REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Panele na rąbek stojący - obróbka szczytowa i przyścienna

Podczas prac związanych z budową dachu nie ominą nas obróbki blacharskie, w tym m.in. obróbka szczytowa i przyścienna. Zobacz jak prawidłowo wykonać obróbki blacharskie na dachu z pełnym deskowaniem pokrytym papą i panelami na rąbek stojący.

Ceramiczne ozdoby dachowe - GALERIA

Jeśli chcemy aby nasz dach był zupełnie wyjątkowy, możemy przyozdobić go ceramicznymi ozdobami dachowymi. Ceramiczne ozdoby dachowe produkowane z gliny, dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Do wyboru mamy ozdoby ceramiczne w kształcie: kotów, koni, gołębi, kogutów, lisów, myszołowów i sów.

Remont balkonu

Balkon jest elementem architektonicznym budynku, który stanowi cześć składową domu lub mieszkania. Na stan techniczny balkonu, a także jego trwałość, ma wpływ ma kilka czynników.

Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Wiele osób rozważa budowę domu. Dom to gwarancja prywatności, komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak jeśli nie mamy cierpliwości oraz nie chcemy przechodzić przez cały etap budowy domu? W takim przypadku możemy rozważyć zakup budynku gotowego. Które rozwiązanie jest lepsze?

REKLAMA

Farba matowa czy półmatowa?

Mat czy półmat? Kupując farby często poza wyborem koloru musimy zdecydować też jaki stopień połysku wybrać. Czym różni się farba matowa od półmatowej i jak wybrać właściwą – radzi ekspert firmy Benjamin Moore.

Ogrzewanie kominkowe – niepowtarzalny klimat i oszczedność

Kominki to ekologiczne i niedrogie rozwiązanie grzewcze. Przy pomocy kominka można ogrzać nawet cały budynek, a także stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Strop jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji budynku. W głównej mierze to strop wpływa na stabilność budynku oraz ma wpływ na równomierne rozłożenie obciążeń. Polski rynek oferuje kilka rodzajów stropów: drewnianych, ceglanych, żelbetowych, gęstożebrowych oraz strunobetonowych. Zobacz jaki strop jest lepszy, strop gęstożebrowy – TERIVA czy strop strunobetonowy – na przykładzie lekkiego stropu panelowego SMART.

Duże płytki podłogowe – jak je ułożyć?

Duże płytki podłogowe są efektowne, ale dopiero, gdy już je zakupimy, zastanawiamy się, jak je ułożyć. Wbrew pozorom, układanie dużych płytek podłogowych, nie jest wcale takie łatwe. Dobre ułożeni dużych płytek do podłogi, wymaga większego zaplanowania i dokładności w montażu, aniżeli przy mniejszych płytkach.

REKLAMA

W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna

Lakier podkładowy chroni drewno przed zmianą barwy. Lakier podkładowy powinien zostać dobrany do rodzaju i koloru drewna, ale czy jego stosowanie jest konieczne? Czy użycie lakieru podkładowego wystarczy, aby podłoga miała wybrany odcień i była odporna na ścieranie?

Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Lakiery do podłóg nadają im blasku, ułatwiają czyszczenie i chronią przed zanieczyszczeniami. Jakie rodzaje lakierów do drewna wyróżniamy? Jaki mają skład, czas schnięcia i, co najważniejsze, jak wpływają na barwę drewna?

Płytki na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to obecnie dość popularne rozwiązanie ogrzewania pomieszczeń. Aby funkcjonalność ocieplenia wnętrza szła w parze z komfortem użytkowania, należy dobrze się zastanowić, jakim materiałem wykończyć posadzkę na ogrzewaniu podłogowym. Jaki materiał najlepiej przewodzi ciepło i długo je utrzymuje na ogrzewaniu podłogowym?

Wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa to posadzka samopoziomująca, przez którą idealnie przenika ciepło. Dzięki wylewce anhydrytowej uzyskamy gładką i równą powierzchnię i zaoszczędzimy na kleju do terakoty. Jakie są inne zalety wylewki anhydrytowej? Jak należy przygotować podłoże pod wylewkę anhydrytową?

Farby akrylowe

Farby akrylowe, szeroki wybór kolorów od matowych, poprzez satynowe, po te z połyskiem. Na jakie ściany można stosować farby akrylowe? Jakie są zalety, a jakie wady farb akrylowych? Do których pomieszczeń najlepiej nadają się farby akrylowe?

Właściwości lakierów wodnych

Lakiery wodne są wydajne, efektowne i wytrzymałe. A przy tym, lakiery wodne są nietoksyczne i bezzapachowe. Czym charakteryzują się lakiery wodne? Jakie rodzaje lakierów wodnych wyróżniamy?

Poddasze – urządzanie

Pomieszczenia mieszkalne na poddaszu mogą być dość kłopotliwe do urządzenia. Skosy, nietypowy układ ścian, okna dachowe i filary – to wszystko daje nam możliwość ciekawej aranżacji, ale może stać się też problemem. Zobacz, jak najlepiej zaaranżować poddasze.

Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Budując dach zazwyczaj nie zastanawiamy się, jak będzie on funkcjonować w przyszłości. Nie właściwe podjęte decyzje podczas budowy domu, mogą mieć negatywny wpływ na stopień energooszczędności budynku. Przez dach może uciec aż 25% ciepła z wnętrza budynku. Dlatego też budując dom powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na właściwą termoizolację pokrycia dachowego.

Czy można zostawić na zimę ocieplony, ale nie otynkowany budynek

Co zrobić kiedy kończymy budowę domu a zastała nas zima. Ociepliliśmy budynek ale nie zdążyliśmy go otynkować. Czy przed zimą można zrezygnować z otynkowania wykonanego ocieplenia?

Okna przesuwne – rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń

Często w kuchni lub łazience braknie nam miejsca z racji tego, że są to nie duże pomieszczeniami. Świetnym rozwiązaniem jest posiadanie w kuchni lub łazience okna. Niestety często brakuje miejsca aby je otworzyć. Niewłaściwie umiejscowione okno może spowodować, że pomieszczenie stanie się niefunkcjonalne. Rozwiązaniem w takim przypadku są okna przesuwne.

System sterowania ogrzewaniem

Kompleksowy system sterowania ogrzewaniem przeznaczony jest do pomp ciepła. System sterowania ogrzewaniem umożliwia regulację temperatury w budynku oraz pozwala na sterowanie takimi modułami jak klimatyzacja, dzięki temu w prosty sposób możemy zapewnić komfort grzewczy w pomieszczeniu.

Zaprawa szybko twardniejąca

Zaprawa szybko twardniejąca służy do naprawiania wykonywania silnie obciążonych posadzek. Ponadto można za ich pomocą naprawiać ubytki w podłożach betonowych od 5 do 30 mm głębokości. Zaprawy szybko twardniejące z reguły są wodoodporne, mrozoodporne, są odporne na duże obciążenia a także odporna na ścieranie. Można je stosować na stropy lub podłoża betonowe, na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Zaprawą szybko twardniejąca można naprawiać posadzki, schody, spocznki, rampy i krawężniki. Z pomocą zaprawy szybko wiążącej można wykonywać silnie obciążone posadzki użytkowe o grubościom 5 do 30 mm w warsztatach, magazynach lub halach

Naprawa elewacji przed zimą

Koniec lata to ostatni moment na sprawdzenie stanu elewacji i wykonanie ewentualnych jej napraw. Jeśli nasza elewacja posiada drobne ubytki lub spękania warto zabezpieczyć ją przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak mróz, i zabezpieczyć ją w taki sposób, aby dalsze jej uszkodzenie nie było możliwe.

Gotowe zaprawy murarskie

Gotowe zaprawy budowlane mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć budowanie. Bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na wytrzymałości zapraw, jest ich właściwe rozrobienie z wodą. Należy pamiętać, aby rozrabiając zaprawę na placu budowy, przygotować ją w taki sposób – jak zaleca producent.

Drzwi balkonowe na pilota

Drzwi automatyczne na balkon mogą być nie tylko nowoczesne ale przede wszystkim wygodne. Drzwi balkonowe na pilota umożliwiają m.in. na blokowanie, odblokowywanie oraz dowolne przesuwanie skrzydeł.

Fugi w przedpokoju

Jaką fugę epoksydową zastosować do spoinowania dużych jasnych płytek o wymiarach 80/80 cm na podłodze w przedpokoju, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego, ale są rury CO. Czy w takim przypadku można stosować fugi epoksydowe?

