REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFR Nieruchomości buduje ponad 2 tys. mieszkań. Najwięcej w Katowicach

PFR Nieruchomości
PFR Nieruchomości
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego (Mieszkanie Plus) trwa budowa ponad 2 tys. mieszkań - poinformowała spółka PFR Nieruchomości. Największą realizowaną inwestycją jest osiedle w Katowicach.

Chodzi zarówno o inwestycje, których realizacja dopiero się rozpoczęła, jak i budowy osiągające blisko 90 proc. zaawansowania - wyjaśniono w komunikacie. "W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego trwa budowa blisko 109 tys. mkw. PUM, które przekładają się na przeszło 2 tys. mieszkań" - zaznaczyła PFR Nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Największą inwestycją spółki PFR Nieruchomości w budowie jest osiedle na 513 mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach. Roboty "przekraczają 80 proc. wykonania". "Najbardziej zaawansowanym jest kwartał A, w którym finalizowane są prace wykończeniowe, a także zakończono prace na jego dziedzińcu" - wskazano.

Inne przedsięwzięcie, obejmujące 138 mieszkań, powstaje w Mińsku Mazowieckim na ul. Klonowej. "To zlokalizowana najbliżej Warszawy inwestycja spółki PFR Nieruchomości. Dojazd do prawobrzeżnej części stolicy zajmuje 50 minut. Podróż koleją do centrum Warszawy to około 45 minut" - podkreśliła spółka. Chodzi o dwa budynki o 4-piętrowej zabudowie. Zakończenie prac przewidziano wczesną jesienią 2021 r.

PFR Nieruchomości zapowiedziała też, że w przyszłym roku ponad 200 rodzin wprowadzi się do mieszkań, w ramach osiedla powstającego w Dębicy. "Trzypiętrowe budynki pomieszczą mieszkania od jedno- do czteropokojowych, których średni metraż wyniesie około 50 mkw" - wskazano. Lokale mają być wykończone „pod klucz".

REKLAMA

Pierwszym osiedlem, które powstanie z gotowych elementów, jest natomiast toruńska inwestycja spółki PFR Nieruchomości. Na ul. Okólnej ma powstać 320 mieszkań z nowoczesnych prefabrykatów - budowę oficjalnie zainaugurowano na początku października. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei inwestycja w Radomiu (ul. Tytoniowa) to dwa siedmiokondygnacyjne budynki - w obu trwa montaż stolarki okiennej i prace tynkarskie. Zakończenie budowy jest planowane na IV kwartał 2021 r. "Blisko 60 proc. ze 124 zaprojektowanych mieszkań, stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni 59 mkw. Jest też 35 mieszkań 2-pokojowych o przeciętnym metrażu 41 m kw. Powstaną także 2 kawalerki o powierzchni 27 mkw. i 12 mieszkań 4-pokojowych" - wyjaśniono.

W Krakowie przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ma powstać 481 mieszkań dla młodych, seniorów, rodzin i absolwentów uczelni wyższych. Prace na osiedlu w południowej części miasta osiągnęły "60 proc. zaawansowania". Inwestycję zlokalizowano na 3,5-hektarowej działce; w budowie jest 8 trzypiętrowych budynków, które mają pomieścić blisko pół tysiąca mieszkań o średnim metrażu 46 mkw. Planowanym terminem zakończenia prac budowlanych to lato 2021 r.

Natomiast w Łowiczu w rejonie ulic Krudowskiego, Grunwaldzkiej i Grzmot-Skotnickiego powstają trzy 3-piętrowe budynki, które pomieszczą 96 mieszkań o średnim metrażu 52 mkw. "Uruchomiona w czerwcu tego roku budowa osiągnęła już niemal 20 procent zaawansowania. Planowanym terminem jej zakończenia jest IV kwartał 2021 r." - wskazano.

Spółka zwróciła uwagę, że w Zamościu (ul. Parkowa) trwa budowa 96 mieszkań we współpracy i w sąsiedztwie TBS Zamość. Planowanym terminem zakończenia budowy jest II kwartał 2022 r. Osiedle będzie składało się z sześciu czterokondygnacyjnych budynków o dwuspadowych dachach zaprojektowanych z uwzględnieniem lokalnych warunków krajobrazowych i charakteru otaczającej zabudowy. Średni metraż powstających mieszkań to 55 mkw.

Kolejna inwestycja, jak wskazała spóła, to 108 mieszkań w Świdniku, przy ul. Gen. Roweckiego „Grota”. Jest realizowana na nieco ponad hektarowej działce wskazanej przez samorząd. Zakładanym terminem ukończenia robót budowlanych jest III kwartał 2021 roku.

Najbliższe plany inwestycyjne spółki PFR Nieruchomości to uruchomienie budów w Oławie, Sianowie, Nowym Targu i Zgorzelcu. Projekty są na etapie pozyskiwania generalnych wykonawców - wyjaśniono.

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

autor: Magdalena Jarco
maja/ pad/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA