REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa domu na siedlisku

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości gruntowych, czasem można znaleźć anonse związane z tak zwanymi działkami siedliskowymi. Wspomniane grunty niekiedy kuszą dość atrakcyjną ceną i możliwością wzniesienia na nich domu (bez odrolnienia). Warto jednak wiedzieć, że taka możliwość jest ograniczona przez przepisy. Powinny o tym pamiętać wszystkie osoby, którym marzy się nowoczesny dom na działce siedliskowej. Warto wytłumaczyć, kto w ogóle może pokusić się o budowę takich „czterech kątów”.

Miasta wieszają budki dla jerzyków

Do wielu miast w Polsce przyjaznym jerzykom dołączyła Częstochowa, która na budynkach montuje budki lęgowe dla jerzyków. Jerzyki mogą zjadać nawet 20 tys. komarów dziennie, a to sprawia, że są najlepszym i całkowicie naturalnym rozwiązaniem tego uciążliwego problemu w mieście.

Do którego banku płacić raty kredytu w przypadku zmiany wierzyciela hipotecznego?

Sprawa dotyczy wpisów PKO BP jako wierzyciela hipotecznego z kredytów frankowych przejętych po banku Nordea Bank Polska. Sąd Najwyższy może wkrótce uznać, że bank PKO BP nie miał żadnych podstaw prawnych to tego, aby zostać wpisanym do ksiąg wieczystych jako wierzyciel frankowiczów. To oznaczałoby, że kredytobiorcy formalnie mają umowy kredytu zawarte z Nordea Bank Polska (obecnie z bankiem PKO BP), ale bank PKO BP nie jest ich wierzycielem i nie do tego banku powinni płacić aktualnie raty kredytu.

Czy inwestycja w ziemię w czasach COVID-19 się opłaca?

W trudnych czasach grunty bronią się najlepiej spośród wszystkich kategorii nieruchomości. Jednak czy to nie jest trend krótkoterminowy?

REKLAMA

Inteligentna wyszukiwarka wyśle nas na wakacje marzeń

Inteligentny system wyszukiwania ofert turystycznych oparty na algorytmach rozumienia języka naturalnego? To możliwe. Od 1 lipca ruszają prace nad projektem w tym zakresie.

Mieszkania w czasach pandemii – kupować czy sprzedawać?

Mieszkania to ulubiona kategoria nieruchomości inwestycyjnych Polaków. Czy koronawirus pokrzyżował plany w tym sektorze? Wiadomo już, że pandemia zmieniła zachowania na rynku wymuszając nową drogę transakcji w przypadku mieszkań, kredytów mieszkaniowych. Ale czy to jest dobry moment na sprzedaż?

Jak koronawirus wpływa na rynek nieruchomości?

Pandemia koronawirusa zmieniła równowagę strategiczną na świecie i mocno namieszała także na rynku nieruchomości. Jest to też szansa dla inwestorów, bo trudny czas dla jednych to świetna okazja dla drugich.

Utrata członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej - wyrok TK K 3/19

TK stwierdził, że niezwłoczna derogacja art. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze mogłoby pociągnąć za sobą dalsze niepożądane skutki w działalności spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego Trybunał zdecydował, że art. 4 traci moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Nieskuteczne zwalczanie groźnych barszczy kaukaskich (Sosnowskiego i Mantegazziego) w Polsce

Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk barszczy kaukaskich Sosnowskiego i Mantegazziego w Polsce nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wśród przyczyn rozprzestrzeniania się tych roślin wskazano brak kompleksowego planu ich zwalczania i spójnego systemu finansowania ich niszczenia.

Dofinansowanie także do instalacji fotowoltaicznej w domach rekreacyjnych

Na dotacje do instalacji fotowoltaicznej z programu "Mój prąd" mogą liczyć właściciele domów rekreacyjnych, w których nie są zameldowani."NFOŚiGW nie analizuje stanu prawnego nieruchomości, na których zamontowana będzie instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z Mojego prądu" - przekazał PAP Fundusz.

Jak uzyskać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną?

Ministerstwo Cyfryzacji udzieliło wyjaśnień kto i jak może uzyskać dofinansowanie (w formie dotacji), pokrywające do 50% kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej (nie więcej niż 5 tysięcy zł na jedno przedsięwzięcie).

