REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sąd Najwyższy sprawdzi umowy frankowe Deutsche Banku

Umowy denominowane do franka szwajcarskiego Deutsche Banku uchodzą wśród frankowiczów i prawników za jedne z najtrudniejszych do zaskarżenia. Wynika to z faktu, że linia orzecznicza na gruncie tych umów jest rozchwiana, a część sądów uważa, że po usunięciu postanowień odsyłających do tabel kursowych umowy te mogą pozostać w mocy jako wykonywane bezpośrednio w walucie CHF – tj. wypłacane w CHF i spłacane w CHF. Tak właśnie uznał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w sprawie I ACa 1406/19 oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie V ACA 425/19. Teraz kredytobiorcy złożyli skargi kasacyjne od tych wyroków do Sądu Najwyższego, który może zająć się kompleksowo kredytami denominowanymi – gdyż obie skargi dotyczą szeregu istotnych zagadnień prawnych na gruncie umów denominowanych do waluty CHF.

Jak COVID-19 wpływa na rynek mieszkaniowy?

W czasie pandemii COVID-19 rynek mieszkaniowy znajduje się w fazie wyczekiwania na wyklarowanie sytuacji. Dalszy rozwój wydarzeń będzie zależeć od postępów walki z pandemią. Na dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja cen nieruchomości, spadek popytu konsumpcyjnego i jeszcze większa skala zakupów za gotówkę.

Home Invest świętuje i maluje Przyszłość na Woli

Grupa Kapitałowa Home Invest obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności deweloperskiej. Podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia i przedstawia plany na przyszłość. W czerwcu br. miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu – Przyszłość na Woli, który został namalowany na ścianie budynku flagowej inwestycji Apartamenty Okopowa 59A w Warszawie.

3 pomysły na iwestycje w nieruchomości do 100 tysięcy

Jeśli masz kwotę od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych, możesz śmiało wejść na rynek nieruchomości jako inwestor. Z mniejszą kwotą inwestor ma mniejsze pole manewru i mniej opcji do wyboru, ale dla chcącego nic trudnego.

REKLAMA

Sprawdzone sposoby na ukąszenia komarów

Ukąszenia komarów bywają niegroźne, ale dolegliwości po ukąszeniach są bardzo często uciążliwe. Swędzące miejsce po ukąszeniu komara, zaczerwienienie skóry a nawet bąbel pokrzywkowy. Szczególnie ciężko znoszą to dzieci, chcąc sobie ulżyć drapią miejsce ukąszenia, bo przynosi to im chwilową ulgę. Sprawdźmy więc, jakie są dobre i sprawdzone (babcine) sposoby na ukąszenia komarów.

Deweloperzy nie obniżą cen mieszkań z powodu pandemii

Pandemia koronawirusa zatrzymała galopujące ceny mieszkań i nieco ochłodziła rozgrzany rynek mieszkaniowy. Jednak na obniżki i atrakcyjne promocje u deweloperów nie ma co liczyć. Powodem jest m.in. wprowadzenie rekordowo niskich stóp procentowych oraz malejąca podaż nowych mieszkań.

Polacy odkładają planowane remonty z powodu COVID-19

Finansowa niepewność sprawiła, że co drugi Polak zdecydował się na przełożenie większych wydatków na drugą połowę roku lub czas tuż po zakończeniu epidemii koronawirusa. To nie jest dobry moment na takie wydatki?

Ile mieszkań w ostatnich miesiącach sprzedali deweloperzy?

Jakie wyniki sprzedaży odnotowały firmy deweloperskie w drugim kwartale 2020 roku? Czy w tym samym okresie 2019 roku popyt był wyższy? O ile?

REKLAMA

Inwestycje w fotowoltaikę coraz bardziej popularne

100 000 wniosków wpłynęło w ramach rządowego programu „Mój Prąd”. Fotowoltaika prosumencka cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, czego potwierdzeniem jest liczba dotychczas złożonych wniosków.

Umowa najmu mieszkania

Mieszkanie może być przedmiotem umowy najmu. Na jej podstawie wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego zaskarżona do SN

Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego wyroku sądu okręgowego, który uznał, że bank nie musi zwracać prowizji pobranej z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Jerzyki wykorzystywane do walki z komarami

Po deszczowym początku lata komary i meszki są niezwykle dokuczliwe. Czechowicki magistrat rozpoczął bezpieczną dla człowieka i środowiska akcję ograniczenia ich populacji. Korzysta z pomocy ptaków. Kupił 200 budek dla jerzyków.

