REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE

Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE
Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE
Termo Organika

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

Efektywność energetyczna budynków - nowe działania UE

REKLAMA

Strategia jest podzielona na cztery części, w których Komisja przedstawia swoje plany dotyczące europejskich zasobów budowlanych.

W pierwszej części Komisja wyjaśnia konkretne problemy związane z obecnymi europejskimi zasobami budowlanymi oraz przyczyny, dla których wymagają one pilnej modernizacji. Aby osiągnąć nowe ambicje w zakresie klimatu, sprowadzające się do ograniczenia emisji o 55 proc. do 2030 r., emisje w budynkach muszą zostać ograniczone o 60 proc., końcowe zużycie energii o 14 proc., a zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie o 18 proc. Jednocześnie roczny wskaźnik remontów w całej UE jest bardzo niski i wynosi około 1%. Dlatego też Fala Remontów wyznacza nowy cel, aby "co najmniej podwoić roczny wskaźnik remontów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych do 2030 r. oraz wspierać remonty o charakterze energetycznym". To powinno doprowadzić do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenia 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa.

REKLAMA

W drugiej części Komisja przedstawia "Główne zasady remontów budynków do 2030 r. i 2050 r.", którymi należy się kierować przy wdrażaniu Fali Remontów. Są to: "Efektywność energetyczna", "Przystępność cenowa", "Dekarbonizacja i integracja odnawialnych źródeł energii", "Myślenie oparte na pełnym cyklu i obiegowości", "Wysokie standardy zdrowotne i środowiskowe", "Wspólne stawianie czoła bliźniaczym wyzwaniom związanym z przejściem na gospodarkę ekologiczną i cyfrową" oraz "Szacunek dla estetyki i jakości architektonicznej".

W części trzeciej i czwartej Komisja prezentuje swoje plany dot. przyjęcia ram prawnych UE i obszary priorytetowe. Najważniejsze z nich to:

  • Rewizja „Energy Performance of Buildings Directive (EPBD)” do końca 2021, w tym silniejsze obowiązki dot. ”Energy Performance Certificates (EPCs)”
  • Rewizja “Energy Efficiency Directive” do czerwca 2021
  • Wprowadzenie nowych „Smart Readiness Indicators”
  • Wprowadzenie „Digital Building Logbooks”, integrujących wszystkie dane związane z budynkami
  • Zwiększenie puli środków UE na projekty remontowe, zwłaszcza poprzez “Recovery and Resilience Facility”, “InvestEU”, “Connecting Europe Facility”, “LIFE”, “Horizon Europe” i  “European Agricultural Fund for Rural Development”
  • „European Local Energy Assistance (ELENA)” powinna zostać wzmocniona w zakresie pomocy technicznej i wykorzystywana jako przykład dla programów krajowych lub lokalnych
  • Wzmacnianie inicjatyw szkoleniowych i przekwalifikowujących dla pracowników budowlanych i remontowych poprzez „Skills Agenda”, planowany „Pact for Skills” i inwestycje poprzez „European Social Fund+” i „Just Transition Fund”
  • Uwzględnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju w trwającym przeglądzie „Construction Products Regulation”
  • Praca nad “2050 roadmap for reducing whole life-cycle carbon emissions in buildings” do końca 2023
  • Przegląd „material recovery targets” do końca 2024 r.
  • Włączenie większej ilości energii odnawialnej do budynków ocenianej w ramach „Electricity Market Directive” i przeglądzie „Renewable Energy Directive”
  • Wystartowanie z “New European Bauhaus” tj. inicjatywą stworzenia sieci dla planistów, architektów, przedsiębiorców i innych osób oraz planowania konkretnych projektów budowlanych, które łączą rozwiązania społeczne i estetyczne z zielonymi i cyfrowymi technologiami i produktami. Również w tym przypadku Strategia podkreśla, że materiały oparte na naturze, takie jak drewno, powinny odgrywać ważną rolę w tych projektach
  • Rekomendacja dot. Ubóstwa Energetycznego w celu ułatwienia dostępu do zdrowego życia grupom znajdującym się w trudnej sytuacji oraz uruchomienie “Affordable Housing Initiative”, która będzie pilotażem dla 100 projektów remontu dzielnic
  • Ocena ewentualnego wprowadzenia „green public procurement criteria” do czerwca 2022 r. dla budynków publicznych, a także ustalenie orientacyjnych etapów remontów publicznych i prywatnych budynków usługowych na lata 2030 i 2040
  • Promowanie dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia poprzez przegląd „Renewable Energy Directive”, „Energy Efficiency Directive” i „EU ETS” do czerwca 2021 r., a także stosowanie i dalszy rozwój środków w zakresie „eco-design, labelling” oraz wspieranie podejścia lokalnego.

Podsumowanie przedstawiające orientacyjne ramy czasowe wszystkich kluczowych działań Komisji dot. Fali Remontów znajduje się w załączniku. Więcej informacji można znaleźć również w pytaniach i odpowiedziach oraz arkuszu informacyjno-komunikacyjnym opublikowanych przez Komisję.

Adam Dorywalski, biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA