie zielone, szeroko paskowate liście i kwitną głównie w zimie. Dla nich najlepszą temperaturą w nocy będzie 13–17°C, a w dzień 18–21°C. Rośliny te warto postawić na tacy z kilkucentymetrową warstwą keramzytu lub innego porowatego materiału. Dzięki takiemu zabiegowi utrzymujemy stałą wilgotność powietrza.

Zobacz także: Jak w naturze rozmnażają się storczyki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rośliny z tego rodzaju należy podlewać rzadko, ale dość intensywnie. Dorosłe okazy zwykle raz na 4 do 7 dni, a zimą nie częściej niż raz na tydzień. Zbyt częste podlewanie, bez okresu przeschnięcia, powoduje gnicie korzeni i w końcu doprowadza do śmierci rośliny. Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub woda destylowana.

Do storczyków gruntowych można używać takich samych nawozów jak do większości roślin doniczkowych. Nadaje się do tego również pożywka używana w uprawie hydroponicznej. Nawozić powinno się tylko w okresie wzrostu i kwitnienia.

Sabotki przesadzać należy zanim zaczną rosnąć. Zwykle zabieg ten przypada na wczesną wiosnę. Do przesadzania zalecana jest ziemia kompostowa z dodatkiem rozdrobnionych korzeni paproci z rodzaju Osmunda lub Polypodium. Podczas przesadzania nie należy zbyt mocno ugniatać ziemi.

Zobacz także: Co ma kwiat storczyka w środku

Rozmnażanie sabotków

REKLAMA

Sabotki rozmnaża się przez podział podczas przesadzania. Nowe okazy wsadzamy do wcześniej przygotowanej doniczki. Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Można stosować czystą korę lub średniorozdrobniony torf.

Paphiopedilum, podobnie jak większość storczyków tropikalnych, bezwzględnie wymagają lekkiego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Jest to najważniejszy aspekt uprawy tych roślin! Ich podłoże nie może być przez cały czas równomiernie wilgotne. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny.

Zobacz także: Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA