Wylewka anhydrytowa
REKLAMA
REKLAMA
Cechy wylewki anhydrytowej
Wysoki współczynnik przenikania ciepła (1,66–187 W/mk), co ma ogromne znaczenie przy ogrzewaniu podłogowym.
REKLAMA
Płynna konsystencja – bez pęcherzy powietrza sprawia, że ciepło swobodnie przenika.
Krótki czas nagrzewania pomieszczenia – skutkuje to oszczędnością energii.
Możliwość stosowania na stropach drewnianych – mniejszy ciężar wylewki.
Równe i gładkie powierzchnie – dzięki właściwościom samopoziomującym, to dodatkowo mniejsza ilość kleju do układania terakoty.
Tajemnica wylewki anhydrytowej
REKLAMA
Spoiwem, który nadaje wylewce anhydrytowej niesamowitych własności, jest odwodniony siarczan wapnia (anhydryt). Dzięki płynnej konsystencji i właściwościom samopoziomującym, powierzchnia z wylewki anhydrytowej nie wymaga szlifowania, jest równa i gładka, co zmniejsza koszty prac wykończeniowych. Wylewkę anhydrytową, bardzo łatwo i szybko wykonać przy niewielkich nakładach robocizny. Co więcej, wylewka anhydrytowa szybko wysycha i jest bardzo wytrzymały, gdyż nakładany jest w niewielkiej ilości. Do podłogi ocieplonej styropianem wystarczy 35 mm wylewki.
Przy zastosowaniu wylewki anhydrytowej, do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, już po tygodniu można uruchomić ogrzewanie. Czas schnięcia uzależniony jest od ilości i grubości wylewki i wynosi 3–4 tygodnie. Wietrzenie przyspiesza schnięcie i nie powoduje pękania.
Wylewki anhydrytowe nie wymagają zbrojenia, zmniejszają ryzyko powstawania pęknięć, zarysowań i odkształceń.
Zobacz także: Jakie mamy rodzaje wylewek?
Wykonanie wylewki anhydrytowej
Wykonanie wylewki anhydrytowej jest dość łatwe, lecz należy przestrzegać zaleceń związanych z technologią wykonania. Przede wszystkim, podłoże musi być stabilne i nośne. W celu przygotowania wylewki, która ma postać suchej mieszanki, należy ją rozrobić z wodą (proporcje podaje producent). Zazwyczaj jest to około 6,5–7 litrów wody na 40 kg zaprawy. Następnie dokładnie wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym lub ręcznie, aż do uzyskania jednolitej masy. Jeżeli pokrycia wymaga większa powierzchnia, lepiej zamówić wylewkę gotową, w silosach.
Wylewka anhydrytowa, może mieć zastosowanie wyrównujące, gdy chcemy wykorzystać ją na starym podkładzie. Wówczas, podłoże trzeba dokładnie oczyścić, odkurzyć i zgruntować.
Najczęstsze błędy w zastosowaniu wylewki anhydrytowej, to:
- Nieprawidłowo przygotowane podłoże.
- Niewłaściwa konsystencja zaprawy.
Zobacz także: Jak wyciszyć podłogę?
REKLAMA
REKLAMA