REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samemu polakierować parkiet?

Marta Jaworowska
Malowanie parkietu lakierem, wbrew pozorom, nie należy do czynności skomplikowanych. Fot. Fotolia
Malowanie parkietu lakierem, wbrew pozorom, nie należy do czynności skomplikowanych. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Malowanie parkietu lakierem, wbrew pozorom, nie należy do czynności skomplikowanych. Należy trzymać się zaledwie kilku wskazówek, by efekt był pożądany.

Parkiet można polakierować lakierem jednoskładnikowym, czyli takim, który jest gotowy do użycia.

REKLAMA

Jeśli w planie jest przemalowanie parkietu na inny kolor należy zrobić to na surowej powierzchni drewna jeszcze przed pomalowaniem parkietu lakierem. Aby przekonać się, że odcień  został odpowiednio dobrany, warto sprawdzić odcień nie na całej powierzchni parkietu, ale na jednej desce,  a następnie odczekać czas, który jest zalecany przez producenta na opakowaniu. Po upewnieniu się , że dany odcień parkietu jest właściwy oraz po jego wyschnięciu, można przejść do dokładnego nakładania pierwszej warstwy lakieru. Do nakładania lakieru a parkiet doskonale posłuży płaski pędzel.

Zobacz także: Kiedy rozpocząć układanie podłogi w nowym domu?

Lakierowanie parkietu powinno zaczynać się od okna w stronę drzwi, zgodnie z kierunkiem słojów. Polakierowany parkiet powinien dobrze wyschnąć, na co potrzebne jest kilka godzin. Po jego wyschnięciu powierzchnię parkietu powinno się starannie wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym, a przed położeniem kolejnej warstwy lakieru, parkiet dokładnie odkurzyć. Po wyschnięciu drugiej warstwy lakieru, parkiet należy pozostawić do wyschnięcia. W pomieszczeniach o zwiększonym natężeniu ruchu, takich jak hall, pokój dzienny, kuchnia, zalecane jest położenie na parkiet trzeciej warstwy lakieru. Przed postawieniem mebli na polakierowany parkiet, należy odczekać co najmniej jedną dobę. Jest to czas, który pozwoli na całkowite wyschnięcie polakierowanego parkietu. Przesuwanie mebli po polakierowanym parkiecie najbezpieczniej jest rozpocząć dopiero po kilku dniach, przy czym warto pamiętać, że każdy lakier może schnąć w różnym czasie. Takie wskazówki można odnaleźć na opakowaniu.

Malowanie parkietu lakierem powinno odbywać się w gumowych rękawicach oraz przy szeroko otwartych oknach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parkiety zjedzone zębem czasu bywają czyszczone środkami żrącymi a parkiety nowe, pokryte kurzem, pyłem gipsowym lub cementowym mają odczyn alkaliczny. Do takich parkietów zaleca się zastosowanie preparatu, który zneutralizuje powierzchnię parkietu, co umożliwi prawidłową przyczepność lakieru.

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o panelach?

W celu uzyskania optymalnej wydajności lakieru oraz czasu schnięcia lakieru, lakier powinno się nakładać w temperaturze 12–25°C.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA