REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naprawa elewacji przed zimą

Koniec lata to ostatni moment na sprawdzenie stanu elewacji i wykonanie ewentualnych jej napraw. Fot. Atlas
Koniec lata to ostatni moment na sprawdzenie stanu elewacji i wykonanie ewentualnych jej napraw. Fot. Atlas
Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Koniec lata to ostatni moment na sprawdzenie stanu elewacji i wykonanie ewentualnych jej napraw. Jeśli nasza elewacja posiada drobne ubytki lub spękania warto zabezpieczyć ją przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak mróz, i zabezpieczyć ją w taki sposób, aby dalsze jej uszkodzenie nie było możliwe.

Mikropęknięcia na elewacji

REKLAMA

Stosunkowo łatwo można naprawić mikropęknięcia w warstwie tynku. Wersja minimum, to  miejscowe przemalowanie powierzchni tynku farbą o podobnej kolorystyce. Malowanie powinno „zmostkować” istniejące rysy. Pozostawienie mikropęknięć bez naprawy może doprowadzić do odparzenia tynku. Deszczówka lub śnieg, poprzez rysy, łatwo przedostaną się pod tynk, powoli niszcząc kolejne warstwy ocieplenia.

REKLAMA

Bardziej efektywna naprawa polega na zeskrobaniu fragmentów popękanego, lub już odparzonego, tynku przy pomocy szpachelki, zagruntowaniu powierzchni masą tynkarską zwiększającą przyczepność i ponownym nałożeniu tynku o tej samej fakturze i kolorze. Na zakończenie warto przemalować i scalić kolorystycznie całą ścianę, na której wykonano naprawę. Decydując się na naprawę kompleksową, trzeba zeskrobać odparzone fragmenty, przeszpachlować całą ścianę klejem do ociepleń, następnie zatopić w nim siatkę zbrojącą i wykonać nową wyprawę tynkarską. 

Naprawa elewacji uszkodzonej mechanicznie

Renowacja elewacji jest nieco trudniejsza w przypadku, gdy w sposób mechaniczny został uszkodzony materiał termoizolacyjny, a ciągłość siatki zbrojącej naruszona. W takiej sytuacji uszkodzony fragment należy wyciąć z elewacji oraz dokładnie oczyścić siatkę stanowiącą zbrojenie wokół uzupełnianego elementu. Następnie wkleić odpowiednio docięty fragment materiału termoizolacyjnego, a po związaniu użytej w tym celu zaprawy, nanieść w miejscu uzupełnienia zaprawę klejącą i zatopić w niej siatkę. Należy pamiętać, aby wklejana siatka zachodziła na istniejącą minimum 5 cm.

Zobacz także: Jaką farbę wybrać do pomalowania elewacji?

Renowacje elewacji metodą tynk na tynk

Jeżeli elewacja wymaga gruntowniejszej odnowy, zamiast usuwać cały tynk, stanowiący warstwę elewacyjną, można zastosować zdecydowanie lepsze, łatwiejsze i mniej  pracochłonne rozwiązanie – położyć nowy tynk na już istniejący. Przy wyborze tej technologii, istotne jest, aby powierzchnię starego tynku  przeszpachlować przy pomocy zaprawy klejącej. Dopiero wówczas, po nałożeniu odpowiedniego tynku podkładowego stanowiącego warstwę sczepną, można wykonać nową wyprawę tynkarską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Elewacja wentylowana – co to takiego?

Tego typu praca wymaga doświadczenia i  umiejętności budowlanych, dlatego warto powierzyć ją fachowcom. Jeżeli chodzi o rodzaj tynku i jego właściwości oraz kalkulację materiałową, warto w tej sprawie zasięgnąć porady doradcy technicznego producenta tynku.

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA