REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny nowych mieszkań w Warszawie - III kwartał 2020 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zakup nowego mieszkania w Warszawie - ceny w III kwartale 2020 r.
Zakup nowego mieszkania w Warszawie - ceny w III kwartale 2020 r.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek deweloperski w Warszawie z pewnością jest najważniejszy w skali całego kraju. To tutaj sprzedaje się co czwarte nowe mieszkanie w Polsce, a średnie ceny ofertowe metrażu od dawna budzą spore emocje. Sprawdziliśmy jak w III kwartale 2020 roku przedstawiała się sytuacja na warszawskim rynku mieszkaniowym. Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie? Które dzielnice są najtańsze, a które najdroższe?

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że w III kwartale 2020 r. liczba inwestycji deweloperskich w stolicy zwiększyła się z 229 do 333 projektów. Obecnie wg raportu ekspertów portalu RynekPierwotny.pl pt. „Rynek mieszkaniowy w Warszawie – III kw. 2020najwięcej z nich powstało na terenie Białołęki i Mokotowa, natomiast najmniej na Żoliborzu, Ochocie, w Wesołej i Rembertowie.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chodzi o ilość dostępnych mieszkań na terenie całej Warszawy, zaobserwowano niewielki, wynoszący zaledwie 2 proc., wzrost podaży z 16 913 ofert (w II kw. 2020 roku) do 17 242 ofert (w III kw. 2020 roku). Bez wątpienia ogólny wzrost wystawionych na sprzedaż lokali miał związek z rosnącą liczbą mieszkań w takich dzielnicach jak Białołęka, Praga-Południe i Wola.

O zróżnicowaniu oferty stołecznych deweloperów mogą świadczyć oferowane metraże oraz średnie ceny mieszkań. W III kwartale 2020 roku największą średnią powierzchnię odnotowano na Wilanowie - 105 mkw, a najmniejszą na Pradze-Południe - 44 mkw. Natomiast najdroższe mieszkania można było kupić jak zwykle w Śródmieściu średnio za ok. 1 371 605 zł, natomiast najtańsze na Rembertowie za nieco ponad 346 000 zł.

Wiele osób marzących o zakupie wymarzonych czterech kątów liczyło, że wprowadzony w marcu lockdown wpłynie na znaczne obniżki cen. Niestety tych w dalszym ciągu nie widać i jak na razie nic nie wskazuje na to, że ta sytuacja ulegnie zmianie.

REKLAMA

W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny nowych mieszkań uległy niewielkiemu wzrostowi, wynoszącemu zaledwie 0,2 proc. Choć obecnie możemy mówić o stabilizacji na stołecznym rynku mieszkaniowym, to warto wspomnieć, że w ciągu roku średnia cena ofertowa 1 mkw. w stolicy wzrosła aż o 7,9 proc. (z 9 600 zł/mkw w III kw. 2019 r. do 10 365 zł/mkw. w III kw. 2020 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie lipiec - październik 2020 r., największa podwyżka cen widoczna była na Bielanach (+4,9 proc.), które pod względem stawek - ponad 12 000 zł/mkw. możemy zaliczyć już do prestiżowych lokalizacji. Warto pamiętać, że ta określana mianem “zielonych płuc” stolicy dzielnica jest mocno zróżnicowana cenowo. Na koszty, jakie będziemy musieli ponieść za zakup nowego lokum, wpływa m.in. odległość inwestycji od stacji metra. Czy w III kwartale kupujący mogli liczyć na znaczne obniżki? Niestety, w żadnej z dzielnic nie odnotowano spadku cen ofertowych mieszkań o więcej niż 0,6 proc. Wpływ na to miał m.in. wzrost sprzedaży lokali o ok. 40 proc. jaki stołeczni deweloperzy odnotowali w okresie IV - VI 2020.

Które dzielnice są najtańsze, a które najdroższe?

Już od kilku kwartałów dzielnicą, która systematycznie zwiększa swoje znaczenie na rynku mieszkaniowym w Warszawie jest Wawer.

Bez wątpienia na wzrost znaczenia tańszych dzielnic, ma wpływ bardziej restrykcyjna polityka banków. Dla przypomnienia chodzi zarówno o wzrost wymagań dotyczących wysokości wkładu własnego, w niektórych instytucjach nawet do 30 procent depozytu, a także wykluczenie niektórych branż uznawanych za ryzykowne, jak np. turystyka czy branża eventowa.

Osoby szukające tańszego mieszkania powinny przygotować się na to, że w Warszawie najniższa średnia cena ofertowa wynosi już ponad 7 tys. zł/mkw. Do najbardziej atrakcyjnych cenowo dzielnic należą Wesoła (7172 zł/mkw.), Białołęka (7715 zł/mkw.), Rembertów (7706 zł/mkw.) oraz wspomniany wyżej Wawer (7939 zł/mkw.).

Najdroższą stołeczną dzielnicą bez zmian pozostaje Śródmieście (17 654  zł/mkw.). Na podium znalazły się również Wola (14 299 zł/mkw.) i Ochota (13 933 zł/mkw.).

Oferta stołecznych deweloperów

Deweloperzy starają się dostosować ofertę do gustów i potrzeb swoich klientów, dlatego na stołecznym rynku mieszkaniowym niezmiennie dominują mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 60 mkw.

Osoby szukające swojego pierwszego lokum oraz inwestorzy powinni zainteresować się ofertą kawalerek i małych mieszkań dwupokojowych na Rembertowie oraz Pradze-Północ, gdzie ich ilość zdecydowanie wyróżnia się na tle całej oferty stołecznych deweloperów. Najmniejsza ich oferta znajduje się z kolei na Żoliborzu, Ochocie i Wilanowie, gdzie zwłaszcza w ostatniej wspomnianej dzielnicy dominują duże metraże.

Co warto odnotować, średni metraż różni się w zależności od dzielnicy. Największe mieszkania mają do dyspozycji osoby chcące zamieszkać na Wilanowie - ok. 105 mkw., z kolei nabywcy poszukujący mniejszych nieruchomości z pewnością znajdą idealne lokum na Pradze-Północ i w Rembertowie, gdzie średnia powierzchnia wynosi kolejno 44 mkw. i 46 mkw.

Informacja prasowa przygotowana na podstawie raportu eksperckiego “Rynek mieszkaniowy w Warszawie — III kw. 2020 r.” udostępnionego przez analityków portalu RynekPierwotny.pl.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA