REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska

Bożena Biela
Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska.
Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Róża chińska pochodzi z Chin. Jest to wieloletnia, wiecznie zielona krzewinka, która osiąga do 1,5 metra wysokości. W miejscach naturalnego występowania róży chińskiej używana jest jako piękny, kolorowy żywopłot. Róża chińska charakteryzuje się błyszczącymi liśćmi o różnych kształtach, przeważnie ostro zakończonych. Hibiskus rosa-sinensis ma bardzo dekoracyjne, duże kwiaty, z wnętrza których wyrasta słupek wraz z pręcikiem.

Uprawa róży chińskiej

REKLAMA

Rośliny te lubią jasne i ciepłe stanowisko. Od czerwca zdrowe egzemplarze można wystawić na świeże powietrze, w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru. Róża chińska bardzo dobrze rozwija się w wysokiej temperaturze, która może dochodzić nawet do 240C. Zbyt wysokie mogą spowodować zbytnie wyciągnięcie się róży chińskiej i żółknięcie liści. W okresie zimowym temperatura powinna być na poziomie od 120C do 150C. Zbyt niskie temperatury mogą osłabić roślinę – wtedy stanie się podatna na szkodniki i choroby.

Hibiskus chiński lubi podłoże lekko próchnicze z dodatkiem piasku i torfu, którego pH powinno się wahać na poziomie 5,8–6,5.

Zobacz także: Ketmia syryjska – efektowny krzew na koniec lata

W okresie kwitnienia róża chińska wymaga regularnego nawadniania, nawożenia i codziennego zraszania. Roślinę powinniśmy nawozić raz w tygodniu, od początku wzrostu do połowy sierpnia. W późniejszym okresie nawozimy mniej aż do okresu spoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Róże chińskie często rosną nieregularnie, dlatego powinniśmy stosować cięcie korygujące. Dokonuje się go zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz.

Młode egzemplarze przesadzamy co roku, zaraz po rozpoczęciu wzrostu (czyli w lutym). Starsze przesadzamy zdecydowanie rzadziej.

Zobacz także: Skrytokwiat (Cryptanthus)

Rozmnażanie hibiskusa

REKLAMA

Zabieg ten polega na oddzieleniu od rośliny matecznej sadzonek, tak aby na odciętych końcach pozostał kawałek kory ze starego pnia. Nowe egzemplarze wsadzamy do doniczek z mieszaniną ziemi i piasku. Do ukorzenienia wymagane jest ciepłe podłoże (24–26ºC), duża wilgotność powietrza (ukorzeniać pod przykryciem np. folią) oraz jasne i rozproszone światło. Najodpowiedniejszy termin na tego typu rozmnażanie to maj i czerwiec.

Należy regularnie sprawdzać czy nasza roślina nie została zaatakowana przez żadną chorobę, ponieważ hibiskus często jest atakowany przez mszyce, łuszczyce czy czerwce mączyste. Jeżeli widzimy objawy chorobowe, należy zastosować środki ochrony roślin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA