REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekształcanie mieszkań spółdzielczych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 17 grudnia 2008 r. (sygn. akt P 16/08) uznał przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych za niezgodne z konstytucją w części, która pozwalała na wykup mieszkań za „złotówkę”.  Wejście w życie orzeczenia zostało jednak odroczone- co oznacza, że do końca roku nadal można korzystać z preferencyjnych zasad wykupu.

Czym jest renta planistyczna?

Jeśli w wyniku uchwalenia, lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wartość gruntu wzrosła – sprzedając ją przed upływem pięciu lat, musimy się liczyć z obowiązkiem zapłaty renty planistycznej.

Co z mieszkaniem, jeśli deweloper upadł?

Chcieliśmy kupić z mężem mieszkanie. Zawarliśmy z deweloperem umowę i wpłaciliśmy całość kwoty. Teraz dowiadujemy się, że w związku z kryzysem finansowym deweloper ogłosił upadłość.  Powiedziano nam, że ponieważ nie mamy umowy w formie aktu notarialnego to mieszkanie i pieniądze przepadły. Czy to prawda? Czy faktycznie nic nie można w tej sprawie zrobić?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą? Zgodnie z projektem rządowym „Rodzina na Swoim” państwo, poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, oferuje spłatę części odsetek kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków.

REKLAMA

Czy wspólnota mieszkaniowa dokonuje rozliczeń za zużycie wody?

Jestem właścicielem mieszkania. W moim bloku ustanowiono została wspólnota mieszkaniowa. Problem pojawił się w momencie remontu instalacji wodociągowej i założeniu takich samych wodomierzy we wszystkich lokalach. Wspólnota podjęła uchwalę, że do momentu zakończenia remontu wszyscy właściciele mieli się rozliczać ryczałtowo. Niezależnie od tego czy posiadali liczniki czy nie. Czy to nie wykracza poza jej kompetencje?

Nowości w prawie

Zobacz co się zmienia w prawie dotyczącym nieruchomości.

Czy można przenieść pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę (budynku mieszkalnego, komercyjnego bądź jakiejkolwiek budowli) jako jedno z uprawnień związanych z posiadaną nieruchomością może być bez większych komplikacji przeniesione na osobę lub osoby trzecie.

Polski Związek Firm Deweloperskich ukarany

Minął już rok, odkąd obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi coraz więcej postępowań. Ostatnio swój finał znalazła sprawa Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Prezes UOKiK uznała, że organizacja ta wprowadziła konsumentów w błąd.

REKLAMA

Koniec mieszkań za złotówkę

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalające na wykupienie lokalu za kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją.

Przymusowy wykup nieruchomości

W spadku po ojcu pozostała działka budowlana, na której po jego śmierci postawiłem dom. Po 10 latach od jego śmierci okazało się, iż sporządził testament w którym do spadku powołał osobę obcą. Twierdzi ona że dom jest jej własnością i chce go sprzedać. Czy mogę jakoś się przed tym uchronić?

Zasiedzenie skrawka nieruchomości

Moi rodzice w latach 70 tych kupili od miasta grunt i wybudowali domek, 5 lat temu własność przenieśli na mnie. Teraz miasto upomina się o pas ziemi szerokości 2 metrów – biegnący wzdłuż ulicy – twierdząc, że bezprawnie ją zajmujemy. Sprawa została skierowana do sądu- księga wieczysta wskazuje, że miast ma rację – czy mogę jakoś się bronić przed wydaniem ziemi ?

Jak zasiedzieć służebność drogi koniecznej?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj służebności gruntowej. Jest ona ustanawiana w sytuacji, gdy dana nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub nie ma odpowiedniego dostępu do należących do tej nieruchomości budynków.

Usuwanie gałęzi drzew sąsiada

Mój ogródek graniczy z działką  sąsiada. Gałęzie drzew i krzewów z sąsiedniej nieruchomości, przechodzą na moją stronę i zacieniają grządki. Chciałam je obciąć, ale sąsiad grozi mi sądem. W jakiej odległości powinny być posadzone drzewa od granicy działki? Czy mam prawo obciąć gałęzie, gdy przechodzą na moją stronę?

Zwrot kaucji z tytułu najmu lokalu

Przy podpisywaniu umowy najmu, wynajmujący pobrał ode mnie kaucję w wysokości 3 krotności czynszu. Najem trwał 2 lata – w międzyczasie czynsz wzrósł w sumie o 300 zł. miesięcznie. Teraz najem się kończy – właściciel chce mi oddać kaucję w takiej wysokości w jakiej ją wniosłem – czy ma rację?

Udostępnienie pokoju, a wypowiedzenie najmu

Zameldowałem w wynajmowanym od spółdzielni mieszkaniowej lokalu inną osobę (kuzynkę)- mieszka u mnie na czas studiów- nie płaci mi za najem – po prostu udostępniłem jej pokój. Spółdzielnia straszy mnie wypowiedzeniem najmu – czy ma do tego prawo?

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Jestem zainteresowanym zakupem mieszkania. Z obecnym właścicielem negocjujemy warunki sprzedaży i oczywiście cenę. Jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Chciałem umówić się ze sprzedającym na wizytę u notariusza w celu sporządzenia umowy sprzedaży. Jednak mój kontrahent twierdzi, że nie jest to potrzebne. Wystarczy jak sami spiszemy umowę. Czy to prawda?

Kodeks praktyk deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

Roszczenia z umowy przedwstępnej

Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają?

Czy przy umowie sprzedaży nieruchomości niezbędna jest obecność właściciela?

Chcę zakupić mieszkanie. Niestety nie mam kontaktu z właścicielem. Czy mogę je kupić od jego pełnomocnika?