Czy warto kupić mieszkanie z najemcą?

Wśród ogłoszeń dotyczących lokali z rynku wtórnego, czasem zdarza się oferta sprzedaży mieszkania z najemcą. Z reguły wzbudza to nieufność i zniechęca osoby szukające lokum na własne potrzeby. Potencjalni nabywcy obawiają się bowiem, że zmuszenie lokatora do wyprowadzki nie będzie łatwe. Samo wystawienie na sprzedaż mieszkania z najemcą wzbudza również podejrzenia, że osoba zajmująca lokum jest problemowa - na przykład ze względu na swoje zachowanie lub skłonność do nieterminowej zapłaty czynszu. Nie warto jednak kierować się takimi uprzedzeniami i od razu dyskwalifikować każde mieszkanie z najemcą w kontekście potencjalnej transakcji. Jeżeli będziemy znali przepisy dotyczące zakupu „M” z najemcą, to świadoma decyzja będzie łatwiejsza. Ten temat jest dla mnie znajomy, ponieważ spotykam się z nim podczas pracy w ramach projektu Mzuri CFI Łódź. Opiera się on na zakupie wynajętych kamienic z myślą o wzroście ich wartości.

Mszyce w ogrodzie – zwalczanie

Mszyce – zwalczanie. Mszyce, to jeden z głównych wrogów rolników i ogrodników. Stąd przez lata ludzie wymyślali i testowali wiele metod zwalczania tych szkodników roślin uprawnych. Mszyce atakują nasze rośliny co roku ale oczywiście zdarzają się co jakiś czas lata szczególnego „wysypu” mszyc. Wiele wskazuje, że taki „mszycowy” jest też rok 2022. W artykule wskazujemy najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody zwalczania mszyc w ogrodach.

Ulga podatkowa na zasiedlenie nowego mieszkania lub domu

Ulga podatkowa w PIT na zasiedlenie nowego mieszkania lub domu to nowy pomysł rządu na wsparcie osób młodych, które wprowadzą się do swojego pierwszego mieszkania lub wybudowanego właśnie domu. Za mniejsze pieniądze możliwe byłoby stworzenie w Polsce programu gwarancji kredytowych, który rozwiązywałby realny problem osób młodych - braku wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt.

Pakiet mieszkaniowy na czas epidemii - dopłaty do czynszów, pomoc dla TBS i wynajmujących

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach w TBS, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19 - takie mają być m.in. efekty pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Pakiet ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19. Obejmuje on zmianę trzynastu ustaw.

Koronawirus: czy pracownik budowlany musi nosić maseczkę?

Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada na pytanie czy pracownik budowlany, a dokładnie pracownik ekipy remontującej elewację bloku, musi nosić maseczkę na twarzy w związku z panującą epidemią koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa a odstąpienie od umowy deweloperskiej

Ustawodawca, uchwalając ustawę z dnia 31 marca 2020 roku o tzw. Tarczy Antykryzysowej nie odniósł się do sytuacji nabywców mieszkań i umów deweloperskich. Tak samo, w ustawie tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 nie ma propozycji związanych z wprowadzeniem regulacji prawnych odnoszących się do umów zawieranych z deweloperami. Nabywca nieruchomości, którego sytuacja finansowa zmieniła się diametralnie na skutek stanu epidemii wywołanej koronawirusem COVID-19, może skorzystać z przepisów obowiązujących dotychczasowo.

Rekomendacje MR dla rzeczoznawców majątkowych w czasie epidemii

Ministerstwo Rozwoju przypomina, że u podstaw dokonania rzetelnej i profesjonalnej wyceny nieruchomości leży właściwe ustalenie stanu nieruchomości, w tym dokonanie oględzin. Oględziny nieruchomości stanowią ten element wyceny, który w istotny sposób wpływa na proces szacowania nieruchomości. Bez dokonania oględzin nieruchomości, a także bez analizy dokumentów pozwalających na ustalenie stanu oraz przeznaczenia nieruchomości dokonanie wyceny i w efekcie sporządzenie operatu szacunkowego nie jest możliwe. Jednak trwający obecnie w Polsce stan epidemii wymagający zachowania szczególnych środków ostrożności w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 powoduje jednak, że nie tylko dopuszczalne, ale i konieczne jest przyjęcie nadzwyczajnych i uproszczonych rozwiązań. Poniżej przedstawiono rekomendacje Ministerstwa Rozwoju dotyczące wykonywania czynności zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych w czasie pandemii koronawirusa.

Uchwały wspólnoty mieszkaniowej w czasie epidemii koronawirusa

Ministerstwo Rozwoju informuje, że roczne zebrania wspólnot mieszkaniowych zostały odroczne na okres 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jednak w pozostałych sprawach dotyczących zarządu nieruchomością (tych, które nie są objęte wymogiem przyjęcia podczas rocznego zebrania), wspólnoty mogą podejmować uchwały w trybie indywidualnym.

Co, oprócz COVID19, wstrzymuje inwestycje mieszkaniowe

Na rynek trafia ograniczona ilość nowych inwestycji, a oferta mieszkaniowa kurczy się. Dlaczego firmy zmuszone są wstrzymywać debiuty kolejnych projektów? Na jakie przeszkody we wprowadzaniu nowych inwestycji, poza COVID19, wskazują deweloperzy?

Najem w centrach handlowych w dobie koronawirusa a wystawianie faktur

Wydaje się, że w przypadku najmu powierzchni handlowych w centrach handlowych wynajmujący może uznać, że stosunek najmu wygasa czasowo z mocy prawa. W związku z tym nie ma obowiązku wystawiania faktur.

Koronawirus a sytuacja frankowiczów

Kryzys związany z pandemią koronowirusa negatywnie przedkłada się na sytuację na rynkach światowych. Jednocześnie kryzys ten pokazuje w sposób bardzo wyraźny dlaczego frank szwajcarski (CHF) to „bardzo stabilna waluta.” Na temat aktualnej sytuacji kredytobiorców kredytów we frankach szwajcarskich komentarza udzielił mecenas Michał Tomasiak z Kancelarii Prawnej Rachelski i Wspólnicy.

Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów 2020

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która wejdzie w życie już 30 dni od ogłoszenia. Jakie zmiany czekają termomodernizację i remonty w 2020 r.?

Zmiany w prawie budowlanym 2020-2021 - projekt budowlany, pozwolenie na budowę

Zmiany w prawie budowlanym, które wejdą w życie w 2020 i 2021 r. mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć. Dotyczą m.in. projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Prezydent RP podpisał ustawę dnia 3 marca 2020 r.

Dopłaty państwa do czynszu najmu mieszkania

Mniej Polaków korzysta z dopłat państwa do czynszu najmu mieszkania. Jest to tzw. najem subsydiarny, który dotyczy głównie mieszkań komunalnych i czynszowo-społecznych.

Uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej przez sąd

Sąd Najwyższy orzekł, że sąd może uchylić uchwałę wspólnoty mieszkaniowej nawet jeśli poparła ją wymagana większość. Dotyczy to przypadku niezapewnienia udziału w głosowaniu wszystkim członkom, gdy mogło mieć to wpływ na treść uchwały.

Czy można otrzymać spółdzielcze mieszkanie po krewnym?

Na czym polega spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania? Zobacz w jakich okolicznościach możliwe jest uzyskanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu po krewnym.

Ceny mieszkań w Polsce 2019/2020 najwyższe w historii

Mieszkania jeszcze nigdy nie były tak drogie – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. W każdym z badanych miast w 2019 roku mieliśmy do czynienia z rekordem. Dane banku centralnego potwierdzają ponadto, że w otoczeniu wysokich cen, Polacy zaczynają kupować mieszkania o niższym standardzie. To tłumaczy na przykład dlaczego z rynku jak świeże bułeczki znikają lokale z PRL-owskich bloków.

Najem najczęstszym przedmiotem sporu przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej

Sąd Arbitrażowy działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej rozstrzygał najwięcej spraw o najem. To aż ponad 34 % ogółu wszystkich postępowań prowadzonych w 2019 r.

Nieruchomość bez księgi wieczystej - czy można ją sprzedać?

Nieruchomość bez księgi wieczystej traci na atrakcyjności. Nie oznacza to jednak, że nie można będzie jej sprzedać lub bezpiecznie kupić.

Sprzedaż alkoholu w budynku - decyzja wspólnoty mieszkaniowej w głosowaniu obiegowym

Czy zgoda na sprzedaż alkoholu w budynku może zostać wyrażona przez wspólnotę mieszkaniową w głosowaniu obiegowym? Zdaniem RPO tylko wówczas, gdy wszyscy członkowie wspólnoty mają szansę wziąć udział w głosowaniu. Co w przypadku, gdy nie wszyscy zostali poinformowani?

Inwestycje w mieszkania na wynajem – w których dzielnicach polskich miast opłacają się najbardziej?

Nieruchomości uchodzą w ostatnim czasie za najpewniejszy sposób inwestowania pieniędzy. Niemal połowa Polaków uważa, że właśnie taka lokata przynosi największe zyski. Wśród wielu pomysłów na to, jak zarabiać na mieszkaniach, warto zwrócić uwagę na możliwość ich wynajmowania. Sprawdziliśmy, w których miastach i w jakich dokładnie dzielnicach inwestycje tego typu opłacają się najbardziej.

Ceny wynajmu mieszkania 2020 - w Warszawie drożej niż w 18 stolicach europejskich

Budapeszt, Ateny, Wilno czy Tallin to tylko kilka miast, w których za najem lokalu zapłacimy mniej niż w Warszawie. W skrajnych przypadkach stawki w europejskich stolicach bywają nawet 2-3 razy niższe niż „nad Wisłą” – wynika z danych przeanalizowanych przez HRE Investments. Z drugiej strony na starym kontynencie znajdziemy też 7 stolic, w których za przeciętne mieszkanie z jedną sypialnią wydamy od 5 do 14 tysięcy miesięcznie.

Wynajem mieszkania - koszty i wysokość czynszów 2019/2020

Koszty najmu w grudniu 2019 r. były o 6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Przy 13-proc. tempie wzrostu cen mieszkań może się to wydawać niewiele, ale i tak stawki najmu w największych miastach są na początku 2020 roku porównywalne z tymi w miastach Europy Zachodniej. – Przy obecnych cenach stopa zwrotu wynosi średnio 7 proc., ale jak ktoś kupił mieszkanie taniej dwa–trzy lata temu, to może zarobić ok. 10–12 proc. – mówi Jarosław Sadowski z Expandera. Na opłacalność tych inwestycji wpływ będzie mieć skala ewentualnego spowolnienia gospodarczego.

Dekarbonizacja domów jednorodzinnych do 2050 r.

W Unii Europejskiej wszystkie domy jednorodzinne mają zostać zdekarbonizowane do 2050 r. Tymczasem w Polsce aż 70% budynków ogrzewanych jest za pomocą węgla.

Do 5 tys. zł dofinansowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Od 13 stycznia 2020 r. można składać wnioski w ramach już drugiego naboru wniosków programu Mój Prąd. Program ten przewiduje możliwość dofinansowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną w kwocie do 5 tys. zł. Pierwszy nabór pokazał, że zainteresowanie jest bardzo duże. – Instalacja dla domu jednorodzinnego to koszt średnio 20–25 tys. zł. Zwrot z tego typu instalacji to pięć lat, natomiast przy dużo większych wydatkach wydłuża się do góra 10 lat – mówi Dawid Cycoń, prezes firmy ML System.

Branża nieruchomości w 2020 r. - przewidywania

Sprawdź, co zmieni się w branży nieruchomości w 2020 r. Czy można przewidywać spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym?

Fundusz Termomodernizacji i Remontów - zmiany 2020 r.

Wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w 2020 r. obejmie większą liczbę podmiotów. Będzie można uzyskać dofinansowanie do wzmocnienia budynku z wielkiej płyty, samorządy otrzymają pomoc w poprawie stanu technicznego budynków wielorodzinnych. Wyższe wsparcie przewidziano dla budynków komunalnych objętych ochroną konserwatorską. Sprawdź, kiedy wzrośnie premia termomodernizacyjna.

Zmiany w prawie budowlanym w 2020 r.

Zmiany w prawie budowlanym zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Najprawdopodobniej wejdą w życie w 2020 r. Dotyczą m.in.: łatwiejszej legalizacji samowoli budowlanej, uproszczenia projektu budowlanego, wprowadzenia 5-letniego terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym w 2020 r.

