REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy w 2024 r. ceny mieszkań nadal będą rosły?

Czego można się spodziewać po cenach mieszkań w 2024 r.? Co, zdaniem deweloperów, będzie miało decydujący wpływ na koszt realizacji projektów? 

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

REKLAMA

Biurokracja wydłuża czas inwestycji deweloperów, a płacą za to kupujący mieszkania

Dlaczego w Łodzi średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów wzrosła w tym roku o 6%, a w Krakowie – o 23%? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, czy może to mieć związek ze sprawnością działania urzędników odpowiedzialnych za wydawanie decyzji potrzebnych do rozpoczęcia budowy. 

Co deweloperzy mieszkaniowi sądzą na temat nowych przepisów budowlanych? Opinie są różne

Jak deweloperzy mieszkaniowi oceniają nowe przepisy budowlane? Nowe rozporządzenie ma regulować projektowanie małych mieszkań i usytuowanie budynków na działce. Jak to wpłynie na rynek? Czy wzrosną ceny mieszkań? 

Deweloperzy zadowoleni ze sprzedaży mieszkań w 2023 r. Ile lokali trafiło do nabywców?

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2023 r. Czy wyniki były lepsze niż w roku poprzednim? 

Dobre wiadomości dla planujących kupno nowego mieszkania: w październiku ceny na rynku pierwotnym wyhamowały

Nie tylko Bezpieczny Kredyt 2 procent zwiększył popyt na mieszkania, a w konsekwencji doprowadził do nienotowanych wcześniej poziomów cen mieszkań. Poza osobami zainteresowanymi kupnem pierwszego mieszkania wrześniowa i październikowa obniżka stóp procentowych przyciągnęła na rynek mieszkaniowy także innych nabywców. Na szczęście dla zainteresowanych kupnem, wrzesień był najprawdopodobniej miesiącem gdy te ceny osiągnęły szczyty.

REKLAMA

Zmiany w planowaniu przestrzennym, plan ogólny w każdej gminie do 2025 roku. Deweloperom będzie łatwiej budować? Spadną ceny mieszkań?

Reforma planowania przestrzennego weszła w życie 24 września 2023 r. Zgodnie z nowymi przepisami do końca grudnia 2025 r. każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Bez takiego dokumentu trudno będzie o jakąkolwiek inwestycję. – Deweloperzy, z którymi rozmawiamy, podkreślają, że to krok w dobrą stronę, ale mają wątpliwości, czy gminy będą w stanie uchwalić plany w tak krótkim czasie. Są obawy, że komplikacje przy realizacji reformy mogą wpłynąć na wyższe ceny gruntów, a w konsekwencji mieszkań – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. 

Ile kosztuje kawalerka od dewelopera? W jakim metrażu można kupić?

W jakim metrażu i cenie są oferowane kawalerki? W których projektach deweloperskich można kupić kawalerkę?

Jak wygląda rezerwacja mieszkania u dewelopera?

Jakie warunki rezerwacji mieszkań oferują deweloperzy? Ile czasu mają nabywcy na uzyskanie decyzji kredytowej? Czy sposób rezerwacji uzależniony jest od profilu inwestycji?

Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

Ile zarabiają na nas deweloperzy? NBP podał dane

Narodowy Bank Polski szacuje, że udział zysku deweloperskiego w cenie netto mieszkań wynosił w 2022 roku w 6. największych miastach w Polsce ok. 22 proc.

Zakup mieszkania od dewelopera czy na rynku wtórnym? Bezpieczeństwo, podatki, koszty, formalności, kredyt

Między zakupem mieszkania na rynku pierwotnym (od dewelopera) a wtórnym (z tzw. drugiej ręki) są pewne różnice. Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych? Która transakcja jest bezpieczniejsza? Co można powiedzieć o standardzie nieruchomości od dewelopera w porównaniu z tymi z drugiej ręki? 

