REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE

Subskrybuj nas na Youtube
Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE
Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE
Termo Organika

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

Efektywność energetyczna budynków - nowe działania UE

REKLAMA

Strategia jest podzielona na cztery części, w których Komisja przedstawia swoje plany dotyczące europejskich zasobów budowlanych.

W pierwszej części Komisja wyjaśnia konkretne problemy związane z obecnymi europejskimi zasobami budowlanymi oraz przyczyny, dla których wymagają one pilnej modernizacji. Aby osiągnąć nowe ambicje w zakresie klimatu, sprowadzające się do ograniczenia emisji o 55 proc. do 2030 r., emisje w budynkach muszą zostać ograniczone o 60 proc., końcowe zużycie energii o 14 proc., a zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie o 18 proc. Jednocześnie roczny wskaźnik remontów w całej UE jest bardzo niski i wynosi około 1%. Dlatego też Fala Remontów wyznacza nowy cel, aby "co najmniej podwoić roczny wskaźnik remontów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych do 2030 r. oraz wspierać remonty o charakterze energetycznym". To powinno doprowadzić do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenia 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa.

REKLAMA

W drugiej części Komisja przedstawia "Główne zasady remontów budynków do 2030 r. i 2050 r.", którymi należy się kierować przy wdrażaniu Fali Remontów. Są to: "Efektywność energetyczna", "Przystępność cenowa", "Dekarbonizacja i integracja odnawialnych źródeł energii", "Myślenie oparte na pełnym cyklu i obiegowości", "Wysokie standardy zdrowotne i środowiskowe", "Wspólne stawianie czoła bliźniaczym wyzwaniom związanym z przejściem na gospodarkę ekologiczną i cyfrową" oraz "Szacunek dla estetyki i jakości architektonicznej".

W części trzeciej i czwartej Komisja prezentuje swoje plany dot. przyjęcia ram prawnych UE i obszary priorytetowe. Najważniejsze z nich to:

  • Rewizja „Energy Performance of Buildings Directive (EPBD)” do końca 2021, w tym silniejsze obowiązki dot. ”Energy Performance Certificates (EPCs)”
  • Rewizja “Energy Efficiency Directive” do czerwca 2021
  • Wprowadzenie nowych „Smart Readiness Indicators”
  • Wprowadzenie „Digital Building Logbooks”, integrujących wszystkie dane związane z budynkami
  • Zwiększenie puli środków UE na projekty remontowe, zwłaszcza poprzez “Recovery and Resilience Facility”, “InvestEU”, “Connecting Europe Facility”, “LIFE”, “Horizon Europe” i  “European Agricultural Fund for Rural Development”
  • „European Local Energy Assistance (ELENA)” powinna zostać wzmocniona w zakresie pomocy technicznej i wykorzystywana jako przykład dla programów krajowych lub lokalnych
  • Wzmacnianie inicjatyw szkoleniowych i przekwalifikowujących dla pracowników budowlanych i remontowych poprzez „Skills Agenda”, planowany „Pact for Skills” i inwestycje poprzez „European Social Fund+” i „Just Transition Fund”
  • Uwzględnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju w trwającym przeglądzie „Construction Products Regulation”
  • Praca nad “2050 roadmap for reducing whole life-cycle carbon emissions in buildings” do końca 2023
  • Przegląd „material recovery targets” do końca 2024 r.
  • Włączenie większej ilości energii odnawialnej do budynków ocenianej w ramach „Electricity Market Directive” i przeglądzie „Renewable Energy Directive”
  • Wystartowanie z “New European Bauhaus” tj. inicjatywą stworzenia sieci dla planistów, architektów, przedsiębiorców i innych osób oraz planowania konkretnych projektów budowlanych, które łączą rozwiązania społeczne i estetyczne z zielonymi i cyfrowymi technologiami i produktami. Również w tym przypadku Strategia podkreśla, że materiały oparte na naturze, takie jak drewno, powinny odgrywać ważną rolę w tych projektach
  • Rekomendacja dot. Ubóstwa Energetycznego w celu ułatwienia dostępu do zdrowego życia grupom znajdującym się w trudnej sytuacji oraz uruchomienie “Affordable Housing Initiative”, która będzie pilotażem dla 100 projektów remontu dzielnic
  • Ocena ewentualnego wprowadzenia „green public procurement criteria” do czerwca 2022 r. dla budynków publicznych, a także ustalenie orientacyjnych etapów remontów publicznych i prywatnych budynków usługowych na lata 2030 i 2040
  • Promowanie dekarbonizacji ogrzewania i chłodzenia poprzez przegląd „Renewable Energy Directive”, „Energy Efficiency Directive” i „EU ETS” do czerwca 2021 r., a także stosowanie i dalszy rozwój środków w zakresie „eco-design, labelling” oraz wspieranie podejścia lokalnego.

Podsumowanie przedstawiające orientacyjne ramy czasowe wszystkich kluczowych działań Komisji dot. Fali Remontów znajduje się w załączniku. Więcej informacji można znaleźć również w pytaniach i odpowiedziach oraz arkuszu informacyjno-komunikacyjnym opublikowanych przez Komisję.

Adam Dorywalski, biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA