REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porównanie cen wynajmu i kupna mieszkania w największych polskich miastach - listopad 2020

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Porównanie cen najmu i kupna mieszkania w największych polskich miastach - listopad 2020
Porównanie cen najmu i kupna mieszkania w największych polskich miastach - listopad 2020
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od lat mówi się o tym, że kupno mieszkania i spłacanie rat kredytowych jest bardziej opłacalne niż ciągłe ponoszenie kosztów najmu. W większości przypadków tak rzeczywiście jest. Warto jednak przyjrzeć się konkretnym liczbom, ponieważ w zależności od miasta te proporcje mogą dość znacząco się różnić. Warto porównać te wartości, aby przekonać się, gdzie w Polsce zakup nieruchomości opłaca się najbardziej w porównaniu do jej najmowania.

Najem a kupno mieszkania – od czego zależą różnice w cenach?

Przeważnie wysokość raty kredytu, który przyjdzie nam spłacać, będzie niższa niż czynsz za wynajem lokalu. Jednak eksperci z agencji nieruchomości Nowodworski Estates zwracają uwagę na to, że o różnicach między tymi cenami decyduje kilka dość istotnych czynników.

REKLAMA

REKLAMA

Przede wszystkim w niektórych miastach nieruchomości kosztują więcej niż w innych - dobrym przykładem może być tutaj stolica, w której ceny zazwyczaj są jedne z najwyższych w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę tylko 4 najdroższe miejscowości, czyli Warszawę, Gdańsk, Kraków i Wrocław, można zaobserwować spore różnice w cenach mieszkań. Wysokość zarówno raty, jak i czynszu będzie nawet o 400 – 500 złotych większa w we wspomnianej już stolicy w porównaniu z największym miastem Dolnego Śląska.

Kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest również aktualna sytuacja na rynku. Za przykład niech posłuży obecna pandemia koronawiursa. W Polsce ma ona proporcjonalnie niewielki wpływ na branżę nieruchomości, ale i tak sprawiła, że ceny wynajmu chwilowo przestały rosnąć. Tymczasowo mniejsze jest choćby zapotrzebowanie studentów na mieszkania ze względu na ich formę zdalnego nauczania wprowadzoną na wielu uczelniach. Jak więc zauważają specjaliści z Nowodworski Estates, różnice między kosztami kupna i najmu lokalu mogą być dziś nieco mniejsze niż w okresie sprzed pandemii.

Ceny najmu i kupna mieszkania w największych miastach Polski

W poniższym zestawieniu wspieramy się danymi własnymi oraz tymi, które zawarte zostały w raporcie Expander i Rentier. Bierzemy pod uwagę mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych i zakładamy 10-procentowy wkład własny w przypadku zaciągnięcia hipoteki. Ceny nie obejmują dodatkowych opłat, administracyjnych oraz licznikowych.

Ile wynoszą różnice pomiędzy wysokością czynszu a wysokością raty kredytu i gdzie są one największe, a gdzie najmniejsze?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wrocław – różnica 22%

Największe różnice pomiędzy cenami najmu i kupna mieszkania widać w stolicy Dolnego Śląska. Może to świadczyć o tym, że Wrocław najlepiej radzi sobie z kryzysem spowodowanym epidemią, ale równie dobrze może to być po prostu skutek niedoboru mieszkań. Średnia wysokość czynszu wynosi tu bowiem 1 760 zł. Dla porównania – miesięczna rata kredytu zaciągniętego na taką nieruchomość kosztowałaby 1 415 zł. Różnica to 315 zł, a więc aż 22%!

Gdańsk – różnica 15%

Trochę mniejszą różnicę, gdyż na poziomie 15% można zaobserwować pomiędzy cenami kupna i najmu w Gdańsku. Rata kredytu mieszkaniowego wynosi tu średnio 1 662 zł, podczas gdy za czynsz trzeba zapłacić około 1 905 zł. Każdego miesiąca daje to aż 243 zł, które mogą zostać w portfelu osoby decydującej się na zakup nieruchomości.

Warszawa – różnica 14%

Jeśli interesuje Cię mieszkanie w stolicy, przygotuj się na duże wydatki. Zarówno nieruchomości na sprzedaż, jak i te na wynajem kosztują tu znacznie więcej niż w pozostałych polskich miastach. W pierwszym przypadku musisz liczyć się z ratą w wysokości około 1 900 zł, w drugim – z czynszem na poziomie 2 172 zł. Różnica pomiędzy ceną kupna i najmu wynosi więc średnio 272 zł, co w tym przypadku oznacza 14%.

Kraków – różnica 4%

Zdecydowanie najmniej zaoszczędzisz, decydując się na zakup nieruchomości w Krakowie. Najem lokalu kosztuje tutaj zaledwie 4% więcej. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być znaczące zmniejszenie się w ostatnich miesiącach zainteresowania lokalami na wynajem wśród studentów. W Mieście Królów rata kredytu wyniesie Cię 1 604 zł, natomiast czynsz to kwota rzędu 1 667 zł miesięcznie.

Najem czy zakup – co wybrać?

Względy finansowe w większości zaprezentowanych miast jednoznacznie przemawiają za kupnem mieszkania zamiast jego najmowania. Wśród powyższego zestawienia wyróżnia się wyłącznie Kraków, gdzie opłacalność obu opcji jest na podobnym poziomie. Rozważając zakup lub najem lokalu, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, warto wziąć jednak pod uwagę także inne aspekty. W podjęciu decyzji istotne mogą okazać się choćby plany na najbliższą przyszłość, obecna sytuacja rodzinna czy kwestia odpowiedzialności za nieruchomość.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA