Zabudowa wanny – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma znaczenia czy wanna jest akrylowa, żeliwna, czy też emaliowana, na każdej z nich możemy wykonać stałą zabudowę. W przypadku wanien emaliowanych, ma to dodatkową korzyść. Wanny emaliowane krótko utrzymują temperaturę wody napuszczonej do jej wnętrza. Dodatkowa zabudowa sprawia, że woda dłużej jest ciepła. Ponadto, zabudowa stanowi element aranżacyjny, może być miejscem na przybory do kąpieli i łatwiej, dzięki niej, utrzymać czystość w łazience.
REKLAMA
O czym warto pamiętać tworząc zabudowę wanny? Przede wszystkim o miejscu umożliwiającym dostęp do syfonu, bez konieczności kucia płytek na wypadek awarii. Pamiętajmy o tym od samego początku, aby później nic Nas nie zaskoczyło.
Zabudowa – krok pierwszy
Na początku należy ustawić wannę w wybranym miejscu, wypoziomować i podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ważne jest sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń. W tym celu dobrym pomysłem jest podłożenie dużej kartki pod zestaw odpływowo-przelewowy. Wypuszczając wodę z wanny, szybko przekonamy się czy wszystkie uszczelki są szczelne, a połączenia dobrze skręcone.
Zabudowa wanny – metalowy stelaż
REKLAMA
Właściwe zamocowanie metalowej konstrukcji musi być wpierw dobrze wymierzone. Za pomocą ołówka rysujemy linie pionu, do którego będzie mocowany stelaż. Profile muszą być przycięte do właściwych rozmiarów i połączone w ramę za pomocą narożników. Do tego typu obudowy będą potrzebne 4 profile (2 o długości krótszego boku wanny, 2 o długości dłuższego boku wanny).
Powstałe ramy mocujemy do ściany za pomocą śrub i kołków. Pamiętajmy, że muszą być one zgodne z rodzajem ściany. Ponadto, ramy muszą zostać połączone śrubami również ze sobą.
Zobacz także: Jak przygotować konstrukcje szkieletową pod zabudowę wanny?
Zabudowa wanny - porady
Zanim zostanie wykonana, nie możemy zapomnieć o zamontowaniu armatury i odpływu wody. Kiedy jest to już gotowe, docinamy wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe (zielone) do wymiarów ram i przykręcamy je. Następnie pokrywamy płyty płytkami okładzinowymi.
Wolną przestrzeń między bokami wanny a ścianą zabezpieczamy silikonem akrylowym, fugowym bądź listwami nawannowymi.
Jeżeli mamy dużą łazienkę i pomysł, aby zabudowana wanna znalazła się na samym jej środku, metalową konstrukcję i płyty gipsowe przygotowujemy na pozostałych krawędziach. Jest to z pewnością bardziej czasochłonne, ale efekt w postaci wodnej wyspy, unikatowy.
Zobacz także: Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?
REKLAMA
REKLAMA