W tym roku bez podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych

Nie ma przesłanek, aby ceny energii miały wzrosnąć - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Oznacza to, że nie zapłacimy więcej za prąd.

Sąsiedztwo terenów zielonych - ważny czynnik przy zakupie nieruchomości

Dom z widokiem na ogród, bliskość lasu czy parku to marzenie wielu Polaków. Niestety nie wszyscy, którym uda się kupić nieruchomość w takim miejscu mogą już zawsze cieszyć się z zielonego sąsiedztwa. Coraz częściej bowiem za oknem nowej inwestycji widać plac budowy kolejnej, pozbawiając dotychczasowych mieszkańców radości z pięknego widoku. Jest jednak sposób na wiecznie zielone sąsiedztwo. To zakup nieruchomości w rejonie obszaru chronionego.

Kredyty walutowe - banki chcą ominąć wyrok TSUE w sprawie Dziubak

Po wyroku TSUE w sprawie Dziubak C-260/18, w którym TSUE zakazał uzupełnienia umowy kursem średnim NBP, banki wciąż szukają furtki, aby ominąć ten wyrok. Pomóc w realizacji tej strategii mają trzy pytania, które zostały zadane do TSUE przez sądy polskie: pytanie nr 2 zadane przez Sąd Okręgowy w Gdańsku w sprawie C-19/20 oraz dwa pytania zadane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli w sprawie II C 1357/17.

Podatek od nieruchomości. Jak wykazywać zwolnienia Covid-19 w sprawozdaniu SP-1 część B

W kolumnie, w której ujmowane są podstawy opodatkowania zwolnione z podatku od nieruchomości na mocy uchwał rad gmin, powinny zostać wykazane tylko te powierzchnie/wartości przedmiotów opodatkowania.

Kredyty mieszkaniowe pozostaną rekordowo tanie przez kolejne 2-3 lata

Kilka lat niskich rat – w skrócie właśnie taką perspektywę roztaczają przed nami aktualne kontrakty terminowe na stopy procentowe. Z punktu widzenia kredytobiorców są to dobre informacje oznaczające niskie raty. Gorzej jest z oszczędzającymi, którzy powinni przyzwyczaić się do tego, że rachityczne oprocentowanie lokat nie chroni ich kapitału przed utratą siły nabywczej.

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje konstytucyjność przepisów o uldze meldunkowej

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że nieobowiązujące już regulacje w sprawie ulgi meldunkowej są niezgodne z Konstytucją i przystąpił do postępowania w Trybunale Konstytucyjnym, zainicjowanego skargą konstytucyjną jednej z ofiar ulgi meldunkowej. Po wielu latach sporów, kwestia konstytucyjności przepisów o uldze meldunkowej ma wreszcie szanse na rozstrzygnięcie.

Czy mieszkania z ogródkami i tarasami są dziś bardziej poszukiwane?

Czy kupujący interesują się dziś bardziej mieszkaniami z ogródkami i dużymi tarasami? W których inwestycjach je znajdziemy? Ile kosztują?

Mieszkania z prefabrykatów znajdują coraz więcej zwolenników

Dom z prefabrykatów drewnianych powstaje w 1 dzień. To znacznie ogranicza czas i koszty, bo już kolejnego dnia można rozpocząć prace wykończeniowe.

Już ponad 6 tyś, wniosków złożono w ramach programu "Oczko plus". Nadal można złożyć wniosek

Program ruszył 1 lipca. Jego realizacja ma przyczynić się do łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.

Jak szukamy nowych mieszkań?

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że bardzo cenimy sobie dostęp do Internetu. Wciąż też wzrasta odsetek osób, które co najmniej raz w tygodniu korzystają z Internetu. Wśród tych licznych użytkowników znajdują się m.in. potencjalni klienci rynku nieruchomości. Czy i jak korzystają z dostępu do Internetu poszukujący nowych mieszkań?

Kredyty frankowe przed TSUE - z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich, na wniosek strony, przystąpił do postępowania w sprawie C-19/20 BPH, zainicjowanego złożeniem pięciu pytań prejudycjalnych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Zdaniem RPO pytania te doskonale ilustrują obecną sytuację w Polsce na tle orzecznictwa dotyczącego tzw. "kredytów frankowych”.

Wynajem krótkoterminowy - jak uregulować ten segment rynku nieruchomości?

Wynajem krótkoterminowy notuje wzrastającą popularność. Jest to spowodowane m.in. zaangażowaniem się w tę działalność dużych podmiotów gospodarczych. Taki stan rzeczy powoduje wzrost cen nieruchomości, jak również rodzi problem z ich dostępnością dla wielu Polek i Polaków. Czy w związku z tym planowane są nowe rozwiązania mające na celu uregulowanie branży wynajmu krótkookresowego?

Ulga termomodernizacyjna – kto i na jakich warunkach może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna skierowane jest do podatników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ramach ulgi podatnik ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację? Z jakimi problemami praktycznymi mogą zetknąć się podatnicy rozliczający ulgę?

Rynek nieruchomości biurowych po koronawirusie

Po tym, jak firmy sprawnie przestawiły tryb pracy na zdalny, dziś możemy obserwować kolejne fale powrotów do biur. Po okresie stagnacji, widoczne jest też większe zainteresowanie powierzchniami biurowymi. Najemcy wykazują chęć renegocjacji warunków najmu, jak również rearanżacji zajmowanych powierzchni. Należy przy tym zauważyć, że jeszcze bardziej wzrosła rola lokalizacji przy wyborze nieruchomości.

Wspólnoty mieszkaniowe nie chcą płacić za schrony w swoich budynkach

Członkowie wspólnot mieszkaniowych skarżą się, że muszą płacić za utrzymywanie schronów znajdujących się w budynkach mieszkalnych, a te są przecież przeznaczone dla szerokiego kręgu ludności

Rynek mieszkaniowy - czym różni się zastój wywołany przez COVID-19 od kryzysu z roku 2008?

Kryzys wywołany przez COVID-19 a kryzys z 2008 roku - jakie są różnice? Jaki wywarł wpływ na rynek mieszkaniowy? Czy w opinii deweloperów, scenariusz sprzed lat może się powtórzyć? W których aspektach?

Czy przeniesienie prawa do mieszkania za dożywotnią rentę podlega PIT

Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ramach umowy renty odpłatnej (renty dożywotniej) nie skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W konsekwencji, na podatniku nie ciąży obowiązek wykazania kwoty renty w zeznaniu podatkowym.

Wynajmowane czy swoje? Koronawirus zmienia nasze przyzwyczajenia

Choć Polacy zdecydowanie preferują posiadanie rzeczy na własność niż ich wynajem, to z pewnością obecna sytuacja związana z pandemią może ten trend zmienić. Co 3 Polak zdecydowanie woli np. wynajmować mieszkanie, niż je kupić.

Będą pieniądze dla firm na "zieloną" technologię. Dowiedz się, kto może zdobyć dotację.

Komisja Europejska przeznaczy 1 mld euro w innowacyjne projekty w dziedzinie czystych technologii, w tym rozwiązania dotyczące pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Firmy otrzymają wsparcie w ramach unijnego funduszu innowacyjnego.

Program „Moja Woda” - na co można otrzymać dotacje?

W dniu 1 lipca 2020 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”. W ramach programu można otrzymać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe w zasięgu ręki (tzw. oczko wodne plus).

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w branży deweloperskiej

Wiele firm angażuje się w działania wykraczające poza profesję, w której się specjalizuje, podejmując inicjatywy niosące korzyści dla społeczeństwa i środowiska. Również branża deweloperska coraz częściej uwzględnia potrzeby otoczenia, w którym planuje inwestycję, dbając o samopoczucie przyszłych mieszkańców. CSR staje się obowiązkowym elementem strategii sektora nieruchomości, a jego przedstawiciele wierzą, że mogą być częścią pozytywnych działań

Czy gwarancje rządowe wpłyną na dostępność kredytów mieszkaniowych?

Kryzys gospodarczy związany z epidemią koronawirusa spowodował zaostrzenie warunków przyznawania kredytów hipotecznych przez banki komercyjne. Rzadko który zezwala na wymagane do tej pory 10 proc. wkładu własnego.

Masz kompostownik? Nie musisz spełniać dodatkowych warunków, aby otrzymać ulgę

Gmina nie może ustalić żadnych dodatkowych warunków na skorzystanie ze zwolnienia z części opłaty śmieciowej za kompostowanie. odpadów

Ogródki działkowe zyskują na popularności przez koronawirusa

Wydawać by się mogło, że ogródki działkowe przechodzą do lamusa. Nic bardziej mylnego. Przez pandemię koronawirusa ROD stały się najbardziej pożądane wśród Polaków.

Luksusowe nieruchomości w cenie

Pomimo pandemii koronawirusa rynek luksusowych nieruchomości ma się całkiem dobrze. Deweloperzy nie notują spadków i nie narzekają na brak klientów.

Basen w ogrodzie. Ile kosztuje taka inwestycja?