Zakaz cesji umów deweloperskich. Uwaga! Nowe przepisy obejmują nie tylko Bezpieczny Kredyt 2%

Zakaz cesji umów deweloperskich został opracowany przy okazji wprowadzenia programu Bezpieczny Kredyt 2%. Mimo tego związku, wspomniany zakaz obejmie również transakcje mieszkaniowe bez rządowych dopłat podlegające przepisom nowej ustawy deweloperskiej. Od generalnego zakazu dokonywania cesji dotyczących umów deweloperskich przewidziano pewne wyjątki. Chodzi między innymi o możliwość przeniesienia uprawnień z umowy deweloperskiej na osoby spoza pierwszej i drugiej grupy podatkowej (raz na trzy lata). Ograniczenia co do cesji obejmują również umowy rezerwacyjne zawierane według nowych przepisów. Nie można będzie dokonywać cesji praw z takich umów poza krewnymi należącymi do pierwszej lub drugiej grupy podatkowej. Jak będzie funkcjonował zakaz cesji umów deweloperskich?

Deweloperzy wciąż dawkują podaż mieszkań. Czy kupujący mają się czego obawiać?

We wszystkich największych miastach sprzedaż nowych mieszkań znacznie przewyższała w tym roku ich dopływ na rynek. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że firmy deweloperskie mogą szybko zwiększyć podaż mieszkań, bo mają ich spory zapas w pozwoleniach na budowę.

Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

Jakie inwestycyjne plany mają deweloperzy na najbliższe 2 lata?

Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy mieszkaniowi? Ile nowych inwestycji trafi w tym roku na rynek? Jakie mieszkania znajdą się w nowych projektach? 

Czy w ofercie deweloperów przybywa gotowych mieszkań?

Czy kupujący chętniej wybierają mieszkania w inwestycjach, których budowa została zakończona? Jaki jest obecnie wybór gotowych lokali w ofercie deweloperów? Czy ceny ukończonych mieszkań są wyższe niż lokali w trakcie realizacji? Czy można dostać na nie rabat?

Waloryzacja cen u deweloperów jednak niedozwolona?

Obecna sytuacja zachęca deweloperów do waloryzowania cen lokali oraz domów. Taka praktyka budzi jednak wątpliwości i sprzeciw UOKiK-u. 

Wiosenne odbicie w budownictwie mieszkaniowym. Komentarz do danych GUS

Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje solidarne odbicie od dna wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt poprawy statystyk sprzedażowych deweloperów, ale także wiosennego ożywienia w budownictwie indywidualnym. 

Najlepsze agencje nieruchomości i deweloperzy w Polsce - ranking Otodom

Rynek nieruchomości doświadcza dynamicznych zmian, dlatego potrzebujemy prawdziwych autorytetów, którzy będą wyznaczać ich kierunki. W piątek 21 kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2022 - agencje nieruchomości i deweloperów, którzy świadczą najlepszej jakości usługi i poprzez profesjonalne podejście do obsługi klienta budują nowe standardy w branży.

Deweloperzy wolą budować mieszkania niż domy. Dlaczego?

W największych miastach dom jednorodzinny to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Dlatego deweloperzy budują tam głównie mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, ile domów na sprzedaż jest obecnie w ofercie deweloperów oraz ile one kosztują.

NBP: w IV kwartale 2022 r. oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań. Ile?

W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę nowych mieszkań - poinformował w opublikowanym w środę 29 marca 2023 raporcie Narodowy Bank Polski. Ich liczba jest wyższa o blisko 24,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”

W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

Bezpieczny kredyt 2% potrzebny klientom i całej branży nieruchomości

Czynniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na rynek nieruchomości to rządowy program dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania, czyli tzw. Bezpieczny kredyt 2%, poprawa sytuacji gospodarczej związana ze spadkiem inflacji przewidywana na II połowę roku, a także złagodzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego warunków oceny zdolności kredytowej, zawartych w  tzw. Rekomendacji S. 