Eelektrownie pionowe i panele fotowoltaiczne

Generatory wiatrowe z pionową osią obrotu VAWT (Vertical Axis Wind Turbine) i panele fotowoltaiczne, służą do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystując do tego promienie słoneczne.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to bezpieczny i wydajny sposób na ogrzanie domu. Zalety ogrzewania podłogowego jest wiele, a samo ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Ogrzewanie podłogowe ma także wiele zalet, o których wielu z ans nie ma pojęcia. Oprócz ogrzewania pomieszczeń w zimie, ogrzewanie podłogowe może także chłodzić dom podczas upalnego lata.

Sztukateria styropianowa

Sztukateria styropianowa to jedno z rozwiązań, które możemy zastosować jeśli chcemy szybko i tanio ozdobić wnętrze. Ozdoby styropianowe można przykleić do ściany bez większego wysiłku. Sztukateria styropianowa to proste rozwiązanie, dzięki któremu w szybki sposób możemy odmienić swoje wnętrze.

Energooszczędne budownictwo

W budownictwie energooszczędnym główny nacisk kładzie się na to, żeby wybudować dom w taki sposób, aby koszty jego utrzymania był jak najniższe. Opłaty za energię zależą od ilości jej zużycia. Im mniej energii zużywamy – tym rachunki są niższe. Zobacz jak krok po kroku wybudować dom energooszczędny.

Przygotowanie podłoża pod farby dekoracyjne do wnętrz

Zanim rozpoczniemy malowanie powinniśmy sprawdzić stan powierzchni, którą zamierzamy malować. W zależności jakie podłoże będziemy malować: stal, drewno czy kamień, każdą z powierzchni powinniśmy przygotować w właściwy dla niej sposób.

Malowanie metalowych powierzchni

Metalowe elementy znajdujące się na zewnątrz najlepiej jest malować, kiedy mamy ładną pogodę. Koniec lata, to dobry czas na malowanie ogrodzeń i innych sprzętów ogrodowych. Zobacz kiedy i jak rozpocząć malowanie oraz jak malować elementy stalowe?

Przegląd techniczny pompy ciepła

Pompy ciepła mogą pracować nawet przez 25 lat na fabrycznych podzespołach z taką samą wydajnością przez wszystkie lata. Aby pompy ciepła przez cały okres ich użytkowania pracowały tak samo, należy zadbać o regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Na czym polega przegląd techniczny pompy ciepła i w jaki sposób wpływa on na efektywność pracy systemu grzewczego? Komentuje: Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo Sp. z o.o.

BSO – Bezspoinowy system ociepleń

Bezspoinowy system dociepleń, to system, którego jakość w główniej mierze zależy od materiałów, z których jest wykonany. W bezspoinowym systemie ociepleniowym dużą uwagę należy zwrócić na spoiny łączące okna i drzwi.

Wybór działki budowlanej

Wybór działki budowlanej to jedna z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć chcąc wybudować dom. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując działkę pod budowę domu? Przede wszystkim na jej wielkość i kształt oraz otoczenie. Działka o nie typowym kształcie nie musi być problemem, w takim przypadku trzeba tylko właściwie dobrać do niej projekt budynku.

Fasada

Fasadą nazywamy frontalną elewację budynku. Bardzo często fasada jest bardzo dekoracyjna i pełni funkcję reprezentacyjną budynku, różniąc się znacząco od pozostałych elewacji. W budynkach narożnych mogą znajdować się dwie a nawet trzy fasady. Fasada może mieć dużo różnych elementów dekoracyjnych takich jak np. kolumny.

Kleszcze

Kleszcze to elementy drewnianej konstrukcji dachowej. Kleszcze to dwa równoległe stężnie składające się z dwóch elementów. W konstrukcji płatwiowo-kleszczoewej stężnie poziome łączą dwie sąsiednie ramy stolcowe.

Jętka

Słowo Jętka pochodzi od staropolskiego słowa jąć czyli trzymać. Jętka to pozioma belka w dachu o konstrukcji jętkowej. Jętka podpiera krokwie i dzieli je na dwie części w proporcjach 2:1. Długość jętki nie powinna przekraczać 3,5 m. Jętkę inaczej nazywa się bantem lub bątem, natomiast jętkę znajdująca się tuż przy kalenicy – nazywamy grzędą.

Bierwiono

Bierwiono to ociosane lub przetarte drewno o przekroju okrągłym przeznaczone do budowy ścian wieńcowych lub sumikowo-łątkowych.

Fryz

Fryz w architekturze to środkowy, poziomy element belkowania znajdujący się między gzymsem a architrawem. Fryz jest bardzo często zdobiony np. płaskorzeźbami. Fryzem nazywa się także poziomy pas, który zdobiący naczynia lub malowidła. Fryz to także element wystroju architektonicznego w postaci poziomej, ciągłej płaskorzeźby lub malowanego pasa.

Belka

Belką nazywamy poziomy lub ukośny element konstrukcyjny budynku, który przenosi obciążenia pionowe i przekazuje je na podpory, takie jak: ściany, filary, kolumny czy słupy. Ze względu na materiał wyróżniamy: belki drewniane, stalowe, betonowe, żelbetowe oraz z kamienia. Według polskich norm, belką nazywamy podłużny element konstrukcyjny o wymiarach od 120/200 do 220/280 mm.

Elewacja

Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku. W zależności od położenia wyróżniamy elewację: frontową , tylną, boczną lub ogrodową. Elewacja z przodu budynku często nazywana jest także Fasadą. W skład elewacji wchodzą wszystkie elementy ozdobne, które się na niej znajdują (tympanon, boniowanie, itp..).

Atrium

Atrium jest niezadaszonym pomieszczeniem wewnętrznym budynku. W domach w starożytnym Rzymie, atrium było centralnym pomieszczeniem w kształcie prostokąta, wokół którego znajdowały się pomieszczenie mieszkalne. W atrium bardzo często znajdowały się zbiorniki na wodę deszczową, które z biegiem lat zastąpiono fontanną. Bardzo często wokół atrium dach podtrzymywany był przez kolumny, a atrium było odpowiednikiem obecnego ogrodu. W atrium bardzo często można było spotkać, różnego rodzaju posągi oraz roślinność. Współcześnie terminem atrium określa się dziedziniec domów atrialnych oraz przeszklony dziedziniec w budynkach biurowych.

Czy wiesz jak usunąć zapach potu z ubrań?

Letnie pocenie się jest poważnym problemem, nie tylko jeśli chodzi o dyskomfort. Pot pozostawia również swój zapach na ubraniach. Jakie są więc sposoby na usunięcie zapachu potu z ubrań?

Czy wiesz jak wyprać zapleśniały śpiwór?

Długo niewietrzony śpiwór może zapleść i przez to brzydko pachnieć. W zasadzie najrozsądniej byłoby się go pozbyć, ale jeśli chcesz koniecznie go odratować, spróbuj tej metody.

Czy wiesz jak usunąć plamy po antyperspirancie?

Białe smugi na ciemnym ubraniu po antyperspirancie to poranna zmora wielu z nas. Pech chce, że antyperspirant nie schodzi zbyt łatwo z tkaniny i trzeba się nieźle naćwiczyć, żeby zeszła. Wypróbowałam jednak polecony mi sposób.

Czy wiesz jak wyczyścić buty z satyny?

Satynowe buty mają to do siebie, że wszelkie zabrudzenia trudno jest z nich usunąć. Nie wchodzą w grę żadne pasty i inne środki do czyszczenia butów, bo mogą zniszczyć delikatny materiał. Znam jednak skuteczny sposób na pozbycie się zabrudzeń z satyny. Sposób sprawdza się szczególnie przy drobnych zabrudzeniach.

Czy wiesz jak wprasować koszulę?

Prasowanie koszuli to istna mordęga dla tych, którzy nie wiedzą, jak to się robi. A jest to bardzo proste. Trzymaj się poniższych wskazówek i będzie ok.

Czy wiesz jak pozbyć się soli z butów?

Zima sól zmieszana ze śniegiem i piaskiem brudzi buty i pozostawia na n białe smugi, które ciężko jest usunąć. Ten sposób usuwania zacieków z soli polecam, bo zeszłej naprawdę mi pomógł.

Czy wiesz jak usunąć gumę do żucia z dywanu?

Odklejenie gumy do żucia - czy z ubrania, czy z dywanu - bywa wielkim wyzwaniem. Choć pozbycie się jej z ulubionego dywanu z salonu jest trudne, nie jest niemożliwe.

Czy wiesz jak usunąć plamy potu z ubrań?

Plamy z potu i antyperspirantu szpecą ubrania a do te trudno je doprać. Znam jednak dobry sposób, żeby doprać te żółtawe zacieki z ubrań. Sposób w 100-procentach skuteczny więc polecam!

Czy wiesz jak naprawić sznurowadła?

Jeżeli sznurowadło wystrzępiło się na końcach i nie możesz przewlec przez dziurki w bucie, wypróbuj ten łatwy i niewodny sposób.

REKLAMA