Koronawirus spowodował zmiany urlopowe Polaków, którzy zrezygnowali z wyjazdów, a wypoczynek postanowili spędzić w domu. W stworzeniu wakacyjnego klimatu z pewnością pomoże basen ogrodowy.

Ceny mieszkań jednak nie spadną

Nie ma co liczyć na obniżki cen i promocje u deweloperów. Już widać, że ceny nowych mieszkań i domów wyraźnie wyhamowały.

Coraz więcej śmieci w gospodarstwach domowych

Statystyczny Polak wytwarza 7 kg więcej śmieci niż rok temu. Czy to kolejny efekt pandemii i przebywania w domu? A może brak działań proekologicznych przyczynia się do takiej sytuacji?

Budowa domu w czasach COVID-19. Coraz trudniej o specjalistów budowlanych

Budowa własnego domu to nie tylko spełnienie marzeń, ale również utrudnienia administracyjne, logistyczne i finansowe. Trudności sprawia też znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej.

Budowa domu na siedlisku

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości gruntowych, czasem można znaleźć anonse związane z tak zwanymi działkami siedliskowymi. Wspomniane grunty niekiedy kuszą dość atrakcyjną ceną i możliwością wzniesienia na nich domu (bez odrolnienia). Warto jednak wiedzieć, że taka możliwość jest ograniczona przez przepisy. Powinny o tym pamiętać wszystkie osoby, którym marzy się nowoczesny dom na działce siedliskowej. Warto wytłumaczyć, kto w ogóle może pokusić się o budowę takich „czterech kątów”.

Miasta wieszają budki dla jerzyków

Do wielu miast w Polsce przyjaznym jerzykom dołączyła Częstochowa, która na budynkach montuje budki lęgowe dla jerzyków. Jerzyki mogą zjadać nawet 20 tys. komarów dziennie, a to sprawia, że są najlepszym i całkowicie naturalnym rozwiązaniem tego uciążliwego problemu w mieście.

Do którego banku płacić raty kredytu w przypadku zmiany wierzyciela hipotecznego?

Sprawa dotyczy wpisów PKO BP jako wierzyciela hipotecznego z kredytów frankowych przejętych po banku Nordea Bank Polska. Sąd Najwyższy może wkrótce uznać, że bank PKO BP nie miał żadnych podstaw prawnych to tego, aby zostać wpisanym do ksiąg wieczystych jako wierzyciel frankowiczów. To oznaczałoby, że kredytobiorcy formalnie mają umowy kredytu zawarte z Nordea Bank Polska (obecnie z bankiem PKO BP), ale bank PKO BP nie jest ich wierzycielem i nie do tego banku powinni płacić aktualnie raty kredytu.

Czy inwestycja w ziemię w czasach COVID-19 się opłaca?

W trudnych czasach grunty bronią się najlepiej spośród wszystkich kategorii nieruchomości. Jednak czy to nie jest trend krótkoterminowy?

Inteligentna wyszukiwarka wyśle nas na wakacje marzeń

Inteligentny system wyszukiwania ofert turystycznych oparty na algorytmach rozumienia języka naturalnego? To możliwe. Od 1 lipca ruszają prace nad projektem w tym zakresie.

Mieszkania w czasach pandemii – kupować czy sprzedawać?

Mieszkania to ulubiona kategoria nieruchomości inwestycyjnych Polaków. Czy koronawirus pokrzyżował plany w tym sektorze? Wiadomo już, że pandemia zmieniła zachowania na rynku wymuszając nową drogę transakcji w przypadku mieszkań, kredytów mieszkaniowych. Ale czy to jest dobry moment na sprzedaż?

Jak koronawirus wpływa na rynek nieruchomości?

Pandemia koronawirusa zmieniła równowagę strategiczną na świecie i mocno namieszała także na rynku nieruchomości. Jest to też szansa dla inwestorów, bo trudny czas dla jednych to świetna okazja dla drugich.

Utrata członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej - wyrok TK K 3/19

TK stwierdził, że niezwłoczna derogacja art. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze mogłoby pociągnąć za sobą dalsze niepożądane skutki w działalności spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego Trybunał zdecydował, że art. 4 traci moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Nieskuteczne zwalczanie groźnych barszczy kaukaskich (Sosnowskiego i Mantegazziego) w Polsce

Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk barszczy kaukaskich Sosnowskiego i Mantegazziego w Polsce nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wśród przyczyn rozprzestrzeniania się tych roślin wskazano brak kompleksowego planu ich zwalczania i spójnego systemu finansowania ich niszczenia.

REKLAMA