REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 9 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych wskutek reprywatyzacji

Prawie 9 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych wskutek reprywatyzacji
Prawie 9 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych wskutek reprywatyzacji
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała łącznie ponad 8 mln 885 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań lokatorom poszkodowanym przez warszawską reprywatyzację - poinformowano w komunikacie tej komisji z 20 października 2020 r. Jak dodano, wydanych zostało 267 decyzji o przyznaniu takich środków.

REKLAMA

Również 20 października 2020 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania będzie przysługiwał tylko mieszkańcom. Z kolei wszystkie decyzje komisji zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji - wypłacać je będzie minister finansów.

"Teraz jest czas, żeby mieszkańcy, którzy otrzymali decyzję komisji weryfikacyjnej, przekazali dane do przelewów do Ministerstwa Sprawiedliwości, a następnie my przekażemy je do ministra finansów, łącznie z pełną pulą dokumentów związaną z postępowaniami i do 4 grudnia br., czyli już za półtora miesiąca otrzymacie państwo te pieniądze, na które czekacie, te pieniądze, które mają wyrównać krzywdy, które zostały wam poczynione" - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w wtorkowym nagraniu, zwracając się do lokatorów, którym przyznano środki pieniężne.

Według danych komisji łączna kwota dotychczas przyznanych przez odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów wyniosła 8 mln 885 tys. 142 zł - z czego odszkodowań 1 mln 851 tys. 496 zł, a zadośćuczynień - 7 mln 33 tys. 646 zł.

REKLAMA

"Komisja wydała 267 decyzji o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom. Odszkodowania przyznano 127 osobom, zadośćuczynienia przyznano 244 osobom. Z kolei zaś łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia przyznano 294 osobom, gdyż w jednej sprawie mogły być dwie decyzje - w przedmiocie odszkodowania i zadośćuczynienia - również dla dwóch osób" - przekazała komisja. Rzeczniczka komisji Dagmara Nejbert sprecyzowała, że decyzje komisji w takich sprawach objęły 294 osoby, choć decyzji jest mniej, gdyż "na przykład jedną decyzją była objęta cała rodzina z danej nieruchomości".

Natomiast - jak podano - ze środków wyegzekwowanych od osób zamieszanych w tzw. dziką reprywatyzację zgromadzono łącznie 19 mln 954 tys. 915 zł. Na mocy przepisów, które weszły w życie "pieniądze te trafią do Funduszu Reprywatyzacji i będą wykorzystywane na wypłaty dla poszkodowanych, więc na wypłatach odszkodowań nie ucierpi budżet państwa". Zgodnie z nowym przepisem minister finansów w terminie 30 dni - do 4 grudnia 2020 r. - ma wypłacić odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane przez komisję.

"Aby możliwa była wypłata przyznanych przez Komisję odszkodowań i zadośćuczynień, lokator, na rzecz którego została wydana decyzja, a nie wniósł od niej sprzeciwu, będzie musiał przesłać do komisji niezbędne dane w tym: aktualne dane adresowe, numer rachunku bankowego ze wskazaniem, kto jest jego właścicielem, numer PESEL, aktualny numer telefonu kontaktowego, numer decyzji. Komisja, po uzyskaniu tych informacji, skieruje do Ministerstwa Finansów wniosek o wypłatę zadośćuczynienia lub odszkodowania" - poinformowano.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Wcześniej m.st. Warszawa złożyło sprzeciwy od decyzji komisji, która przyznała odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom pokrzywdzonym reprywatyzacją w 267 sprawach. "Komisja bierze udział w 267 postępowaniach przed sądami powszechnymi, związanymi z dochodzeniem odszkodowań i zadośćuczynień przez lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją, w których m.st. Warszawa złożyło sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania i zadośćuczynienia" - napisano w komunikacie.

Przewodniczący komisji przypomniał, że miasto konsekwentnie skarżyło decyzje o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach. Władze stolicy wcześniej odpowiadały na zarzuty związane z niewypłacaniem zadośćuczynień i odszkodowań lokatorom, wskazując, że "komisja podejmuje decyzje o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach jednostronnie, w oparciu o ustalenia poczynione podczas postępowań (...) nie bada sytuacji ekonomicznej lokatorów, ani tego, czy wzrost czynszu istotnie ją pogorszył". Obecnie - po wejściu w życie nowych przepisów - postępowania sądowe w sprawach tych sprzeciwów ulegną umorzeniu.

"Ustawa, która weszła dziś w życie, ma drugi ważny aspekt. Mianowicie już nie będzie można oddawać budynków w ramach reprywatyzacji z lokatorami. Źródła patologii i krzywd mieszkańców Warszawy zostały tą ustawą usunięte" - podkreślił jednocześnie Kaleta.

Ustawa rozszerzyła bowiem katalog przesłanek, które uniemożliwiają reprywatyzację, poszerzając go m.in. o przypadek zajmowania lokalu przez lokatora. Nowe przepisy stanowią też, że uchylenie, zmiana lub stwierdzenie nieważności decyzji komisji uchylającej decyzję reprywatyzacyjną nie stanowi podstawy do wzruszenia decyzji dotyczącej przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami - Dz.U 2020, poz. 1709

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

  Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

  Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

  Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

  Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

  Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

  Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

  Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

  REKLAMA

  Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

  Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

  Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

  Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

  Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

  Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

  Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

  REKLAMA

  Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

  Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

  Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2023 to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu

  W dniu 25 września obchodzony jest Dzień Budowlańca. Z tej okazji eksperci GetHome.pl sprawdzili ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że teraz jest dobry moment na rozpoczęcie budowy domu - ceny materiałów budowlanych powinny spadać przez najbliższych kilka miesięcy.

  REKLAMA