Sprzedaż mieszkań przez deweloperów w styczniu 2023

Deweloperzy działający na 7 największych rynkach w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) sprzedali w styczniu 2023 r. 3,3 tys mieszkań, o 2% więcej niż w grudniu - wynika z danych Otodom Analytics. Wzrosła również aktywność potencjalnych nabywców.

Ceny mieszkań w styczniu 2023 GALERIA

Ceny mieszkań 2023. W styczniu średnia cena metra kwadratowego w największych miastach się ustabilizowała. Dotyczy to rynku zarówno pierwotnego jak i wtórnego. Zobacz galerię!

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2022 roku?

Jakie wyniki osiągnęły firmy deweloperskie w 2022 roku? Jak kształtowała się sprzedaż w porównaniu z 2021 rokiem? Ile mieszkań deweloperzy mają aktualnie w ofercie? Czy wybór jest mniejszy niż rok temu? 

W mieszkaniówce 2022 to symboliczny koniec boomu. Czy 2023 będzie rokiem klienta?

Ostatni kwartał 2022 r. przyniósł symboliczny, ale pierwszy od blisko 7 lat kwartalny spadek nominalnych cen mieszkań – wynika z najnowszego Kwartalnika Mieszkaniowego Otodom i Polityki Insight. Towarzyszył temu dalszy spadek obrotów, zarówno w liczbie nowych ofert jak i transakcji. Wygasał także szok popytowy na rynku najmu. Zdaniem ekspertów wraz z końcem 2022 r. zakończył się trwający od kilku lat boom na rynku mieszkaniowym.

Co z cenami mieszkań w 2023 w nowych inwestycjach mieszkaniowych?

Czy obniżki cen budowanych teraz mieszkań są możliwe przy aktualnych kosztach realizacji projektów? W jakich cenach oferowane będą lokale w nowych inwestycjach? Czy firmy decydują się na rozpoczynanie budów?

Czy sektor mieszkaniowy będzie się konsolidował?

Czy deweloperzy mieszkaniowi biorą pod uwagę scenariusz, w którym decydują się na konsolidację z innym podmiotem? W jakiej sytuacji firmy mogłyby zacząć rozpatrywać takie rozwiązanie?

Branża deweloperska w 2022 - podsumowanie

Dla wielu branż 2022 był ciężkim rokiem. Wojna w Ukrainie, rosnące stopy procentowe czy droższe kredyty hipoteczne to jedne z najważniejszych czynników, jakie miały wpływ na sytuację deweloperów w minionym roku. Jak podaje raport JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2022” popyt na mieszkania spada, a ostatnio był tak niski jedynie w 2020 podczas pandemii COVID. Coraz większe znaczenie na rynku zdobywają nabywcy gotówkowi.

Ceny nowych mieszkań w Polsce. Na jaką obniżkę ceny ofertowej można liczyć?

Kupujący mieszkania w Trójmieście mogą liczyć na dwucyfrowe obniżki; w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu może to być kilka procent, a Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma opustów (potocznie: upustów) - wynika z raportu CBRE. W III kw. 2022 r. promocje cenowe dotyczyły co czwartej inwestycji - wskazano.

Jak mieszkaniówka przygotowuje się na recesję?

Jaką strategie przyjęły firmy deweloperskie do czasu poprawy koniunktury na rynku mieszkaniowym? Jakie plany mają na przyszły rok? Czy spodziewają się odbicia gospodarczego? Czym w odczuciu deweloperów obecne spowolnienie gospodarcze różni się od tego, które mieliśmy w 2008 roku?

Black Friday u deweloperów - darmowy notariusz, wystrój wnętrza

Czegoś takiego na rynku deweloperskim jeszcze nie było. Zazwyczaj deweloperzy nie musieli włączać się do wyścigu o klientów w czasie promocji i wyprzedaży. W tym roku sytuacja wygląda zgoła inaczej. Większość deweloperów na Black Friday, Cyber Monday albo Black Week proponuje wysokie rabaty czy dodatkowe usługi - wszystko p to, by w czasie kryzysu przyciągnąć klientów.

Jakie mieszkania sprzedają się obecnie u deweloperów?

W których inwestycjach deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań? Jakie lokale cieszą się największym powodzeniem wśród nabywców? W jakich cenach? Jak dużo mieszkań kupowanych jest na wynajem? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Za kilka lat zabraknie mieszkań na rynku [Komentarz do danych GUS]

W ostatnich 3 miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 21 tys. lokali mieszkalnych, o 45% mniej niż w tych samych miesiącach w 2021 roku. Wstrzymywanie nowych inwestycji to naturalny ruch, gdy spada popyt, ale jednocześnie oznacza to, że za 2-3 lata zanotujemy drastyczny spadek mieszkań oddawanych do użytkowania.

Zakup gruntów przez deweloperów – czy skończyły się problemy?

Jeszcze niedawno deweloperzy skarżyli się na duże utrudnienia z zakupem gruntów pod inwestycje, z powodu ich małej dostępności. Przekładało się to na wysokość cen sprzedawanych przez nich mieszkań. Czy obecnie sytuacja się unormowała?

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w III kwartale 2022?

Jakie wyniki odnotowały firmy deweloperskie w trzecim kwartale tego roku? Jak kształtuje się poziom sprzedaży w porównaniu do drugiego kwartału br. i roku 2021? Co wpłynęło na wynik? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Jak mały deweloper może obniżyć podatki?

Zmiany w zakresie składki zdrowotnej podwyższyły próg wejścia dla początkujących deweloperów. Czy są jakieś alternatywy dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera krok po kroku

Kupno mieszkania czy domu może być stresujący nie tylko z powodów finansowych, ale także ze względu na dużą liczbę formalności. Wychodząc naprzeciw potrzebom nabywców, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyjaśnia, o jakie dokumenty należy zadbać oraz jakie prawa przysługują nabywcom lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, zgodnie z nową ustawą deweloperską.

Zwrot pieniędzy z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - upadłość dewelopera i inne powody

Nie tylko upadłość dewelopera daje prawo do zwrotu wpłaconych na zakup mieszkania pieniędzy z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, ale też m.in. upadłość banku, przekroczenie terminów lub nieprawidłowości w umowie - informuje Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Firmy deweloperskie przygotowane na ożywienie rynku

Możliwe ożywienie w branży deweloperskiej? Zdolność kredytowa właściwie nie istnieje. Mimo że obecne czasy są bardzo wymagające dla całej branży deweloperskiej, firmy działające na tym rynku wciąż sporo inwestują. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na gospodarcze ożywienie.

Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek?

Inwestycje mieszkaniowe. Czy deweloperzy planują budowę nowych projektów? Jakie mieszkania trafią do oferty? Czy firmy wstrzymują się nowe inwestycje ze względu na niestabilny poziom cen usług i materiałów budowlanych?

Umowa rezerwacyjna i umowa deweloperska w obliczu zmian przepisów od dnia 1 lipca 2022 r.

Przepisy nowej ustawy deweloperskiej wprowadzają szereg zmian, które oddziałują w sferze obu stron w obrocie gospodarczym, zarówno konsumenta, jak i dewelopera. Jedną z nich jest wprowadzenie do ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, umowy rezerwacyjnej.

Czy mieszkaniówka wróci na ścieżkę szybkiego wzrostu

Czy jest szansa na powrót koniunktury w sektorze mieszkaniowym? Od czego jest to najbardziej uzależnione? Jakie zdaniem deweloperów są główne przyczyny zastoju na rynku nowych mieszkań? Czy popyt wróci wraz z większym dostępem do kredytów?

REKLAMA