Rada Ministrów przyjęła zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym, które przyczynią się do usprawnienia procesu inwestycyjno-budowlanego. Jakie zmiany wejdą w życie w 2020 r.?

Sprzedaż używanego lokalu a rękojmia

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym też działa rękojmia? Wyjaśniamy jakie ma to konsekwencje dla sprzedawcy lokalu.

Gdzie umiejscowić ogniwa fotowoltaiczne: na dachu czy na ziemi?

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, w kontekście poszukiwań właściwych odpowiedzi na polu nowych, ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii. Darmowy prąd ze słońca to doskonała metoda na praktycznie uniezależnienie się energetyczne, ale również na konkretne korzyści materialne. Jeśli jesteśmy blisko decyzji na zainstalowanie takiego systemu w obrębie naszego gospodarstwa domowego, z pewnością zadajemy sobie mnóstwo pytań. W tym także jedno z ważniejszych: gdzie umieścimy naszą instalację?

Ważne zmiany w prawie budowlanym w 2020 r.

W 2020 r. wejdą w życie ważne zmiany w prawie budowlanym. Będą dotyczyły: legalizacji samowoli budowlanej, uproszczenia projektu budowlanego, zmniejszenia liczby dokumentów składanych przy budowie, podłączenia nowych inwestycji do sieci ciepłowniczej, wprowadzenia terminu na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, braku pozwolenia na budowę dla biletomatów, wpłatomatów, paczkomatów, wzmocnienia bezpieczeństwa pożarowego.

Kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW - zakaz obrotu w Polsce

Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz obrotu w Polsce kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Kontroli będzie dokonywała Inspekcja Handlowa. Nowa regulacja ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji powstającej wskutek spalania węgla w domowych piecach.

Polisa ubezpieczeniowa przy najmie mieszkania

Kaucja pobierana przy zawieraniu umowy najmu może okazać się niewystarczająca w przypadku wystąpienia szkody. Kiedy warto rozważyć zakup polisy ubezpieczeniowej?

Opóźnienie dewelopera: kiedy można odstąpić od umowy?

Deweloperom czasem zdarzają się opóźnienia w budowie mieszkań. Warto dowiedzieć się, kiedy opóźnienie dewelopera uprawnia klienta do odstąpienia od umowy.

Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości?

Na co dzień nie potrzebujemy wyceniać naszych nieruchomości. Czasem myślimy, że nigdy nie będzie nam to potrzebne. A jednak są takie sytuacje, w których wycena nieruchomości jest konieczna. Mieszkania na sprzedaż, działki budowlane, domy na wynajem, nieruchomości komercyjne - te wszystkie rodzaje nieruchomości, kiedyś będą potrzebowały oszacowania ich wartości. Na czym polega, jak przebiega i kiedy ją powinniśmy zrobić? Nasi eksperci Jakub Sabat oraz Oleksandr Berezovskyi z biura nieruchomości Nowodworski Estates odpowiedzą na te i inne pytania.

Mieszkania dla studentów – czy warto w nie inwestować?

Rok akademicki rozpoczął się na dobre. Część studentów znalazła zakwaterowanie w akademikach, ale zdecydowana większość zamieszkała w prywatnych lokalach. To właśnie ci drudzy od dawna stanowią siłę napędową rynku nieruchomości, utwierdzając w przekonaniu, że inwestycja w mieszkanie na wynajem to wciąż opłacalny biznes.

Umowa przedwstępna i przyrzeczona - 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Zakup nieruchomości można przeprowadzić jedno - lub dwuetapowo. W przypadku tego drugiego należy zawrzeć dwie umowy - przedwstępną i przyrzeczoną. Wybór zależy od sytuacji nabywcy oraz formy finansowania zakupu. Poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć o umowie przedwstępnej i przyrzeczonej - prezentuje Wojciech Wójcik, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości w biurze nieruchomości Nowodworski Estates.

Wynajem tańszy niż kupno - prawda czy fałsz?

Lepiej kupić czy wynająć? To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy chcą mieć swoje mieszkanie. Co się bardziej opłaca?

REKLAMA