Akt notarialny dla umowy przedwstępnej

Mam zamiar kupić mieszkanie. Słyszałam, że podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego jest lepszy. Ale czy to prawda? Czy nie wystarczy zwykła umowa pisemna?

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna ma charakter umowy konsensualnej, gdyż do jej zawarcia wystarczy porozumienie stron. Praktykowana jest w przypadku umów dotyczących nieruchomości.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli przenoszącej własność nieruchomości na kupującego.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest umową zawieraną między deweloperem a stroną kupującą nieruchomość.

Deweloper

Deweloperem jest przedsiębiorca, który zajmuje się budowaniem nieruchomości w celu ich sprzedaży.

Pośrednik

Pośrednik to przedsiębiorca trudniący się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Nieruchomości

Rozróżnia się nieruchomości rozumiane jako lokal mieszkalny, blok czy też dom jednorodzinny oraz nieruchomości gruntowe.

Co należy zrobić przed zawarciem umowy z deweloperem?

Kupno, sprzedaż nieruchomości jest bardzo poważną transakcją. Jeśli się na nią decydujemy musimy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, by sprawdzić swojego kontrahenta, wtedy konamy świadomego wyboru i będziemy mieć pewność, że umowa zostanie wykonana w sposób należyty.

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Za wykonanie umowy odpowiada strona, z którą została zawarta umowa. Jeżeli sprzedającym jest deweloper, to na nim ciąży obowiązek wykonania zobowiązania, zgodnie z postanowieniami umowy.

Umowa deweloperska

Typowa umowa deweloperska ma na celu wybudowanie przez dewelopera budynku mieszkalnego, ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu na kupującego. Co jest zatem dla niej charakterystyczne i co powinno się w niej znaleźć?

Umowa pośrednictwa z klauzulą wyłączności

Czym jest klauzula wyłączności i czy zawsze można ją zawrzeć w umowie? Czy strony mogą się umówić co do tego w sposób dowolny? Przeczytaj i sprawdź.

Umowa przedwstępna: w formie notarialnej czy pisemnej

Sprzedajesz, kupujesz lub zamierzasz w najbliższym czasie być uczestnikiem rynku nieruchomości? Z pewnością nasuwa Ci się pytanie. Czy umowa przedwstępna zawarta u notariusza jest ważniejsza niż zwykła umowa cywilno-prawna? Umowa zawarta w formie aktu notarialnego jest bezpieczniejsza.

Umowa z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Z usług pośredników w obrocie nieruchomości korzystamy coraz częściej. Ze względu na oszczędność czasu oraz profesjonalną obsługę. Ważne jest jednak aby umowa została sporządzona w odpowiedniej formie - na piśmie.

Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy

Zawarcie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zobowiązuje obydwie dwie strony do solidnego działania. Jednakże z uwagi na fakt, że przedsiębiorca zajmujący się kojarzeniem stron na rynku nieruchomości jest podlega licencji podlega on również surowszym karą.

Sprzedaż

Sprzedaż – jest to umowa między stroną, która chce coś zakupić, a stroną która chce coś sprzedać.

Służebność przesyłu

Przedsiębiorca korzystający z urządzenia przesyłowego (np. słupa sieci wysokiego napięcia) musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, na której się ono znajduje. Może nim być służebność przesyłu- ustanawiana za wynagrodzeniem.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane - styczeń 2009

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, powoduje że od stycznia 2009 limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w IV kwartale 2008r., wzrośnie o nawet kilka tysięcy złotych.  

Na czym polega służebność gruntowa

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej.

Organizacje konsumenckie

 

Urzędy

 

Co zrobić ze słupem wysokiego napięcia?

Posiadasz na swojej nieruchomości słup energetyczny ? A może inny element infrastruktury przesyłu gazu, energii czy płynów? Zobacz co możesz dostać w zamian za wykorzystywanie twojej nieruchomości.

Aspidistra wyniosła (Aspidistra eliator)

Aspidistra zwana potocznie „żelaznym liściem” ma ok. 8 gatunków. Pochodzi z Azji. W warunkach domowych uprawiany jest tylko gatunek A. eliator – bardzo odporna roślina, używana kiedyś do dekoracji sklepów. Odmiana Variegata ma biało-paskowane liście. Odmiana Milky way posiada drobne jasne kropki i wymaga do ich wybarwienia więcej rozproszonego światła – ale nie pełnego słońca.

Paproć Łosie Rogi (Platycerium)

„Łosie Rogi” zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznym rozwidlonym liściom zarodnikonośnym, które przypominają kształtem poroże łosia. Często liście pokrywają gwiazdkowe włoski podobne do filcu, który znika częściowo z wiekiem. Zależnie od gatunku, długość liści wynosi od 40 do 200 cm. 

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Ogólnie znana pnąca roślina o ozdobnych liściach. Posiada wiele gatunków i odmian, które różnią się kształtem, barwą liści oraz siłą wzrostu. Najbardziej popularne i najchętniej uprawiane są H. helix i jej odmiany, H. colchica i H. canariensis oraz ich mieszańce.

Koszty sądowe

 

Sprzedaż lokali mieszkalnych po adaptacji

Po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących od początku 2007r. powstaje wiele wątpliwości dot. wysokości należnego podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.  

Kiedy można znieść służebność gruntową

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej. Ustanowiona może zostać przez oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej bądź orzeczeniem sądu, jeżeli strony nie mogą dojść do porozumienia.

Czy dzielić i sprzedawać nieruchomości przed czy po rozwodzie?

Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Koniec ulgi meldunkowej

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

Koniec ulgi meldunkowej

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

REKLAMA