REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Bożena Biela
Paphiopedilum – Sabotek piękny.
Paphiopedilum – Sabotek piękny.
Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Paphiopedilum zwany sabotkiem w przeciwieństwie do innych storczyków, pochodzi ze wschodniej Azji oraz z wysp na Pacyfiku. Sabotki to głównie tropikalne storczyki naziemne. Paphiopedilum mają wiązki korzeni lub kłącza i nie tworzą pseudobulw. Skórzaste liście są zielone, centkowane lub marmurkowate, w zależności od gatunku.

Spomiędzy liści sabotków wyrasta pęd o długości 15–50 cm. Kwiaty Paphiopedilum mogą mieć kolor biały, różowy, żółty, czerwony, brązowy, zielony a nawet prawie czarny w paski, kropki. Często mają włoski, a ich płatki bywają zwinięte w spiralę. Okres kwitnienia wielu znanych gatunków przypada na miesiące zimowe.

REKLAMA

Uprawa i pielęgnacja paphiopedilum

Paphiopedilum najlepiej rozwija się na wschodnim lub zachodnim oknie. Przez cały rok potrzebuje światła, lecz nie powinien stać w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia.

Rośliny z tego rodzaju mogą być ciepło- lub chłodolubne. Paphiopedilum z marmurkowymi i wydłużonymi liśćmi lepiej rosną w warunkach od umiarkowanych do ciepłych, kiedy temperatura w ciągu dnia mieści się w zakresie 21–27°C natomiast w nocy spada do 15–18°C. Gatunki chłodolubne mają z reguły jednolicie zielone, szeroko paskowate liście i kwitną głównie w zimie. Dla nich najlepszą temperaturą w nocy będzie 13–17°C, a w dzień 18–21°C. Rośliny te warto postawić na tacy z kilkucentymetrową warstwą keramzytu lub innego porowatego materiału. Dzięki takiemu zabiegowi utrzymujemy stałą wilgotność powietrza.

Zobacz także: Jak w naturze rozmnażają się storczyki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rośliny z tego rodzaju należy podlewać rzadko, ale dość intensywnie. Dorosłe okazy zwykle raz na 4 do 7 dni, a zimą nie częściej niż raz na tydzień. Zbyt częste podlewanie, bez okresu przeschnięcia, powoduje gnicie korzeni i w końcu doprowadza do śmierci rośliny. Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub woda destylowana.

Do storczyków gruntowych można używać takich samych nawozów jak do większości roślin doniczkowych. Nadaje się do tego również pożywka używana w uprawie hydroponicznej. Nawozić powinno się tylko w okresie wzrostu i kwitnienia.

Sabotki przesadzać należy zanim zaczną rosnąć. Zwykle zabieg ten przypada na wczesną wiosnę. Do przesadzania zalecana jest ziemia kompostowa z dodatkiem rozdrobnionych korzeni paproci z rodzaju Osmunda lub Polypodium. Podczas przesadzania nie należy zbyt mocno ugniatać ziemi.

Zobacz także: Co ma kwiat storczyka w środku

Rozmnażanie sabotków

REKLAMA

Sabotki rozmnaża się przez podział podczas przesadzania. Nowe okazy wsadzamy do wcześniej przygotowanej doniczki. Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Można stosować czystą korę lub średniorozdrobniony torf.

Paphiopedilum, podobnie jak większość storczyków tropikalnych, bezwzględnie wymagają lekkiego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Jest to najważniejszy aspekt uprawy tych roślin! Ich podłoże nie może być przez cały czas równomiernie wilgotne. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny.

Zobacz także: Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA