REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Wynajem czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?
Wynajem czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób marzy o własnych czterech kątach, często nie biorąc pod uwagę konsekwencji, jakie niesie ze sobą zakup nieruchomości. W wielu przypadkach najem mieszkania może okazać się bardziej opłacalną opcją, jednak jeśli ma się taką możliwość, warto wziąć pod rozwagę także jego zakup. Eksperci z agencji Nowodworski Estates analizują najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań i podpowiadają, które i kiedy wybrać.

Inwestycja czy użytek własny?

Jednym z najważniejszych czynników decyzyjnych w kwestii mieszkania jest samo jego przeznaczenie. Jeśli planujesz na nim zarabiać, musisz zainwestować. Dopiero kiedy jesteś właścicielem nieruchomości (czy też spłacasz bankowi zaciągnięty kredyt), możesz ją wynajmować i czerpać z tego zyski. Dochodzi do tego także wzrost jej wartości z biegiem czasu.

REKLAMA

Jeżeli potrzebujesz lokalu na własny użytek, nie musisz sięgać głęboko do kieszeni – wystarczy Ci najem. Ta opcja również daje pewne możliwości zarobkowe (w przypadku porozumienia z właścicielem możesz podnajmować mieszkanie), ale nie da się ich porównać z zyskami z wynajmu.

Gotowy na stabilizację?

REKLAMA

Zakup mieszkania to nie tylko korzyści - to także odpowiedzialność. Jeśli zdecydujesz się osiąść na stałe w jednym miejscu, a nieruchomość zechcesz z czasem przekazać swoim dzieciom, kredyt to jak najbardziej uzasadniony pomysł. Podobnie będzie w przypadku traktowania lokalu jako inwestycji – jeżeli masz czas i kompetencje, aby nim zarządzać (lub korzystasz z usług pośrednika), kup mieszkanie na własność.

Co innego, jeśli wciąż przeprowadzasz się poszukując pracy, nie znalazłeś jeszcze swojego miejsca i nie masz głowy do zajmowania się lokalem. Nie daj się wtedy skusić perspektywą „zwiększania własnego majątku zamiast napychania kieszeni obcym”. W tym momencie życia lepszy będzie dla Ciebie najem, zwłaszcza jeśli kupno nieruchomości wiązałoby się z zaciągnięciem kredytu.

Blaski i cienie własnego mieszkania

Zakup mieszkania wiąże się z przejęciem odpowiedzialności za wszelkie naprawy, remonty, przeglądy i kwestie administracyjne. Przeraża Cię perspektywa całej tej organizacji i związanych z nią wydatków? Pozostań przy najmie. Wtedy nie musisz przejmować się niczym – dopóki wywiązujesz się z umowy i nie niszczysz lokalu umyślnie, za wszystkie powyższe kwestie odpowiada jego właściciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, posiadając mieszkanie na własność, tylko od Ciebie zależy, jak będzie ono urządzone. Nie musisz nikogo prosić o pozwolenie na wbicie gwoździa pod obraz czy remont  – ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia... i oczywiście przepisy budowlane.

Na co Cię stać?

Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że wybór pomiędzy zakupem a najmem mieszkania zależy od Twojej sytuacji finansowej. I nie chodzi tu wcale tylko o to, czy bank przyzna Ci kredyt, czy nie. Wkład własny i zdolność kredytowa to jedynie początek. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie stać Cię będzie nie tylko na wieloletnie spłacanie rat, ale i wystarczająco komfortowe życie, a także utrzymanie się przez parę miesięcy w przypadku ewentualnej utraty źródła dochodów. Lepiej pozostać w tej kwestii zabezpieczonym!

Jeśli w celu nabycia nieruchomości nie musisz zaciągać kredytu – możesz spokojnie ją kupić. W tym przypadku to zdecydowanie bardziej opłacalna, a jednocześnie bezpieczna opcja.

Wynajem czy kupno?

Jak zaznaczają specjaliści z agencji nieruchomości Nowodworski Estates, w dłuższej perspektywie zakup mieszkania zawsze będzie bardziej opłacalny niż jego najem. Niemniej – zwłaszcza w przypadku zaciągania kredytu – jest to poważna decyzja, na którą trzeba odpowiednio się przygotować. Dopóki nie pozwala Ci na to sytuacja życiowa czy finanse, lepiej nie robić niczego na siłę i na razie pozostać przy najmowaniu.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA