REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 9 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych wskutek reprywatyzacji

Prawie 9 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych wskutek reprywatyzacji
Prawie 9 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych wskutek reprywatyzacji
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała łącznie ponad 8 mln 885 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań lokatorom poszkodowanym przez warszawską reprywatyzację - poinformowano w komunikacie tej komisji z 20 października 2020 r. Jak dodano, wydanych zostało 267 decyzji o przyznaniu takich środków.

REKLAMA

Również 20 października 2020 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania będzie przysługiwał tylko mieszkańcom. Z kolei wszystkie decyzje komisji zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji - wypłacać je będzie minister finansów.

"Teraz jest czas, żeby mieszkańcy, którzy otrzymali decyzję komisji weryfikacyjnej, przekazali dane do przelewów do Ministerstwa Sprawiedliwości, a następnie my przekażemy je do ministra finansów, łącznie z pełną pulą dokumentów związaną z postępowaniami i do 4 grudnia br., czyli już za półtora miesiąca otrzymacie państwo te pieniądze, na które czekacie, te pieniądze, które mają wyrównać krzywdy, które zostały wam poczynione" - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w wtorkowym nagraniu, zwracając się do lokatorów, którym przyznano środki pieniężne.

Według danych komisji łączna kwota dotychczas przyznanych przez odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów wyniosła 8 mln 885 tys. 142 zł - z czego odszkodowań 1 mln 851 tys. 496 zł, a zadośćuczynień - 7 mln 33 tys. 646 zł.

REKLAMA

"Komisja wydała 267 decyzji o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom. Odszkodowania przyznano 127 osobom, zadośćuczynienia przyznano 244 osobom. Z kolei zaś łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia przyznano 294 osobom, gdyż w jednej sprawie mogły być dwie decyzje - w przedmiocie odszkodowania i zadośćuczynienia - również dla dwóch osób" - przekazała komisja. Rzeczniczka komisji Dagmara Nejbert sprecyzowała, że decyzje komisji w takich sprawach objęły 294 osoby, choć decyzji jest mniej, gdyż "na przykład jedną decyzją była objęta cała rodzina z danej nieruchomości".

Natomiast - jak podano - ze środków wyegzekwowanych od osób zamieszanych w tzw. dziką reprywatyzację zgromadzono łącznie 19 mln 954 tys. 915 zł. Na mocy przepisów, które weszły w życie "pieniądze te trafią do Funduszu Reprywatyzacji i będą wykorzystywane na wypłaty dla poszkodowanych, więc na wypłatach odszkodowań nie ucierpi budżet państwa". Zgodnie z nowym przepisem minister finansów w terminie 30 dni - do 4 grudnia 2020 r. - ma wypłacić odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane przez komisję.

"Aby możliwa była wypłata przyznanych przez Komisję odszkodowań i zadośćuczynień, lokator, na rzecz którego została wydana decyzja, a nie wniósł od niej sprzeciwu, będzie musiał przesłać do komisji niezbędne dane w tym: aktualne dane adresowe, numer rachunku bankowego ze wskazaniem, kto jest jego właścicielem, numer PESEL, aktualny numer telefonu kontaktowego, numer decyzji. Komisja, po uzyskaniu tych informacji, skieruje do Ministerstwa Finansów wniosek o wypłatę zadośćuczynienia lub odszkodowania" - poinformowano.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

REKLAMA

Wcześniej m.st. Warszawa złożyło sprzeciwy od decyzji komisji, która przyznała odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom pokrzywdzonym reprywatyzacją w 267 sprawach. "Komisja bierze udział w 267 postępowaniach przed sądami powszechnymi, związanymi z dochodzeniem odszkodowań i zadośćuczynień przez lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją, w których m.st. Warszawa złożyło sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania i zadośćuczynienia" - napisano w komunikacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodniczący komisji przypomniał, że miasto konsekwentnie skarżyło decyzje o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach. Władze stolicy wcześniej odpowiadały na zarzuty związane z niewypłacaniem zadośćuczynień i odszkodowań lokatorom, wskazując, że "komisja podejmuje decyzje o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach jednostronnie, w oparciu o ustalenia poczynione podczas postępowań (...) nie bada sytuacji ekonomicznej lokatorów, ani tego, czy wzrost czynszu istotnie ją pogorszył". Obecnie - po wejściu w życie nowych przepisów - postępowania sądowe w sprawach tych sprzeciwów ulegną umorzeniu.

"Ustawa, która weszła dziś w życie, ma drugi ważny aspekt. Mianowicie już nie będzie można oddawać budynków w ramach reprywatyzacji z lokatorami. Źródła patologii i krzywd mieszkańców Warszawy zostały tą ustawą usunięte" - podkreślił jednocześnie Kaleta.

Ustawa rozszerzyła bowiem katalog przesłanek, które uniemożliwiają reprywatyzację, poszerzając go m.in. o przypadek zajmowania lokalu przez lokatora. Nowe przepisy stanowią też, że uchylenie, zmiana lub stwierdzenie nieważności decyzji komisji uchylającej decyzję reprywatyzacyjną nie stanowi podstawy do wzruszenia decyzji dotyczącej przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

Ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami - Dz.U 2020, poz. 1709

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA