Sansewieria (Sansevieria)
REKLAMA
Sansewieria (Sansevieria) pochodząca z Afryki i Azji roślina nazywana jest wężownicą ze względu na swoje ozdobne liście. To niewymagający sukulent gromadzący zapasy wody w liściach, dlatego świetnie nadaje się dla tych, którzy nie chcą poświęcać roślinom w swoim domu zbyt dużo czasu.
REKLAMA
Podział sansewierii
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy wyznaczone ze względu na kształt liści. Liście, które rosną pionowo, są sztywne i mieczowate są charakterystyczne dla większości wężownic. Najpopularniejszą odmianą wśród tego typu sansewierii jest sansewieria gwinejska nazywana językiem teściowej.
Liście układające się rozety charakteryzują drugą grupę wężownic. Wśród nich najbardziej znana jest sansewieria trifisaciataa hahnii – ze względu na intensywnie zielone liście poprzecinane jaśniejszymi paskami jest także najbardziej efektowną wężownicą z tych rozetowatych.
Zobacz także: Sansewiera wężownica
Pielęgnacja wężownicy
REKLAMA
Wężownice należą do mało wymagających roślin. Mimo to wymagają pewnej pielęgnacji. Jeśli chodzi o podlewanie, sansewierie nie potrzebują intensywnego podlewania właśnie ze względu na to, że są sukulentami. Obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni wężownicy. Sansewierie wymagają także suchej podstawki, dlatego podlewajmy je słabo, ale regularnie. Dodatkowo przy przesadzaniu możemy dno doniczki z wężownicą wypełnić drenażem z drobnych kamyczków czy styropianu.
Zwróćmy uwagę na to, jaką doniczkę wybraliśmy dla sansewierii. Odmiany należące do pierwszej grupy – o pionowych liściach mają tendencję do przewracania się. Właśnie dlatego wężownice potrzebują ciężkich doniczek – plastikowe mogą nie wystarczyć. Za ceramiczną doniczką przemawia także fakt, że korzenie wężownic bardzo intensywnie się rozrastają i czasem powodują pękanie pojemników.
Jak większość kwiatów doniczkowych, sansewieria wymaga regularnego nawożenia w czasie wzrostu. Latem korzystajmy z nawozów przeznaczonych do pielęgnacji roślin doniczkowych – co 2–3 tygodnie nawoźmy nasze wężownice.
Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego
Miejsce dla wężownicy
Wężownice są bardzo tolerancyjne jeśli chodzi o dobór miejsca. Będą dobrze rosły zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Jednak gdy liście sansewierii zaczną blednąć, to znak, że światła jest jednak za mało.
REKLAMA
REKLAMA