REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFR Nieruchomości buduje ponad 2 tys. mieszkań. Najwięcej w Katowicach

PFR Nieruchomości
PFR Nieruchomości
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego (Mieszkanie Plus) trwa budowa ponad 2 tys. mieszkań - poinformowała spółka PFR Nieruchomości. Największą realizowaną inwestycją jest osiedle w Katowicach.

Chodzi zarówno o inwestycje, których realizacja dopiero się rozpoczęła, jak i budowy osiągające blisko 90 proc. zaawansowania - wyjaśniono w komunikacie. "W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego trwa budowa blisko 109 tys. mkw. PUM, które przekładają się na przeszło 2 tys. mieszkań" - zaznaczyła PFR Nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Największą inwestycją spółki PFR Nieruchomości w budowie jest osiedle na 513 mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach. Roboty "przekraczają 80 proc. wykonania". "Najbardziej zaawansowanym jest kwartał A, w którym finalizowane są prace wykończeniowe, a także zakończono prace na jego dziedzińcu" - wskazano.

Inne przedsięwzięcie, obejmujące 138 mieszkań, powstaje w Mińsku Mazowieckim na ul. Klonowej. "To zlokalizowana najbliżej Warszawy inwestycja spółki PFR Nieruchomości. Dojazd do prawobrzeżnej części stolicy zajmuje 50 minut. Podróż koleją do centrum Warszawy to około 45 minut" - podkreśliła spółka. Chodzi o dwa budynki o 4-piętrowej zabudowie. Zakończenie prac przewidziano wczesną jesienią 2021 r.

PFR Nieruchomości zapowiedziała też, że w przyszłym roku ponad 200 rodzin wprowadzi się do mieszkań, w ramach osiedla powstającego w Dębicy. "Trzypiętrowe budynki pomieszczą mieszkania od jedno- do czteropokojowych, których średni metraż wyniesie około 50 mkw" - wskazano. Lokale mają być wykończone „pod klucz".

REKLAMA

Pierwszym osiedlem, które powstanie z gotowych elementów, jest natomiast toruńska inwestycja spółki PFR Nieruchomości. Na ul. Okólnej ma powstać 320 mieszkań z nowoczesnych prefabrykatów - budowę oficjalnie zainaugurowano na początku października. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei inwestycja w Radomiu (ul. Tytoniowa) to dwa siedmiokondygnacyjne budynki - w obu trwa montaż stolarki okiennej i prace tynkarskie. Zakończenie budowy jest planowane na IV kwartał 2021 r. "Blisko 60 proc. ze 124 zaprojektowanych mieszkań, stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni 59 mkw. Jest też 35 mieszkań 2-pokojowych o przeciętnym metrażu 41 m kw. Powstaną także 2 kawalerki o powierzchni 27 mkw. i 12 mieszkań 4-pokojowych" - wyjaśniono.

W Krakowie przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ma powstać 481 mieszkań dla młodych, seniorów, rodzin i absolwentów uczelni wyższych. Prace na osiedlu w południowej części miasta osiągnęły "60 proc. zaawansowania". Inwestycję zlokalizowano na 3,5-hektarowej działce; w budowie jest 8 trzypiętrowych budynków, które mają pomieścić blisko pół tysiąca mieszkań o średnim metrażu 46 mkw. Planowanym terminem zakończenia prac budowlanych to lato 2021 r.

Natomiast w Łowiczu w rejonie ulic Krudowskiego, Grunwaldzkiej i Grzmot-Skotnickiego powstają trzy 3-piętrowe budynki, które pomieszczą 96 mieszkań o średnim metrażu 52 mkw. "Uruchomiona w czerwcu tego roku budowa osiągnęła już niemal 20 procent zaawansowania. Planowanym terminem jej zakończenia jest IV kwartał 2021 r." - wskazano.

Spółka zwróciła uwagę, że w Zamościu (ul. Parkowa) trwa budowa 96 mieszkań we współpracy i w sąsiedztwie TBS Zamość. Planowanym terminem zakończenia budowy jest II kwartał 2022 r. Osiedle będzie składało się z sześciu czterokondygnacyjnych budynków o dwuspadowych dachach zaprojektowanych z uwzględnieniem lokalnych warunków krajobrazowych i charakteru otaczającej zabudowy. Średni metraż powstających mieszkań to 55 mkw.

Kolejna inwestycja, jak wskazała spóła, to 108 mieszkań w Świdniku, przy ul. Gen. Roweckiego „Grota”. Jest realizowana na nieco ponad hektarowej działce wskazanej przez samorząd. Zakładanym terminem ukończenia robót budowlanych jest III kwartał 2021 roku.

Najbliższe plany inwestycyjne spółki PFR Nieruchomości to uruchomienie budów w Oławie, Sianowie, Nowym Targu i Zgorzelcu. Projekty są na etapie pozyskiwania generalnych wykonawców - wyjaśniono.

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

autor: Magdalena Jarco
maja/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA