REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup mieszkania od dewelopera czy na rynku wtórnym? Bezpieczeństwo, podatki, koszty, formalności, kredyt

Zakup mieszkania od dewelopera czy na rynku wtórnym? Bezpieczeństwo, podatki, koszty, formalności, kredyt
Zakup mieszkania od dewelopera czy na rynku wtórnym? Bezpieczeństwo, podatki, koszty, formalności, kredyt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Między zakupem mieszkania na rynku pierwotnym (od dewelopera) a wtórnym (z tzw. drugiej ręki) są pewne różnice. Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych? Która transakcja jest bezpieczniejsza? Co można powiedzieć o standardzie nieruchomości od dewelopera w porównaniu z tymi z drugiej ręki? 

Bezpieczeństwo zakupu mieszkania - o co chodzi?

Z całą mocą można stwierdzić, że zakup nieruchomości od dewelopera jest bezpieczny. Interesy kupujących zabezpiecza bowiem Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dokument określa m.in. środki ochrony wpłat, zasady i tryb zawierania umów, zawartość umów deweloperskich, czy też postępowanie w przypadku upadłości dewelopera. – Nabywca nie musi się zatem obawiać, że utraci środki finansowe przez oszustwo lub problemy dewelopera. – zauważa Agnieszka Pachulska dyrektorka warszawskiego oddziału PROFIT Development. – Kluczowy jest jednak wybór rzetelnej, sprawdzonej firmy deweloperskiej. – podkreśla.

Inaczej jest w przypadku zakupu nieruchomości z drugiej ręki. O bezpieczeństwo transakcji powinien zadbać potencjalny nabywca. Jedną z najważniejszych kwestii jest sprawdzenie dokumentów, które potwierdzają prawidłowy stan prawny nieruchomości – tj. stanowią dowód na to, że sprzedawca jest właścicielem mieszkania, mieszkanie jest wolne od długów i nie jest obciążone prawami osób trzecich.

Dla najwyższego bezpieczeństwa warto podpisać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Do umowy należy dołączyć protokół o stanie technicznym mieszkania i wyposażenia. 

REKLAMA

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – kwestie podatkowe

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj podatek jest już wliczony w cenę mieszkania. Kwota na fakturze jest zatem ostateczna. Co ciekawe, wysokość podatku może różnić się w zależności od rodzaju nieruchomości – dla obiektów budowanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym jest to 8%, a dla pozostałych – 23%.

Nabywcy nieruchomości z rynku wtórnego nie muszą płacić podatku VAT. Wynika to z faktu, że osoby prywatne co do zasady nie posiadają statusu czynnego podatnika, a sprzedaż ma charakter prywatny – nie stanowi przychodu z tytułu działalności gospodarczej. Nabywca natomiast zobligowany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszącego 2% wartości rynkowej nabywanej nieruchomości. Oznacza to, że wysokość PCC zależy od ceny mieszkania. Opłatę z tytułu podatku PCC należy uiścić w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Co warte podkreślenia, rząd zakończył prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej PCC. Według nowych zasad z podatku będą zwolnione osoby, które po raz pierwszy kupują mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. 

Koszty umowy notarialnej

Zakup nieruchomości – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – generuje koszty notarialne. Są to:

 • taksa notarialna – wynosząca od 100 zł do 10 000 zł (w przypadku inwestycji na rynku pierwotnym koszty taksy dzielone są na pół między kupującego a dewelopera),
 • odpis aktu notarialnego – w wysokości 6-20 zł za stronę odpisu + VAT,
 • stałe opłaty sądowe – czyli 60 zł za założenie księgi wieczystej, 200 zł za dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej oraz 200 zł za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej,
 • opłaty dodatkowe – w tym wspomniany wcześniej podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego.

Kredyt hipoteczny

Proces zakupu na kredyt mieszkania z drugiej ręki nieco różni się od takiej samej transakcji na rynku pierwotnym. W przypadku używanej nieruchomości klient podpisuje z właścicielem umowę przedwstępną, wpłaca zadatek i z umową udaje się do banku w celu złożenia wniosku o kredyt. Do banku należy dostarczyć także dokumenty dotyczące statusu prawnego nieruchomości (tj. odpis z księgi wieczystej, akt notarialny potwierdzający, że nieruchomość jest własnością zbywcy) oraz dokumenty dotyczące sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy (np. zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach). Bank w ciągu 21 dni wydaje decyzję kredytową. Następnie powstaje projekt umowy kredytowej. Po podpisaniu umowy dochodzi do finalizacji zakupu nieruchomości, czyli podpisania aktu notarialnego. Kopię aktu należy przekazać bankowi, który wypłaca pieniądze zbywcy.

Osoba, która chce kupić na kredyt mieszkanie z rynku pierwotnego, podpisuje z deweloperem umowę deweloperską, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące budowy i transakcji. Często podpisuje się też umowy rezerwacyjne i przedwstępne. Po podpisaniu umowy przyszły kredytobiorca udaje się do banku z kompletem dokumentów – oprócz umowy są to m.in. wypis z KRS dewelopera, wydruk z CEIDG z numerem NIP i REGON dewelopera, oświadczenie dewelopera o pełnomocnictwie osób go reprezentujących, decyzja o pozwoleniu na budowę, potwierdzenie wniesienia wkładu własnego, odpis z księgi wieczystej nieruchomości, dokumenty dotyczące sytuacji finansowej kredytobiorcy. Bank sporządza wówczas umowę kredytową, w której terminarz płatności powinien być dostosowany do zapisów umowy deweloperskiej. W trakcie budowy wypłacane są kolejne transze kredytu. Po zakończeniu inwestycji następuje podpisanie aktu notarialnego.

Standard nieruchomości – rynek wtórny a pierwotny

Dużą różnicą między rynkiem wtórnym a pierwotnym jest standard nieruchomości. Mieszkania i domy z drugiej ręki zwykle nadają się do remontu. Często jest to stare budownictwo, w którym brakuje najnowocześniejszych udogodnień, mających ogromny wpływ na komfort mieszkańców. W kwestii standardu, mieszkania od dewelopera zdecydowanie wygrywają, ponieważ deweloperzy stosują innowacyjne rozwiązania i dbają o najwyższą funkcjonalność nieruchomości. Myślą przewodnią w przypadku każdej naszej inwestycji są satysfakcja i komfort codziennego życia mieszkańców – mówi Artur Smoleń z PROFIT Development. – Przykładem takiej inwestycji, która perfekcyjnie wpisuje się w wysokie standardy współczesnego budownictwa, jest Działoszyńska, czyli kameralne osiedle willowe usytuowane w zielonej części Wrocławia – Swojczyce. Działoszyńska to miejsce bezpieczne, niezwykle komfortowe i nowoczesne – stworzone z myślą o różnych potrzebach i stylach życia. – tłumaczy.

Ważne

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania lub domu od dewelopera. Wybór nieruchomości z rynku pierwotnego to gwarancja bezpiecznej transakcji, wysokiego standardu i niskich opłat dodatkowych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Olek
  2023-07-28 10:22:37
  Polecam home invest. Deweloper ma silne relacje z partnerami biznesowymi, co zwiększa szanse na udane inwestycje.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

REKLAMA

Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

REKLAMA

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

Kiedy przycinać hortensje? Jak ciąć hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

REKLAMA